Světoznámé památky, které mohou svým vzhledem vzbudit zklamání
Kdo by netoužil vidět na vlastní oči obraz Mony Lisy, světoznámou fontánu či sochu Malé mořské víly? Ale když nastane ten významný okamžik, na který dlouho šetříte a těšíte se, možná bude i zklamáni. Některé věci jsou ve skutečnosti mnohem krásnější a mohutnější, některým zase fotografie a legendy přidávají a realita je poněkud jiná.
Manneken Pis, Brusel, Belgie
"Malý čůrající chlapec" je bronzová socha, která kromě ústředí Evropské unie proslavila Brusel snad nejvíce. Najdete ji na rohu ulic Rue de l'Etuve (Stoofstraat) a Rue des Grands Carmes (Lievevrouwbroersstraat), asi 250 metrů od Velkého náměstí (Grande-Place, Grote Markt). I přes 700 kostýmků, které obsahuje šatník čůrajícího chlapečka, budete pravděpodobně zklamáni z jeho velikosti, pouhých 60 centimetrů. Detailní záběry, které kolují po světě, totiž vyvolávají představu, že socha je mnohem větší. Mimochodem, Belgičané zřejmě mají jakousi zálibu ve figurálním ztvárňovaní zmíněného fyziologického procesu - v Bruselu najdete také čůrající holčičku (Jaenneke Pis) a v roce 1998 odhalili také sochu čůrajícího psa - Zinneke Pis.
Malá mořská víla, Kodaň, Dánsko
Tato hojně fotografovaná socha (ročně si ji vyfotí i milion turistů) je sice "malá" i jménem, ale málokdo by čekal, že ji velikostí (měří pouze 125 centimetrů) předčí i pětileté dítě. Její bronzová podstata jí však zaručuje trochu vyšší váhu - 175 kilogramů. A věru ani to pozadí na druhém břehu není kdoví co ... Malá mořská víla (dánsky Den lille havfrue) ze stejnojmenné pohádky Hanse Christiana Andersena, který ji literárně ztvárnil napůl jako ženu a napůl jako rybu, je však již více než sto let ikonou města.
Mount Rushmore, Keystone, Jižní Dakota, USA
Památník čtveřice bývalých amerických prezidentů není vůbec malý - má výšku 18 metrů, nosy Washingtona, Jeffersona, Lincolna a Roosevelta měří kolem 6 metrů - návštěvníci však nezřídka mají k místu výhrady. Jednak proto, že někteří nejsou připraveni zvládnout turistický chodník, který je k vyhlídce na monument dovede, jednak se některým zdají prezidenti "jaksi daleko". Budování památníku Mt. Rushmore v Černých horách trvalo dlouhých 13 let, pracovalo na něm 400 lidí, přičemž nejvíce komplikací umělcům způsobila Rooseveltova optická pomůcka.
Mona Lisa, Paříž, Francie
Kdyby Leonardo da Vinci tušil, že na jeho Giocondu se budou denně chodit dívat stovky návštěvníků, kteří budou celí šťastní, když zahlédnou přes masu hlav a mobilů alespoň pravý horní roh obrazu, možná by ji namaloval širší (a trochu škodolibější) úsměv. Poté, co si turisté vystojí nekonečně dlouhou řadu, v zástupu prosviští kolem obrazu 76 cm x 53 cm. I šťastlivci, kterým se podaří dostat dopředu, uvidí Monu Lisu jen z bezpečné vzdálenosti tří metrů.
Checkpoint Charlie, Berlín, Německo
Snad nejznámější hraniční přechod v komunisty rozděleném Berlíně se nacházel na křižovatce ulic Friedrichstraße a Kochstraße a od roku 1961 spojoval americký a sovětský sektor města. Označení Charlie pochází z hláskovací tabulky NATO a označuje třetí písmeno abecedy C (Checkpoint Alpha jako A byl průchod na dálnici v městečku Helmstedt, Checkpoint Bravo jako B byl průchod na stejné dálnici v Dreilinden při Berlíně). Po pádu Berlínské zdi a opětovném sjednocení města checkpoint zbourali, ale v roce 2000 ho znovu postavili po vzoru původního. Dnes si turisté chodí připomínat smutné události do centra Berlína, kde najdou malou budku obklopenou pytli s pískem, kolem postávají muži převlečení v uniformách, se kterými se všichni fotí. A o dva metry dále vás špatných myšlenek zbaví zábavná restaurace s rychlým občerstvením a veselým menu.
Tádž Mahal, Ágra, Indie
Tato stavba je nepochybně jednou z nejnádhernějších na světě, kouzlo jí dodává i příběh jejího původu - podle oficiálního názoru historiků je to mauzoleum, které postavil Šáhdžahán na památku své ženy Mumtázmahal (Ardžumand Banu Begumber). Kromě hlavní budovy obklopené čtyřmi minarety je tam mešita na západě (směrem k Mekce) a dům pro hosty na východě. Ve skutečnosti si mnoho turistů až zblízka uvědomí, že masivně vypadající palác je v podstatě jen nádherná fasáda jedné místnosti.
Pyramidy v Gíze, Egypt
Gíza je zřejmě nejznámější místo na obdivování pyramid, zejména Velká pyramida je magnetem na turisty. Tyto stavby starověké egyptské pohřební architektury vznikly zejména v období Staré a Střední říše. Na území dnešního Egypta stojí kolem sta pyramid, a to je zřejmě i kámen jejich úrazu - návštěvníci Gízy jsou často znechuceni z množství lidí, kteří se motají všude kolem, a jejich snahu udělat si pamětní fotografii kazí nedaleká panorama moderní Káhiry.
Fontána di Trevi, Řím, Itálie
Nejznámější fontána ve věčném městě se nachází na Piazza di Trevi, dotváří průčelí paláce Poli, který díky ní jakoby vyrůstal ze skal. Voda do fontány přitéká z větší části podzemním kanálem Aqua Virgo, který vybudoval Marcus Vipsanius Agrippa v roce 19 našeho letopočtu. Návštěvníci obvykle hází do fontány mince, aby se jim splnila přání, a aby se do Říma ještě někdy vrátili - třeba s lepším fotoaparátem. Problémem fontány je totiž její poloha na malém náměstí, kde hned za zády máte domy, takže řádný odstup, abyste zachytili celou stavbu, nepřipadá v úvahu. Pomůže jedině panoramatický snímek.