Proč jsou abnormálně zvednutá vlákna dřeva? - drsný povrch
Faktory ovlivňující drsnost povrchu:
1. Kvalita broušení.
2. Množství aplikovaného laku
3. Doba schnutí laku
4. Druh dřeva
5. Vlhkost dřeva
6. Kvalita opracování dřeva
Obvykle nelze ovlivnit typ dřeva, jeho kvalitu, způsoby řezu, atd.. Existují však jiné faktory, které můžeme ovlivnit:
Proces broušení
má významný podíl na stupni drsnosti povrchu. Řádné broušení je velmi důležité. Pokud budete náležitě brousit a na konečné broušení před lakováním použijete brusný papír nebo mřížku č.120, případně i jemnější brusivo, nenastanou obvykle žádné problémy. V případě, kdy na konečné broušení použijete hrubší brusivo, má lak tendenci hlouběji vsakovat do pórů dřeva, dřevěná vlákna bobtnáním zvětšují svůj objem a po vyschnutí laku je povrch dřevěné podlahy příliš drsný.
Množství laku
je dalším faktorem. Pokud je na podlahu aplikováno příliš mnoho laku, lak déle schne a déle působí na dřevo. Do kontaktu se dřevem přijde i větší množství vody v laku obsažené a dojde tak k většímu zdrsnění povrchu. U vodních laků je doporučována aplikace 100-120g laku / m2 v jedné vrstvě, což znamená, že z jednoho litru laku nalakujeme plochu 8-10m2 v jedné vrstvě –válečkem na vodní laky..
Doba schnutí
Kromě množství aplikovaného laku mají vliv na dobu schnutí i klimatické podmínky v místnosti. Při příliš vysoké relativní vlhkosti vzduchu se voda z laku déle odpařuje a lak pomaleji schne. Stejně tak se prodlužuje doba schnutí i nízkou teplotou. Doporučuje s pracovat při teplotách kolem 200C. Důležitá je samozřejmě přiměřená cirkulace vzduchu(bez průvanové větrání ), zajišťující odvod vodních par z místnosti. Nejhorší možnou věcí je mít místnost kompletně uzavřenou. Vlhkost vzduchu se bude zvětšovat, a proto doba schnutí bude tím delší.
Druh dřeva
Dřeva s otevřenými póry přijímají více vody než dřeva s póry uzavřenými. Tím je dána jejich nasákavost, odlišný stupeň bobtnání a tvarová stabilita. Druhy dřevin s vyšší hustotou mají menší sklon k nasákavosti než dřeviny o hustotě nižší.
Vlhkost dřeva
Podle ČSN 49 2120 absolutní vlhkost dřevěných podlahovin v době výroby a dodávky smí být od 7 do 12 % hmotnostních. Dřevo se samozřejmě přizpůsobuje klimatickým podmínkám. Ideální stav je při teplotě 200C a relativní vlhkosti vzduchu 50%, kdy jeho vlhkostní rovnováha činí 9% hmotnostních. Prvky dřevěné podlahy, které jsou přesušené, budou samozřejmě přijímat větší množství vody.
Kvalita opracování dřeva
Prvky dřevěné podlahy v tangenciálním řezu mají větší hodnoty tvarových změn, tvrdost i nasákavost, než prvky v řezu podélném nebo radiálním. Tím je samozřejmě dána i jejich kvalita a hodnota.
Abychom redukovali drsnost povrchu:
• Konečné broušení provádíme talířovou bruskou s brusivem č.120 nebo jemnějším.
• Aplikujeme správné množství laku.
• Postaráme se o správnou teplotu a ventilaci.
• Před aplikací další vrstvy necháme lak řádně vyschnout.
Zdroj: podlahy z exotických dřevin, terasové desky, pokládka podlah