Jaké jsou druhy podlah, použití a vlastnosti?
Při koncipování a výběru prvků interiéru začínáme většinou u podlah. Kvalitní podlaha je základním předpokladem pro spokojené bydlení. Může být jednovrstvá nebo vícevrstvá, vždy navazuje na podkladový materiál, kterým je v nejnižším patře většinou podkladní betonová vrstva a ve vyšších patrech stropní konstrukce. Její konstrukce musí vyhovovat několika podmínkám, jako jsou například odolnost, neprůzvučnost, bezpečnost jak požární, tak i hygienická, atd.
Vrstvy podlahy dělíme na:
podkladní - je tvořena podkladním betonem nebo nosnou částí stropní konstrukce
vyrovnávací - vyrovnává všechny nerovnosti podkladu
izolační, kterou můžeme dále rozdělit na zvukovou, tepelnou a izolaci proti vodě
roznášecí - má za úkol roznášet soustředěné užitné zatížení na větší plochu podkladu
nášlapná - tvoří horní povrch podlahové konstrukce
V bytech a rodinných domech jsou nestejnoměrně zatěžované prostory, které mají rozdílné požadavky na vlastnosti podlah. Při výběru správné podlahové krytiny se musíme řídit účelem místnosti, do které bude krytina použita, dále musíme zvážit nároky, které od podlahy očekáváme (odolnosti proti vodě, různým chemikáliím apod.).
První skupinu místností s podobnými nároky tvoří obývací a dětské pokoje, jídelny, pracovny a ložnice. Tyto prostory od podlahy vyžadují kromě příjemného vzhledu zejména stálobarevnost, dobré akustické vlastnosti, výborné tepelně izolační schopnosti a trvanlivost.
Další skupinou jsou kuchyně, spíže, předsíně, kde musí podlahy nejen vyhovovat vzhledem, ale vyznačovat se odolností proti vlhkosti, nesmí být kluzké ani při rozlití vody, potřebují protiskluzovou úpravu a musí odolávat nárazům těžších předmětů. Významná je také stálobarevnost, čistitelnost, odolnost vůči chemikáliím a v některých případech i dobré zvukové izolační vlastnosti.
Třetí skupinu místností tvoří místnosti s mokrým provozem, jako jsou koupelny, toalety a prádelny. Ty musejí mít podlahu odolnou především proti vlhkosti, ale i dokonale pevnou s protiskluzovým povrchem a sladěnou s obkladem stěn. Větší zátěži jsou pak vystaveny sklepní a skladovací prostory, garáže. Jejich krytina musí odolávat olejům, různým chemikáliím a jiným agresivním látkám.
Podlahy dělíme na:
teplé - dřevěné vlysy, palubky, korkové desky a koberce
poloteplé - xylolit nebo korkové linoleum
studené - podlahy z dlaždic, cementových malt, kamene a skleněné podlahy.
V případě tenkých podlahových krytin či stěrek platí zásada, že podlaha je buď studená, poloteplá nebo teplá podle tepelné odnímatelnosti podkladu pod nášlapnou vrstvou. Dalším důležitým požadavkem je její zvuková neprůzvučnost, které lze dosáhnout vhodnou zvukovou izolací. Zvuková izolace zabraňuje přenosu hluku šířeného zvukem nebo přenášení kročejového hluku.
Současný výběr podlahovin umožňuje tvarové, materiálové a barevné řešení podlah na základě vlastního vkusu. Podle druhu použitého materiálu je dělíme na dřevěné, korkové, PVC, keramické a kameninové, skleněné, betonové, teracové, z přírodního kamene, betonové nebo cementové mazaniny a potěry, podlahové povlaky, kaučukové a textilní (koberce). Současným trendem je návrat k přírodním materiálům, umělé krytiny jsou stále více na ústupu.
Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy