Sedmikráska posiluje imunitu, tiší kašel a funguje jako přírodní sladidlo

Sedmikráska je označení pro několik druhů rostlinek. V Čechách volně roste jediný druh, sedmikráska chudobka. Tato útlá bylinka je nejen ozdobou travních porostů, ale má i účinky, které hojně využívá přírodní medicína.

sedmikráska, bylinky, zdraví, přírodní medicína

Sedmikráska chudobka

Sedmikráska chudobka kvete od března do října. Stačí, pokud nasbíráte hlavičky a usušíte je při pokojové teplotě. Nedělejte to však na přímém slunci a dbejte, aby bylo místo dobře větrané. Sedmikrásky jsou citlivé na zapaření, proto by měla mít každá květinka při sušení svůj vlastní prostor. Dopřejte jim na sušení více dní, protože kdyby v kvítcích třeba jen maličko vody, mohly by vám zplesnivět. Netrhejte však sedmikrásky, které jsou určené k pěstování na zahrádce! Jsou větší a mají hustší lupínky. Tyto kvítky nejsou určeny pro sběr.

Použijte ji jako sladidlo

Stejně jako všechny hvězdnicovité rostliny i sedmikrásky jsou medonosné. Medovou šťávu vylučují ze zvláštních žlázek na vrcholu varlete. Slad se sušením neztratí, právě naopak. Pokud tedy držíte dietu nebo jen máte chuť na něco sladkého, uvařte si čaj. Má velmi příjemnou sladkou chuť. Sedmikráskou můžete ochutit i jiné bylinné čaje. Na to, abyste její sladkost cítili v šálku, postačí přidat pět kvítků k jiným bylinkám.

Zázrak na vyrážky

Sedmikráska si dokáže poradit s ekzémem, akné či jakýmkoli jinými kožními problémy. Připravte si doma odvar z kvítků. Potřebujete 2 polévkové lžíce sedmikrásek, které povaříte asi 10 minut v hrnci. Teplý odvar přikládejte na místa postižená kožní chorobou. Při těžkém akné či mastné pleti, si odvarem myjte obličej ráno po probuzení a večer před spaním. Na bolavé velké vyrážky si přiložte vatový tampon namočený v sedmikráskovém odvaru, bylinka má také adstringentní - tedy stahující účinky, vysušuje a dokáže zmírňovat bolest.

Proti vlhkému kašli

Pokud býváte v chladných měsících často nemocní, určitě si sedmikrásku nasušte do zásoby. Zejména, pokud často bojujete s vlhkým či průduškovým kašlem. Poznáte ho podle toho, že vykašláváte hlen. Takto se tělo vyrovnává se zvýšenou produkcí hlenu v dýchacích cestách. Čirý hlen je typický pro pozdější stadia nachlazení nebo při silné chřipce. Hlen vám pomůže vykašlat právě čaj ze sedmikrásky. Pijte ho teplý. Na jeden šálek postačí 1 čajová lžička sušené nebo čerstvé sedmikrásky. Louhujte deset minut a pijte třikrát denně. Poslední čaj však musíte vypít několik hodin před spaním, jinak by vám kašel nedovolil spát. Pokud ale vykašláváte zelený, žlutý nebo hnědý hlen, potřebujete navštívit svého praktického lékaře a ten vám předepíše vhodné léky.

Žvýkejte květy proti aftům

Sedmikráska si umí poradit i s nejrůznějšími rankami v ústech. Pokud máte afty, kousli jste se do vnitřní strany tváře nebo jste jen jedli křupavou bagetu, která vám poškodila dásně, odtrhněte si kvítek a žvýkejte ho. Kvítky nemusíte pouze vařit, ale využijete je i v salátech. Mohou se jíst a jsou velmi chutné.

Při silné menstruaci

Pokud každý měsíc bojujete se silnou menstruací, vyzkoušejte sedm dní před jejím začátkem pít dvakrát denně čaj ze sedmikrásky. V pití čaje můžete pokračovat, i po zahájení vašich dní. Sedmikráska zmírní krvácení.

Potřebujete nabrat sílu

Už ve středověku používali léčitelé na rány válečníků odvary ze sedmikrásky, a to nejen jako vnější obklady, ale i vnitřně. Aby se rychleji dostali do formy. Pití odvaru, pokud se potřebujete vzpamatovat z operace, pomáhá při hojení ran, zmírňuje otoky i modřiny. Po dlouhé nemoci, pomůže odvar očistit játra i ledviny od množství léků.

Posílení imunity

Sedmikráska se sbírá i pro flavonoidy, které jsou výborným antioxidantem a mohou snížit riziko vzniku rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Další látky v sedmikráskách snižují náchylnost organismu na virová onemocnění dýchacích cest. Připisují se jí také protizánětlivé, antipyretické, tišící, stahující, vykašlávací, analgetické, protiplísňové i protikřečové vlastnosti. Vařte si ji, zejména pokud se často zdržujete ve vlhkém prostředí a máte pocit, že jste nemocní z výskytu plísní.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Syndrom chronické únavy se obtížně stanovuje i léčí, pomoci mohou bylinky, úprava stravy a životního stylu

Jste absolutně “vyšťavení” a nejraději byste každý víkend prospali? Syndrom chronické únavy postihuje lidi bez...
více…

Domácí bylinkové máslo výborně chutná a zbaví vás i některých zdravotních problémů

Přemýšlíte, co si natřít na chléb? Paštiky a sýry jsou často nevalné kvality, navíc obsah dózy často nestačí...
více…

Detoxikace není pro všechny a může také ublížit

Detoxikace organismu je postup, kterým zbavujeme naše tělo toxinů usazených uvnitř organismu. Jednoduššeji řečeno, je...
více…

Máslo s medvědím česnekem - skvělá součást jarního jídelníčku

Velmi brzy na jaře, jako jedna z prvních bylinek se v hlubokých lesích, v blízkosti potůčků a pod stromy, objeví a...
více…

Co vše pomáhá ženám v přechodu?

Co vše pomáhá ženám v menopauze? Každá žena je individuální, proto je třeba vyzkoušet více praktik. Pokud má...
více…

Větší prsa pitím bylinkových čajů?

Co je nejlepší na růst prsou? Kromě různých kosmetických přípravků a doplňků stravy, to mohou být i bylinky....
více…

Brutnák lékařský do salátů a přírodní medicíny

Patří mezi jednoleté byliny, má rozvětvený stonek, na kterém střídavě vyrůstají listy vejčitého tvaru. Stonek je...
více…

Řebříček obecný - bylinka do každé přírodní lékárničky

Řebříček obecný (Achillea millefolium L.) je znám i pod lidovými názvy řebříček, Achillova bylina, myší ocásek...
více…

Růže a recepty nejen na krásu

Růže je známá po celém světě jako symbol krásy, lásky a něžnosti, a to vám dokáže i předat. Jak ji lze při...
více…

Nápoj slunce, vhodný při detoxikačních kúrách

Sura je přímo zázračný nápoj, který přinášeli kdysi v Kyjevské Rusi jako oběť bohům. Také se mu říkalo...
více…