Během ranního shonu je vzácná každá minuta. Mnoho lidí odkládá zvonění budíku na poslední možný chvíli, a tak se dostávají do stresu. Následně začíná známý kolotoč: rychlá ranní hygiena, výběr oblečení, úprava zevnějšku a expresní odchod z domu do náruče pracovních povinností. Snídaně? Na tu není čas. A právě nedostatek času uvádí až 62% dotázaných jako nejčastější důvod nesnídání. V těsném závěsu následuje ranní nechutenství nebo chybějící pocit hladu. Malá skupina lidí (8%) si dokonce myslí, že by dodržováním pravidelného ranního rituálu by mohli přibrat. Na základě výsledků dlouhodobých studií je však dokázáno, že pravidelné snídání snižuje riziko nárůstu tělesné hmotnosti. Hlavně z důvodu omezení tzv. záchvatů přejídání během dopoledne a oběda. Na druhé straně je známo, že není nutné jíst hned po probuzení. Problém ranního nechutenství vyřeší jednoduše pozdější snídani. Všechno je to ale o pravidelném tréninku a opakování. Naše tělo si dokáže zvyknout na správné, ale i na velmi nevhodné způsoby, jako je například vynechávání snídaně. Dnes víme, že tělo a jeho hormony, zodpovědné za trávení, např. inzulín, se vylučují ráno a dopoledne ve větším množství. To znamená, že organismus očekává přísun potravy.
Ranní porce živin nastartuje naše tělo zvýšením hladiny cukru v krvi. V práci ale i ve škole jsme pak pozornější a všechno nám jde "od ruky". S tím, že snídaně zlepšují výkonnost a mozkovou činnost, souhlasí i 64% účastníků průzkumu. Respondentům, kteří ráno nejedí, trvalo vyplnění snídaňového průzkumu v průměru o 5 minut déle než těm, kteří snídají pravidelně. Odborníci se shodují, že dokonce dlouhodobě zlepšuje náladu. Nemůžeme se tedy divit, že známou větu "snídaně jsou základem dne", slýcháme tak často. Lidé, kteří snídají alespoň jedenkrát týdně, jsou výrazně spokojenější se svým životem než ti, co nejedí ráno vůbec. Vyhýbají se jim i deprese a úzkost: Dobré jídlo dráždí v mozku receptory, které odpovídají za naše pozitivní psychické rozpoložení. Kvalitní a chutné snídaně jsou opravdu základem pro celodenní dobrou náladu. Snídaňová rutina nemá dopad pouze na jednotlivce, ale i kolektiv. Až 40% dotázaných potvrdilo, že pokud ráno nejedí, tak je pravděpodobnost hádky s kamarádem nebo kolegou vyšší. I v tomto případě najdeme vysvětlení v lidském metabolismu. Ve chvíli, kdy jsme hladoví, dochází k poklesu cukru v krvi a dostaví se pocity slabosti, podráždění, nedostatku energie či slabé soustředěnosti. Na okolí tak můžeme působit podrážděně až agresivně, což je živnou půdou pro vznik konfliktů.
Nový návyk je ideální trénovat během klidných dní a víkendů, kdyby si můžeme také dopřát energeticky bohatší jídlo ve formě míchaných vajíček nebo ovesné kaše. Na pracovní dny si necháme lehčí variantu.
Snídaňový rituál vám zabere maximálně deset minut. Přitom v porovnáním s jeho pozitivními účinky, je tato časová investice skutečně malá. Pravidelně a chutně snídejte, pozitivně tím ovlivníte nejen sebe, ale i život lidí kolem vás. A hned budou dny hezčí, a vy, spokojenější.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu