Výběr matrace

Mezi množstvím typů matrací není snadné se orientovat. Pokud hledáte tu "vaši" matraci, nebo se to chystáte udělat, možná vám pomůžou následující rady, jak postupovat při výběru matrace.

 

Člověk musí navštívit jednu prodejnu 3-4krát, než si vybere. Každý by měl navštívit prodejnu tolikrát, dokud si není jistý, že našel to, co chce. Matrace jsou hygienické zboží. To znamená, že si nelze vzít matraci domů vyzkoušet, jednu noc na ni spát, a pak vrátit.

 

Opravdu lze během tří, čtyř návštěv obchodu zjistit, která matrace je ta pravá?

Ano, lze, ale důležité je chtít to zjistit. Někteří lidé spěchají, rychle si sednou, postaví se a řeknou: "Já chci tuto". Člověk si musí vyzkoušet víc matrací, více výrobců.

 

Jak má člověk vědět, která matrace je kvalitní a má cenu, která jí odpovídá?

Každý zákazník by měl projít jednotlivé prodejny a podívat se, jak vypadají jednotlivé typy matrací a jaké mají parametry. Prvním ze základních je použitelnost matrace z jedné nebo obou stran. Pokud se dá použít pouze z jedné strany, musí být výrazně levnější než oboustranně použitelná. Pružinové matrace by se však měly dát z bezpečnostních důvodů použít určitě z obou stran. Jednostranné matrace mají totiž pružinu navrženou pro použití pouze z jedné strany a v případě, že sami, například omylem použijete nesprávnou stranu, může dojít k úrazu.

Druhým parametrem je použití polyuretanu nebo latexu, což jistě dokáže říct každý prodejce.

Třetím parametrem je možnost snímat a prát potah v ceně matrace, ale i to, zda je potah podšitý polyesterovým rounem nebo jiným materiálem. Potah by neměl být pouze čistá bavlněná textilie, protože hned nasákne a propouští pot dále do konstrukce. Pokud se kdokoli rozhodne pro koupi matrace, musí vědět, jak vypadá, když se dá potah dolů.

Další důležitá součást pružinové matrace je oddělení pružin a uživatelské části. Pokud je na pružinách pouze bavlna nebo polyuretanová pěna, matrace není kvalitní. Musí tam být vždy nějaká dělicí zóna, nejlépe z pryže a kokosová deska, která zajišťuje, aby se pružinky nedostávaly rychle ven a aby je nebylo příliš cítit.

Dalším často zmiňovaným parametrem je zimní a letní strana matrace. Tento parametr má hodnotu řádově 150 Kč a zajišťuje pouze to, že matrace již nemusí být vhodná pro alergiky na roztoče a prach, protože zimní stranu zajišťuje vložené ovčí rouno, které může alergiky dráždit.

Tyto základní parametry by měl rozeznávat každý. Faktem však zůstává, že některé parametry uživatel rozezná hůře. Zda je použitý latex dražší nebo levnější, lepší nebo horší, by měl každý výrobce deklarovat tím, že se přiznává ke značce toho latexu, který nabízí. Jsou společnosti, které nabízejí latex nejvyšší třídy vyvinutý přímo na spaní, a jsou společnosti (jak v ČR tak i v zahraničí), které nabízejí latex vyrobený z odpadu.

 

Souvisí záruční lhůta matrace s její životností? Jaká je životnost matrace?

Záruční lhůta nijak nesouvisí s životností. Záruční lhůta je parametrem, který si výrobce určuje sám. Vysoká záruka, například 10 let, neznamená lepší výrobek, neboť za 10 let nemusí dotyčná firma existovat. Druhá věc je, na co se záruka vztahuje. Většina výrobců pružinových jader dává na svá jádra záruku 10-15 let. To znamená, že není problém dát záruku na pružinové jádro. Ale je možné dát záruku 10 let na potah? Potah lze prát, ale pokud ho například vyperete 10-krát za rok, určitě bude vypadat trošku jinak než nová matrace. Další věc, kterou je třeba si uvědomit, je co je životnost matrace z fyzického hlediska a co z hygienického. Často lidé tento rozdíl nevidí. Fyzická životnost matrace je mnohem vyšší než hygienická. Hygienickou životnost určují hygienické návyky konkrétního jednotlivce. Ve světě jsou lidé zvyklí měnit matraci po 4-5 letech. U nás je z hlediska ekonomické situace průměr 25 let.

 

Hygienická životnost matrace je tedy 4-5 let?

Ano, vždyť je třeba si uvědomit, že na posteli stráví člověk denně až 10 hodin, dokonce jsou jednotlivci, kteří za jednu noc vypotí až 1 litr tekutin. A ty tekutiny někam jdou. A ony jdou do přikrývky, plachty a matrace. Je zbytečné si namlouvat, že matrace je dobře odvětrávaná, a že veškerá vlhkost jí projde, protože je v plynném skupenství. Přinejmenším část z něj určitě zůstává v matraci.

 

A jaká je fyzická životnost matrace?

Nelze to sjednotit, ale u kvalitních certifikovaných matrací je asi 15 let.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat matraci do dětské postýlky?

Vybrat tu správnou matraci do postýlky vašeho dítěte nemusí být až tak jednoduché. Miminka a malé děti totiž...
více…

Jak si vybrat matraci?

Dlouholetý výzkum vědců dokázal to, co všichni věděli už dávno. Člověk musí spát denně asi 8 hodin, aby se...
více…

Jak vybrat dětskou matraci?

Od kvality spánku se odráží každý nový den. Pokud si někdo myslí, že je tomu tak pouze u dospělých, je...
více…

10 rad při výběru matrace aneb jak si vybrat správně

Poučení z minulé zkušenosti - dříve než začnete vybírat novou matraci, vzpomeňte si, co vám na té staré...
více…

Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…

Efficace Mobili – politura na nábytek, 0,75 l

Dřevěný nábytek bez lesku a s vrstvou prachu, to vůbec není hezká vizitka. Přitom není nic lehčího, než občas...
více…

Botník zajistí uspořádání bot a pořádek na vaší chodbě

Také se vám na chodbě hromadí boty a vy už se na to nemůžete dívat? Řešení je ale více než jednoduché. Botník do...
více…

Užitečné tipy na dětský nábytek

Čekáte nový přírůstek do rodiny a chystáte se doplnit vaši domácí výbavu o pár dalších věcí, které bude...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Plasty modernizují a zútulňují naše domovy

Plasty je zavalená celá naše planeta, a tak stále více toužíme po přírodních materiálech. Ale plasty bychom také...
více…