Střešní zahrada splňuje ekologické, estetické i ekonomické nároky
Střešní zahrada se u nás ještě stále považuje za drahý a komplikovaný módní výstřelek, který přináší pouze starosti s protékající střechou. To je velká škoda, protože střešní zahrada nebo vegetační střecha prošla od svého vzniku (oblíbené byly již v 6. století před n.l. na Blízkém východě) dlouhou cestu a dnešní moderní technologie, s ohledem na ekologickou a estetickou konstrukci, mají výborné tepelně -technické vlastnosti.
Extezivní střešní zahrady
Tyto zahrady jsou zpravidla limitovány stupněm zátěže do 300 kg / m 2. Tloušťka substrátu je 60 až 200 mm. Obvykle se zakládají na rovných střechách nebo střechách do sklonu 45 stupňů.Střechy se sklonem více než 45 stupňů jsou spíše vzácností. Vyžadují speciální technické vyřešení uchycení vrstev proti sesuvu, nejčastěji výsadbami ve speciálních kazetách, přičemž každá kazeta musí být zvlášť přichycena ke konstrukci střechy. Tyto zahrady se zakládají s použitím minerálních substrátů a nejčastěji se používají v oblastech s nízkými srážkami, protože extenzivní střecha dokáže zachytit přívalové srážky, které povětšinou odtékají do kanalizace a ztrácejí se rychlým odtečením vody ze země. Pokud se podaří vystihnout přirozené ekologické prostředí a vybrat správné společenství rostlin, měla by extenzivní střešní zahrada fungovat zcela přirozeně bez potřebné údržby.
Intenzivní střešní zahrady
Tyto zahrady nazýváme intenzivní zejména proto, že jim musíme věnovat větší péči a častější údržbu. Na jejich založení lze kromě minerálních substrátů použít i substráty na bázi zeminy či kombinované minerálně-půdní směsi. Jejich tloušťka je od 200 do 500 mm, případně i více, podle použitých druhů a kategorií rostlin. Musíme však brát v úvahu statické zatížení střechy při vyšších tloušťkách substrátu. V oblastech s občasnými srážkami je nezbytné použít i závlahové systémy.Při tomto typu střech se jako rostlinný kryt často využívá intenzivní trávník, komponovaný jako středová louka obklopená porostem půdopokryvných dřevin. Ze všech vegetačních prvků však právě trávník vyžaduje neustálou péči. Pokud bychom trávník nechali volně přerůst do louky, svým vysemeňovaním bude zaplevelovat okolní záhony dřevin.
Argumenty na tvorbu střešních zahrad a jejich výhody
• zadržení vody v krajině
• snížení teploty v okolí objektu
• tvorba kyslíku
• estetická - pohledová funkce
• zamezení přehřívání objektu
• zabránění zvětrávání střech působením UV záření
• snížení nákladů na klimatizování a vytápění objektu
• snížení nákladů na odkanalizování
• ochrana střešních vrstev
Extenzivní střešní zahradu možno realizovat i na starší zástavbě,
protože rostlinám, vhodným pro tento typ zahrady postačí i 6 cm substrátu. Základní podmínkou správného fungování střechy je bezchybně zvládnutá hydroizolace.