Svěřte vytápění automatice. S peletami ušetříte svůj čas i peníze

Znáte dřevěné pelety? Někdy se označují jako palivo budoucnosti. Jsou finančně výhodné, v Česku dobře dostupné a navíc nabízí široké možnosti použití. Můžete je využít pro hlavní i vedlejší způsob vytápění. Zvolíte raději peletový kotel nebo peletová kamna do interiéru? Lisované válečky pelet mají mnoho benefitů. Při jejich výrobě se zpracovává jinak zbytečný dřevní odpad, dobře se s nimi manipuluje a hned z výroby jsou připravené rovnou k použití. Není se tedy čemu divit, že se automatické kotle na pelety i peletová kamna těší mezi českými domácnostmi čím dál větší oblibě.

Jednoduché využití pelet

I v případě vytápění peletami se potvrzuje, že automatický systém dokáže pracovat efektivněji než člověk. Moderní technologie peletových kamen i kotlů umožňuje to, že máte doma teplo téměř bez práce. Stačí naplnit zásobník paliva peletami a nastavit požadovanou teplotu na displeji. O roztápění, přikládání nebo regulaci se už starat nemusíte. Start a zapálení ohně probíhá samočinně.

Kotel, nebo kamna?

Automatický kotel na pelety se zapojuje do centrální topné soustavy v domě a ohřívá vodu rozváděnou radiátory do všech místností. Může zajišťovat také ohřívání teplé užitkové vody. Při správně zvoleném výkonu zvládne vytápět dům libovolné velikosti.

Naproti tomu kamna na pelety slouží jako lokální topidlo a ohřívají vzduch především v té místnosti, v níž stojí. Skvěle se tak uplatní jako doplňkový zdroj například v obývacím pokoji nebo pro vytápění na chatě či chalupě.

Vytápění bez práce

Jediný úkol, který zůstává v rukou majitele, je dosypávání zásobníku. Odtud se pak pelety automaticky dopravují k hořáku. Jinak nemusíte vůbec přikládat, protože potřebná dávka paliva se na rošt hořáku doplňuje pomocí podavače.


„Kotel, který spaluje pelety, potřebuje lidský zásah průměrně jednou za tři dny, ale může to být klidně i týden bezobslužného režimu,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP, která se výrobě kotlů věnuje už přes 60 let. „Naše peletková kamna po naplnění násypky topí samočinně také přibližně tři dny,“ dodává Boczek.


Řídicí jednotka kotle či kamen porovnává požadovanou a aktuální teplotu a podle toho přikládá ideální množství paliva. Jednoduše nastavíte například temperování na požadovanou teplotu i během toho, co spíte nebo nejste doma.

Design i praktičnost

Kamna od OPOP mají zásobník na 35 kilogramů, tedy přibližně 2 sáčky pelet. Zásobník je skrytý za dvířky, takže není vůbec vidět a nic neruší pohled na hořící oheň. Při nákupu si můžete vybírat ze šesti barevných zpracování obkladového kamene, aby se kamna hodila přesně do vašeho interiéru.

 

V případě kotle na pelety má OPOP v nabídce několik velikostí zásobníku včetně kompaktní verze, která šetří místo v kotelně. Bez problémů si tedy vybere každý, kdo chce mít doma příjemné teplo téměř bez práce a za výhodnou cenu.
Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články