Sprchový kout potřebuje dostatečný prostor

Jednou z nejdůležitějších vlastností sprchového koutu by měl být dostatek prostoru, který zaručí pohodlnou očistu těla. Ve srovnání s vanou má své nevýhody. Například nemůžete si pohodlně sednout a relaxovat. Pravda, pokud nemáte dostatečně prostorný sprchový kout, představa tureckého sedu v sprchové vaničce je trochu směšná.

Výrobci však mysleli i na tento problém a přišli na trh s celkem přijatelným řešením

A tím je speciální sedací vanička dostatečně hluboká na umístění sedadla. Další a velmi oblíbenou variantou se stávají i samostatná sedadla do sprchových koutů, které lze připevnit na stěnu. Jejich výhoda spočívá v tom, že je můžete kdykoli sklopit, abyste se při sprchování nebouchali. Tak zabírají jen minimum prostoru. Vyrábějí se z hygienických materiálů, jako jsou různé plasty nebo omyvatelné textilie. Kromě materiálu si můžete vybrat i z několika barevných odstínů. Další nepopiratelnou výhodou těchto malých a nenápadných mokrých židlí je, že vám nehrozí úraz při uklouznutí.

Sprchové vaničky

Tvar sprchového koutu souvisí s tvarem vaničky. Stejně jako vany i sprchové vaničky se vyrábějí z akrylátu nebo smaltované oceli. Dostupné jsou však i jiné materiály, které jsou kvalitativně na vyšší úrovni, například z keramiky či umělého kamene, šířka jejich nabídky je však omezená a cena vyšší než běžná (jsou vysoce estetické a příjemné na dotek).Vanička musí být v prvé řadě dostatečně pevná a odolná, aby její dno pod vahou lidského těla nepracovalo a nepřelamovalo se. K tomu slouží při akrylátových vaničkách polyuretanová výztuž. Každá vanička by měla mít protiskluzovou úpravu. Kromě rozličných tvarů si můžete vybrat i mezi vaničkami s různou hloubkou. Pokud se vám do koupelny nevejde vana a nechcete vaše děti zkrátit o občasné čváchání ve vodě, můžete se rozhodnout pro koupi vaničky s hloubkou 28 cm, do které lze napustit malé množství vody dostačující pro dětské dovádění. Hitem posledních let jsou vaničky zapuštěné do úrovně podlahy. Jejich výhoda spočívá v tom, že těsně přiléhají k podlaze spolu s nosnou konstrukcí instalačního systému zabudovaného v podlaze. Jejich malá hloubka zabraňuje tomu, abyste zakopli o schod při vstupu do sprchy. Při tomto řešení - když je horní hrana vaničky zapuštěná do úrovně podlahy - musí být použity samočisticí sifony (ty jsou obvykle součástí dodávky) a připojovací odpadní potrubí uložené v podlaze. Ať už se rozhodnete pro instalaci vaničky zapuštěné do podlahy nebo pro vaničku mírně vyčnívající nad její úroveň, doporučuje se použít výrobky od jedné firmy, dvojnásob to platí zejména pro odpadní rozvody.

Otázka prostoru

Z pohledu pohodlí a hygieny by bylo nejlepší, kdyby v každé koupelně byl i sprchový kout, i vana. Pokud máte malou koupelnu, nezbývá vám však nic jiného, ​​než si vybrat mezi dvěma variantami - mezi vanou nebo sprchovým koutem. Jistě, existují i ​​způsoby, jak koupelnový prostor zvětšit - ale jen opticky (například výběrem vhodných formátů obkladů a dlaždic, stejně i ergonomicky tvarovanou sanitou). Problém malé koupelny je snad nejvíce citelný v panelových bytech.tedy vyhrát boj s centimetry? Jednoduše. Pokud se nemíníte vzdát ani vany ani sprchového koutu, na trhu existují řešení v podobě kombinované vany se sprchou a zástěnou. Obě zařízení jsou ergonomicky přizpůsobeny tak, aby šetřily místo a aby zároveň plnily svůj účel. Prostorově úsporným řešením, které je vhodné do přece jen o něco větší koupelny, jsou takzvané dvojčata - vana a samostatný sprchový kout tvarovány tak, že do sebe zapadají a zabírají jen minimum místa. V panelákových bytech mohou vaši představu o vysněné koupelně sice do určité míry omezovat nechtěné příčky, ale i v tomto případě můžete situaci bravurně zvládnout. Ideálním řešením je sprchový kout ve tvaru čtvrtkruhu o poloměru 80 cm.

Kam umístit sprchový kout

Pokud je koupelna malá, a nechcete se vzdát vany, vhodným řešením je kombinace vany přizpůsobené k upevnění zástěny a vytvoření sprchového koutu. Obyčejně bývá jejich součástí ruční sprchová hlavice s držákem, s níž lze libovolně manipulovat. Pokud vám to prostorové možnosti dovolí, můžete sprchový kout umístit i v prostoru nebo v nice, nejen v rohu. Sprchový kout umístěný v rohu s poloměrem 80 cm ušetří nejvíce místa. V malých koupelnách lze ušetřit prostor i zasouvacím dveřmi na sprchovém koutě.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články