Růst svalů, dobrou náladu a imunitu zajistí omega-3 mastné kyseliny
Ukázalo se, že omega-3 mastné kyseliny mají schopnost snižovat odbourávání (ztrátu) svalových vláken. Funguje to tak, že omega-3 se zabudují do svalové buňky a následně stimulují anabolické děje, tedy růst svalů uvnitř buňky. Omega-3 mastné kyseliny, samozřejmě, není nutné přijímat pouze v tabletové formě, ale je důležité, přijímat je pomocí potravin. Které potraviny obsahují největší množství omega-3 mastných kyselin?
Kde hledat omega-3 mastné kyseliny?
V rostlinné říši nejvíce omega-3 obsahují lněná semínka, ale tento zázrak najdeme také ve zdravých rybách, což je však někdy velmi obtížné posoudit. Nejzdravější jsou totiž ty, které byly uloveny ve volné přírodě. Pokud se vám podaří zjistit, v jakých vodách plavaly ryby, které si máte na plánu koupit, vyberte si především lososa, velké množství omega-3 mají i sardinky s kostmi, ančovičky, atlantická makrela, pstruh duhový, atlantický sleď, mečoun obecný nebo tuňák bílý.
K čemu, kromě anabolismu, jsou omega-3 mastné kyseliny dobré?
Omega-3 se začlení do buněk, čímž se jejich membrány stávají propustnější, a proto mohou buňky mezi sebou lépe komunikovat. To například znamená, že neurotransmitery jako jsou serotonin a dopamin, které jsou potřebné k navození dobrých pocitů, se mohou dostat do buňky mnohem snadněji. Další výhodou omega-3 mastných kyselin je, že mají i protizánětlivé účinky, což pomáhá při léčení prakticky všech degenerativních chorob. Podporují také cirkulaci krve, působí na ředění krve a pomáhají snižovat krevní tlak, zabraňují usazování LDL cholesterolu v cévách, jsou důležité na zvýšení mozkové aktivity při učení, při procesech zapamatování si a při regulaci psychiky.
Konzumace
Nejjednodušší způsob, jak zvýšit příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin je, přidat si jednu polévkovou lžíci lněných semínek, nejlépe čerstvě rozemletých do cereálií a alespoň 2x týdně jíst rybí maso. Tedy žádné shánění výživových doplňků, ani nedostupných surovin.