Skořice je léčivé koření nejen pro diabetiky

Skořice vyrovnává cukr v krvi, ale také brání v přejídání. Je to voňavé a aromatické koření, které by nemělo chybět v jídelníčku diabetiků, stejně jako i u lidí, kteří se chtějí zdravě stravovat a dožít se vysokého věku. V zimě chutná v pečivu, ale i jablkovém čaji, který dokáže pěkně prohřát.

Skořice stabilizuje krevní cukr

Jednou z možností je pravidelná konzumace skořice, která má schopnost vyrovnávat úroveň cukru v krvi. To je prospěšné nejen pro ty, kteří milují sladkosti, ale i pro diabetiky. Odborníci ze Švédska testovali vliv skořice na krevní cukr tak, že účastníkům dali zkonzumovat sladké jídlo bez skořice a se šesti gramy tohoto sladkého koření. Zjistili, že po snědení pokrmu se skořicí došlo k výraznému snížení nárůstu hladiny cukru v krvi po jídle a účastníci zůstali déle sytí. Za optimální denní dávku se považují 1-2 čajové lžičky skořice.

Skořice obsahuje

mangan, vlákninu, vápník, éterické oleje (skořicový aldehyd, eugenol) a další látky. V zimních měsících oceníte i její schopnost organismus zahřát a to zejména tehdy, pokud si neumíte poradit se studenýma rukama a nohama.

Pozitiv skořice je však mnohem víc

  • zabraňuje vzniku krevních sraženin
  • je bojovnicí proti bakteriím, houbám a plísním (včetně vaginální mykózy způsobené přemnožením kvasinek Candida albicans)
  • podporuje kognitivní funkce mozku
  • prospívá trávicímu traktu, protože je zdrojem vlákniny
  • chrání před kardiovaskulárními onemocněními
  • přináší úlevu při nachlazení a chřipce, protože její kořeněná vůně organismus zahřívá (ideální je ve spojení se zázvorem)
  • je silný antioxidant, který chrání organismus před škodlivými volnými radikály
  • je významné anestetikum a antiseptikum
  • zmírňuje křeče při menstruaci
  • za vyzkoušení stojí i schopnost zmírňovat příznaky celulitidy
  • snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby a roztroušené sklerózy

Jak konzumovat skořici?

Skořice se hodí zejména k sladkým pokrmům. Přidejte ji k doma připravovaným zdravým pochoutkám a k ovesným vločkám. Výborně chutná i s kávou, čokoládou a jídly z rýže. Výborné je i spojení s ovocem, jako například s banány, jablky či hruškami.

Dejte si pozor na výběr skořice

Zvyknete skořici kupovat běžně v obchodě? Pak jde většinou o nepravou skořici získanou z čínského skořicovníku. Je tmavohnědá, má silnější chuť i aroma. A co je hlavní, její kvalita je podstatě nižší, což se odráží i na nižší ceně. Navíc obsahuje toxickou látku s názvem kumarin, který má při vyšším množství negativní účinky na trávení a může způsobit potíže s játry. Nejkvalitnější skořice se získává z cejlonského skořicovníku a tu seženete ve specializovaných obchodech!

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články