Sedací souprava, která je měkká, ničí naše zdraví
Komfort, pohodlí, pocit měkkého pelíšku, do kterého se můžete schoulit - i vy takto vybíráte pohovku do obýváku? Špatná zpráva zní, že uspokojivý výsledek vašich nároků nemusí být dobrý pro zdraví.
Měkké pohovky nejsou zdravé
Podle expertů, na které se odvolává britský Daily Mail, dokáží měkké pohovky a gauče negativně ovlivnit naše zdraví. Příliš časté vylehávání na nich může způsobit zdravotní problémy páteře, stehen či kyčlí a dokonce i zažívací problémy. Počet postižených osob se přitom každým rokem zvyšuje - jak píše britský portál, důvodem je i popularita televize a televizních seriálů, při kterých jsou lidé schopni prosedět hodiny. Pohovky a gauče jsou designované a zhotovené tak, aby vypadaly co nejpohodlněji a měkce, útulně. To je však právě problém. Jediné, co dokáží, je narušit nám správné návyky v sezení. Ať už si sednete na pohovku s nohama uloženými pod sebe směrem na bok, páteř se stočí do písmene S. Další oblíbenou polohou je schoulení do klubíčka, s nohama nad zemí. Dlouhodobé sezení na měkkém podkladu však vytváří základ pro tlak na svaly, šlachy i ploténky. Pokud si na gauč ve tvaru L lehnete tak, že nohy máte vyložené a hlavu opřete o polštář za vámi, můžete si přivodit zase trávicí problémy, stejně jako problémy s krční páteří.
Ideální řešení
Jak takový problém vyřešit, pokud nechcete kupovat novou (pevnější) sedací soupravu? Odborníci se domnívají, že ideální je střídání poloh každých deset minut, abyste v žádné nezvyšovaly enormně tlak na jednotlivé partie. Také byste měli pravidelně natřásat vyležené polštáře, abyste je napravili do původní formy.