Jak na zastřešení bazénu?

Teplotní statistiky - počet slunečních dnů během roku, průměrné teploty, nadmořská výška i zeměpisná poloha - jsou obvykle nejčastějšími argumenty pro zastřešení vlastního venkovního bazénu. K těmto důvodům se však přidávají - a možná i převažují - důvody ryze praktické. Zastřešený bazén se lépe udržuje a voda v něm déle zůstává teplá, díky čemuž se šetří energií na její ohřívání.

Podle výrobce bazénového zastřešení lze jeho využitím získat v průměru o 10 ° C vyšší teplotu vody ve srovnání s nezakrytým bazénem. Kromě již zmíněných výhodám je nezbytné připomenout i zvýšenou míru bezpečnosti, protože pevně zakrytý bazén chrání před nehodou děti i domácí zvířata. Zastřešení chrání i proti UV záření, a tak minimalizuje riziko vzniku rakoviny kůže.

 

Bazénový kabriolet

Odpůrci bazénových zastřešení nejčastěji argumentují nutností dodatečné, ne zcela zanedbatelné investice. V tomto případě však záleží na konkrétní nabídce výrobce, na zvoleném řešení materiálu a samozřejmě i na velikosti a tvaru bazénu. Vyšší cenu kompenzují již zmíněné úspory nákladů na ohřev vody a prodloužení koupací sezony. I vstupní investice do samotného bazénu se - v psychologické rovině - vyplatí spíše, pokud budete bazén využívat téměř o měsíc déle než jeho nezastřešenou variantu.

Druhý argument - jednodušší údržba - vyvracejí zastánci bazénových kabrioletů využitím levnějších plachet a lamelového zakrytí. Obě varianty pomáhají řešit úniky tepla hladinou (zejména v nočních hodinách), ochrání i před nečistotami. Nevýhodou je však nelehká manipulace (každý, kdo se pokoušel složit plachtu z bazénu po noční letní bouřce, ví, o čem mluvím) a nakonec i skutečnost, že při manipulaci s plachtou či lamelami většina zachyceného listí, trávy nebo hmyzu i tak skončí v bazénu... Navíc ani jedno z řešení neumožňuje využívat bazén při nepříznivém počasí. Oprávněnější protiargumenty je estetická a prostorová námitka. Při vší úctě k designérům zastřešení - jejich dílo působí na zahradě většinou jako cizí prvek. I když některé typy lze přemístit, vždy je třeba najít pro teleskopické zastřešení dost místa v jiné části zahrady. Esteticky nejméně rušivé je ultra nízké zastřešení - rodinný turnaj ve vodním pólu si však v takovém bazénu nezahrajete.

 

Provedení a materiály

Nejčastěji se setkáváme s konstrukcí z posuvných segmentů vyrobených z hliníkových profilů (typické o rozměrech o průměru 40 x 52 nebo 40 x 70 mm). Profily jsou dimenzovány tak, aby zůstaly pevné i při jejich tvarování a ohýbání. Pevnost profilů umocňují příčné výztuhy nosných ramen. Výrobci nabízejí téměř kompletní barevný vzorník RAL, čili barvu podle výběru zákazníka. Protože je konstrukce v častém kontaktu s vodou, případně se předpokládá její využití ve vlhkém prostředí, jsou všechny použité materiály, včetně spojovacích, z nekorodujících materiálů (hliník, nerez). Na výplně se nejčastěji používají různé typy Dutinkového polykarbonátu (například známý Lexan, obvykle o tloušťce 10 mm) nebo kompaktního akrylátu, který představuje dražší, zato pevnější a designově čistší variantu. Někteří výrobci nabízejí za příplatek i povrchovou úpravu No drop, která odpuzuje vodu. Spoje jsou utěsněny gumou a výrobci řeší i odvod koncentrátu konstrukcí mimo výplně, především pro možné ohrožení mrazem v zimních měsících. Na zakázku se budují i zastřešení s výplní z organického skla o tloušťce 4 mm. Výhodou tohoto jinak podstatně dražšího řešení jsou jeho výrazně lepší tepelněizolační vlastnosti.

 

Výhody zastřešení bazénů

  • prodloužení koupací sezóny na sedm měsíců v roce
  • snížení výdajů na údržbu a vytápění
  • minimální tepelné ztráty při nočním ochlazení
  • ochrana dětí a zvířat před nehodami
  • v případě kombinace s vytápěním možnost koupání i v zimě nebo při nepříznivém počasí

 

Typy zastřešení

Základní rozdělení rozlišuje zastřešení nepodchozí (nízké) a podchozí. Nepodchozí zastřešení představuje levnější variantu. Konstrukce je vysoká 1 až 1,5 m, takže vzhledem k nižší výšce těchto modelů se lze s neodsunutou konstrukcí koupat pouze s určitým omezením. Vyšší varianta je vhodná zvláště pro rodiny s dětmi, které na vodní hry prostor bezpodmínečně potřebují.
Druhý způsob dělení je podle mechaniky posuvu. Převládají kolejnicové a bezkolejnicové systémy, na trhu se objevují i další typy, například výsuvné zastřešení.

 

Kolejnicové zastřešení

Tradiční kolejnicové zastřešení využívá na posuv kolejnice zabudované v blízkosti okraje bazénu. V těchto kolejnicích se pohybují teleskopické výsuvné díly (nejčastěji obloukového tvaru). Pohyb v stabilně uchycené dráze zajišťují polyamidová kolečka, které mohou být podle typu kolejiště uloženy buď v nerezovém náboji, nebo ve dvou nerezových ložiscích. Vysoká flexibilita zastřešení umožňuje také odsunutí všech segmentů na obě strany, případně až za plochu bazénu, kde nikomu nepřekáží. Na trhu jsou k dispozici jak jednokolejné, tak dvojkolejnicové typy.

Kolejnice lze namontovat i dodatečně, a to na téměř jakýkoliv bazén. Šířku podkladu tvoří šířka kolejiště s přidáním nejméně 5 cm na každé straně. Problémem může být nezpevněný podklad, například dlažba uložená na kamenivu - vlivem dešťů totiž hrozí, že se dlažba propadá a při silnějším nárazovém větru se konstrukce může uvolnit. Toto tradiční řešení je stálicí na trhu, protože je spolehlivé a osvědčené. Montáž není tak časově náročná - zastřešit bazén lze za několik hodin, maximálně dnů. Nevýhodou tohoto řešení jsou ale zmíněné kolejničky. Péče o ně představuje další povinnost vedle nesnadné údržbě bazénu.

 

Bezkolejnicové systémy

Postupně se stále více prosazují i takzvaná bezkolejnicová řešení. Jednotlivé segmenty, které se teleskopicky skládají do sebe, mají kolečka, které zajišťují pohyb střechy přímo po dráze - bez kolejnic. Při dobrém počasí lze takový systém uložit na klidném místě zahrady a vychutnávat si ničím nerušený prostorový a pohledový komfort nezastřešených bazénu.

Unikátní systém představuje zastřešení vhodné zejména pro nadzemní nebo pouze částečně zapuštěné bazény. Tento typ ze všeho nejvíc připomíná stanovou konstrukci - výplň pružné konstrukce tvoří textilie v kombinaci s plastem.

Novinkou na trhu je výsuvné řešení. Kolejnice položeny na podkladě nahradily sloupy, jakási vertikální varianta kolejnic. Nosnost krytu je 85 kg na 1 m2. Výhodou je, že pokud se odkryje bazén, systém vůbec nepřekáží na trávníku, takže nehrozí nebezpečí úrazu. Vodní plochu lze využívat celou, bez jakéhokoliv omezení. Střecha se zvedá pomocí soustavy ocelových lan do výšky přibližně 2,5 m. Není nutná hrubá síla, všechno funguje pomocí elektromotoru na dálkové ovládání.

 

Příslušenství

I když je zastřešení bazénu posuvné, výrobci doporučují doplnit ho dveřmi. Jejich výhodu oceníte, zejména pokud chcete využívat bazén během špatného počasí. Typ a umístění závisí na typu konstrukce, tvaru bazénu, výšce bazénového lemu a podobně. Nejběžnější typy jsou pantové, posuvné (boční i čelní), zásuvné nebo lomené čelo. Standardně mají šířku 800 mm, případně (při bočních posuvných) je jejich šířka vymezena šířkou segmentu. Výběr dveří je vhodné konzultovat s výrobcem - jejich funkčnost je totiž do značné míry podmíněna právě umístěním; každé dveře mají svá specifika. Doplňkový komfort potom představuje například dálkové ovládání. Jeho standardem je dotykový snímač, který umožňuje zastavení pohybu při nárazu na překážku. V nabídce výrobců jsou rovněž soumrakové stmívače, dešťové senzory a vnitřní termostat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Koupání pod širým nebem? (2. část)

Dávno už odzvonilo časům, kdy bazénům vládly čtverce, ovály a kruhy. Moderní technologie umožňují výrobu téměř...
více…

Koupání pod širým nebem? (1. část)

Myslíte už na léto, na příjemné chvíle strávené u vody, tělo prohřáté a zabarvené sluncem? Nemusíte hned obíhat...
více…

Jak na bazénové plachty?

Mezi doplňky, které nabízejí prodejci bazénů, jsou i nejrůznější bazénové plachty. Jsou ale vůbec k něčemu...
více…

Jak na čistou vodu v bazénu?

O bazénech je všeobecně známo, že jejich pořizovací cena je vysoká. Avšak ani ta není konečná. Aby bazén sloužil...
více…

Jak opravit bazén?

Bazén se často stává součástí rodinného domu. Postupně se však některé jeho části, například díky vlivům...
více…

Jaký bazén a od koho jej koupit?

Pokud jste se rozhodli pořídit si venkovní bazén, nezbývá Vám nic jiného, než podstoupit náročný proces výběru...
více…

Kdy stavět bazén?

Možná i vy jste toto léto během horkých dnů seděli v zahradě a litovali, že nemáte vlastní bazén. Pokud jste se...
více…

Jak pečovat o bazén?

Při dodržování několika základních pravidel udržíte čistou vodu, v níž bude radost se koupat. Bez správné...
více…

Kdy se vápní zahrada?

Vápnění zahrady je činnost, jejíž význam se může na první pohled zdát skrytý, avšak jeho dopady na kvalitu půdy a...
více…

Kdy se přihnojuje?

Hnojení zahrady je jedním z klíčových prvků, který má zásadní vliv na zdraví, růst, kvalitu a nakonec i úrodu...
více…