Spánek dodává nejen energii a dobrou náladu, ale také posiluje svaly

Zdravý spánek dokáže doslova zázraky. A to nejen s naší náladou, pracovní výkonností, ale také třeba i s našimi svaly. Proto když se dobře nevyspíme, nejenže nám bude chybět energie, ale také svaly. A to je zajímavé zjištění!

Dostatek spánku a lepší milostný život

Americká nadace orientovaná na oblasti spánku provedla průzkum mezi několika dotazovanými respondenty, kteří se jednoznačně shodli na tom, že nedostatek spánku a únava ničí jejich intimní život. Zejména u mužů se různé spánkové poruchy spojují s nižší hladinou testosteronu, což může ovlivnit i mužské libido.

Spánek jako bojovník za dobrou náladu

Mnohé studie ukázaly, že lidé, kteří si dopřáli dostatečný spánek, měli lepší náladu a při řešení problémů měli nižší tendenci upadat do stavu deprese a úzkosti. Lidé, kteří spí naopak velmi málo, mívají více symptomů deprese, nižší sebevědomí a v některých chvílích mohou pociťovat větší úzkost než normálně.

Kolik spánku člověk potřebuje?

Průměrný potřebný čas na spánek se udává mezi 6 až 9 hodinami, nicméně je to velmi individuální - některým lidem stačí 5 hodin, jiní ospanlivci si stěžují, pokud spí méně než 10 hodin. Ať už se jedná o kvalitu nebo kvantitu spánku, důležitým a rozhodujícím faktorem je i věk jedince. Se stárnutím organismu se mění periodicita spánku - zatímco dvouleté dítě potřebuje 9 až 12 hodin, mnoha seniorům stačí jen 5 či 6-hodinový spánek.

Co může způsobit nedostatek spánku?

Spánek podporuje několik fyziologických a psychologických funkcí, To znamená, že zajišťuje obnovu tkání, růst, podporuje regeneraci paměti a schopnost učení. Mnohé laboratorní a epidemiologické studie naznačují, že úbytek spánku může ovlivnit nárůst prevalence diabetu a obezity. V období kratšího spánku klesá gluáózové tolerance (jak organismus reguluje dostupnost využití krevní glukózy), což může vést ke vzniku cukrovky 2. typu . Nedostatek spánku je také rizikovým faktorem vzniku obezity. Častý krátký spánek způsobuje snižování hladiny hormonu leptinu (hormon, který snižuje pocit hladu) a zvyšování hladiny hormonu ghrelinu (hormon, který podporuje pocit hladu).

Jak spánek přispívá ke zdravým svalům?

Spánek je velmi důležitý i v případě budování zdravých svalů. Během spánku mění naše svaly svou činnost. Zatímco přes den svaly jen zabírají a namáhají se, přes noc se budují, zpevňují a regenerují. Pokud vás například trápí bolesti svalů, přes noc se tělo snaží s tím vypořádat. Zlepšení kondice a vytrvalosti během spánku má za následek zejména změna hormonů. Dochází k vylučování růstového hormonu, hormonů štítné žlázy a melatoninu a toto se děje zejména během noci.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články