Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup
Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých místností a logiky pohybu v prostoru. Na to má velký vliv i umístění a charakter příček a schodů. Poraďte se s architekty tak, abyste dostali řešení, která naplňují potřeby vašeho životního stylu a nestali se zajatcem ve svém vlastním bytě.
Schodiště v bytě
Někdy nepředstavitelné spojení, dnes samozřejmost moderního bydlení v mezonetových bytech. Je důležité, kde jsou umístěny, co propojují a kolik prostoru z bytu odkrojí. Optimálním řešením je točité schodiště, které má průměr přibližně 230 cm, a zabere minimální prostor. Jiným řešením je jednoramenné schodiště, které může být přímé nebo zatočené a z půdorysu zabere asi 110 × 460 cm. Typ konstrukce a tvaru schodiště závisí na velikosti vyčleněného prostoru a konstrukčního řešení celého objektu. Platí, že minimální šířka schodiště by měla být 90 cm a maximální počet stupňů 18.
Typy schodišť
Typ a konstrukce schodiště v bytě jsou závislé na prostorových a konstrukčních možnostech konkrétní stavby či bytu. Pokud potřebujete udělat menší změnu ve tvaru a materiálu schodiště, je důležité, abyste se již v projektové fázi dohodli s dodavatelem stavby na vhodných možnostech. Nejpozději se však musíte dohodnout během realizace hrubé stavby. Pokud by bylo na překonání větší světlé výšky zapotřebí více schodů, schodiště by muselo mít podestu, což znamená rovnou plochu uprostřed. Obyčejně nám však do standardních prostorů se světlou výškou 260 až 300 cm stačí 17 nebo 18 schodů. Rozměr optimálního schodu si můžete jednoduše vypočítat podle vzorce 2 × výška stupně + jeho šířka = 63 cm, přičemž optimální poměr je například 18 cm = výška stupně, 27 cm = nášlapná šířka stupně.
Materiály a jejich kombinace
Zajímavou inspirací je kombinace lehkého celodřevěného schodiště a příčky ze luxfer. Pro ty, co mají malé děti, je důležité zvýšit bezpečnost výplní mezi ramenem schodiště a držadlem zábradlí. Schody mohou být z různých materiálů a z jejich kombinací. Jde o kombinaci nosné a nášlapné části. Nejčastěji se realizují jako betonové, kovové či dřevěné, u kruhových schodišť jsou zajímavé i litinové. Nášlapná plocha je nejčastěji dřevěná, například z bukového či dubového dřeva, barevně upravená mořidly, barvami nebo oleji. V exkluzivním provedení se používá ořechové dřevo nebo různé exotické dřeviny a kámen. Často se využívá i keramická dlažba. Kreativní řešení představuje i plech, v různých provedeních - z nerezové oceli, z tahokovu, nebo pouze z jednoduchého ocelového plechu upraveného barvami. Do módy také přišlo schodiště se skleněnými stupni, z bezpečnostního třívrstvého lepeného skla. Je to velmi efektní řešení, ale je důležité, ani tady nezapomenout na protiskluzovou úpravu.
Bezpečnost schodiště
Při jakémkoliv typu schodiště musí být prvořadá bezpečnost a pohodlí užívání. Během realizace je proto třeba uhlídat tvar a velikost schodů, jakož i délku a sklon ramene.
- Musí splňovat základní funkce a umožnit pohodlnou chůzi.
- Pozor na ostré hrany a rohy, zejména pokud máte děti.
- Na zábradlí by měly pohodlně dosáhnout i děti.
- Pokud budete mít zábradlí ze svislých prvků, nesmí být mezi nimi odstup více než 12 cm, aby mezi ně dítě nestrčilo hlavu.
- Pokud máte děti, je lepší vyhnout se horizontálním prvkům, aby si děti neproměnily schodiště v prolézačku.
Zábradlí
Součástí schodiště je zábradlí. Může být dřevěné, kovové nebo v exkluzivním provedení z bezpečnostního čirého skla. Výška zábradlí schodiště do maximální výšky 300 cm nad terénem má být 90 cm, jinak 110 cm.
Dobré bydlení
Dobré bydlení nespočívá jen v tom, jak byt vypadá a jak je zařízený, ale také v tom, jak je flexibilní k potřebám, které se mění v průběhu dne, během vývoje rodiny a dorůstání dětí - měl by se tedy dát rychle a jednoduše změnit.