Stan si můžete vybrat buď s konstrukcí kopule, tunel nebo klasické áčko. Každý typ konstrukce má své výhody i nevýhody. Pokud víte, že budete stanovat na písku nebo ve skalách, vybírejte ze stanů se samonosnou konstrukcí. Koupit si také můžete vystřelovací stan, který ale není vhodný do extrémních podmínek a jedná se spíš o stan na festivaly, kdy je připraven k přespání doslova v mžiku.
Výrobou kvalitních stanů se zabývá mnoho outdoorových firem po celém světě. Mezi osvědčené a cenově dostupné patří česká firma Jurek. Pokud ale plánujete větší investici, můžete si pořídit stan věhlasné švédské firmy Hillberg, která nabízí ultralehké stany, ale i stany expediční. Ultralehké samonosné stany vyrábí i prestižní americká firma MSR, kde se klidně ve variantě pro dva dostanete na váhu i pod 1 kilogram.
Před nákupem stanu je vždy třeba vědět, k jakým účelům a kdy ho budete nejčastěji využívat. Zda půjde o rodinnou rekreaci v kempu, náročný vysokohorský výstup nebo dokonce expedici na ledovec. Zda budete chtít stan využívat celoročně, tři sezóny nebo jen v létě.
Většina stanů je dvouplášťových, a je to proto, aby se vodní páry nesrážely uvnitř stanu, ale až na vnější stěně, v takzvaném tropiku (vrchní část stanu). Ale můžete si koupit i ultralehký stan, který má jednu vrstvu, jednu duralovou tyč a odvětrávání zajišťuje síťované okénko. Stany se vyrábí z lehkého nylonu, který je velmi lehký, ale rychleji degraduje při UV záření, proto je vhodný zejména na podlážky. Speciálních polyestery, které jsou UV stabilnější se využívají hlavně na tropikách. Častým materiálem je i speciálně tkaný RIPSTOP, který je ultralehký a netrhá se.
Pro výběr stanu je důležitý i počet osob, které v něm budou nocovat. Rozmyslet byste si to měly zejména, pokud chcete cestovat nalehko a každá počítaná osoba při výrobě stanu, znamená hmotnost navíc.
Vodní sloupec, předsíňka, kolíky, moskytiéry, materiál tyček, ale také předsíňka a UV odolnost, to jsou parametry, kterých si musíte při výběru všímat. Ale uvědomte si, že vodní sloupec není to hlavní, co je u stanu důležité. Pokud si vyberte na běžné kempování stan s vysokým vodním sloupcem, stan se bude o to více zevnitř potit, bude těžší a jeho stoprocentní voděodolnost si v něm stejně nezajistíte. Spíš se zamyslete nad tím, jak dlouho budete ve stanu pobývat, jak často ho budete stavět, kde budete skladovat věci (praktická předsíňka), zda využijete i praktický zastřešený vchod, jestli se chcete při vstupu ohýbat apod. Pokud budete cestovat na kole nebo pěšky, určitě musíte koukat i na hmotnost stanu a na to, jak rychle a jak snadno se dá stan postavit. Neméně důležitá je i hmotnost a materiál, ze kterého jsou vyrobené tyčky. U ultralehkých stanů často výrobci spoléhají na to, že máte na výšlap trekové hole a ty vám následně mohou skvěle posloužit jako konstrukce ultralehkého stanu.
Pokud cestujete nalehko a mírném klimatu, často není klasický stan ani potřeba. Skvěle ho nahradí plážový nebo stanový přístřešek, který si zhotovíte na místě třeba z celty, ponča nebo je kusu látky, karbinek a šňůry. Opěrou může být ve volné přírodě třeba strom nebo tolik populární trekové hole.
Největší výběr stanů, stanových a plážových přístřešků najdete v internetových obchodech. Každoročně se také konají prodejní výstavy stanů, kde je většina stanů postavených a můžete si v nich i krátce pobýt. Vybírejte pečlivě, protože stan, to je spolu se spacím pytlem, karimatkou, kvalitním oblečení a obutím základ každé (a nejen vysokohorské) turistiky. Stan nekupujete na rok, ale je zbytečné, vybavit se do kempu drahým expedičním a ultralehkým stanem, když preferujete zejména pohodlí.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu