Jaké mohou být vady lakového filmu?
Možné příčiny:
Starý vosk nebo poliš zanechané na podlaze
Silikony
Neslučitelné laky
Průvan
Někdy vrstva laku aplikovaného na podlahu nepřilne k podkladu. Pár minut po začátku aplikace vypadá lak, jako by byl podkladem odpuzován a smršťoval se za tvorby kroužků, v nichž lak není. Tyto kroužky mívají často velikost mince. Něco na povrchu podkladu narušilo schopnost rozlivu laku.
Co je příčinou tohoto jevu? Zde jsou některá možná vysvětlení.
Dejme tomu, že se přelakovává stará podlaha. Po přebroušení starého laku je aplikována vrstva vrchního laku. Pokud byla podlaha ošetřována voskem nebo polišem, mezibroušení laku se tyto prostředky kompletně neodstraní. Vosky zabrání smáčení povrchu lakem a vystane problém – lak nemá dobrý rozliv. Mimoto, máte špatnou přilnavost mezi laky. Pokud jste se před broušením pokusili podlahu pečlivě umýt, narazili měli jste na problém stejného rázu. Umýt vosk je nemožné.
Silikony jsou jiným možným viníkem. V současné době mají široké pole použití. Najdete je v mnoha těsnících hmotách, poliších na nábytek, v prostředcích na ošetřování koženého sedacího nábytku, atd. Nejčastější problém pro laky způsobují silikonové těsnící hmoty. Kdekoliv tam, kde jsou silikony přítomny, je lak odpuzován zanechávaje kroužky. V extrémních případech se lak formuje na lakovaném povrchu do tvaru kapek.
Ne všechny typy laků jsou vhodné k přelakování jiných.
Obvykle není problém s aplikací našich parketových laků na jiné typy laků za předpokladu, že tyto jsou zcela suché. Zde se podíváme na aplikaci nové vrstvy laku na starou nalakovanou podlahu.
Podlahář někdy trochu improvizuje. Možná, že zkouší ušetřit něco peněz, možná mu během práce došel jistý lak a vzal si jiný druh laku, který byl zrovna po ruce. Ať již byl důvod jakýkoliv, měl by nechat první vrstvu laku důkladně vyschnout, mezibrousit a pak aplikovat vrstvu laku jiného druhu. Ve většině případů mu to vyjde, ovšem někdy to dobře nedopadne.
První vrstva laku může obsahovat látky, které mohou být příčinou problémů při přelakování. Například: odpěňovací přísady, rozlivová a matovací činidla, atd. Pokud použijete k přelakování stejný lak, nezpůsobí to žádný problém, ale použití jiného typu laku by mohlo přinést neočekávaný výsledek.
Vezměme si na příklad situaci, kdy první vrstvou laku tvoří lak rozpouštědlový a vrchní lak je na vodní bázi. Některé z našich základních laků na bázi rozpouštědel lze použít v kombinaci s laky vodními. Ačkoliv, problémy mohou nastat v případech, kdy při renovaci staré podlahy, která byla přebroušena až na holé dřevo, zůstane ve spárách vosk. Rozpouštědlový základní lak vosk rozpustí a ten pak bude vzlínat na povrch laku. Vrchní vodní lak aplikovaný na tento povrch bude mít špatnou přilnavost, budou se tvořit mastná oka a vrchní lak se po jeho vyschnutí bude odlupovat ve fólii.
Průvan může narušit proces rozlivu laku do rovné plochy. Mírné větrání místnosti podpoří schnutí laku, avšak silnému průvanu bychom se měli vyhnout. Lak bude schnout příliš rychle, nebude schopen dobrého rozlivu.
Abychom se vyhnuli defektům lakového filmu:
• Lak aplikujte pouze na zcela čistý povrch
• Vyhněte se silikonům
• Nepoužívejte neobvyklé kombinace laků
• Vyhněte se průvanu
Zdroj: podlahy z exotických dřevin, terasové desky, pokládka podlah