Karpální tunel je štěrbina v oblasti zápěstí. Jedná se o místo mezi zápěstními kůstkami a zápěstním vazivem. Karpálním tunelem prochází nerv, označovaný jako středový. Tento nerv se účastní řízení pohybů ruky. Syndrom karpálního tunelu se řadí mezi poškození z opakovaného přetížení. Postihuje častěji ženy než muže a to v poměru 3 až 4: 1.
Syndrom karpálního tunelu (SKT) patří mezi nejčastěji úžinové syndromy se kterými se setkávají neurologové v klinické neurologické praxi. Jedná se o útlak středového nervu v místě takzvané přirozené úžiny zápěstí, která je tvořena kostěnými a vazivovými strukturami. K útlaku nervu dochází v důsledku dlouhotrvajícího nadměrného jednostranného zatížení horních končetin a to konkrétně opakovanými pohyby prstů a dlaně nebo v důsledku dlouhotrvajícího napětí šlach, například u hudebníků, při déletrvající práci se šroubovákem, kleštěmi, při práci s klávesnicí a myší počítače. Dalšími příčinami mohou být změny anatomických poměrů, například po zlomeninách zápěstí nebo u revmatické artritidy, při tvorbě reaktivních výrůstků. Uplatňují se i vlivy metabolické a endokrinní, jako cukrovka, snížená funkce štítné žlázy, těhotenství, dna, obezita. Rizikovým faktorem vzniku mohou být i opakující se bolesti krční páteře.
Onemocnění se projevuje poruchami citlivosti - mravenčením a bolestivým brněním v prstech a dlani, hlavně v klidu. Pocity mravenčení a bolesti se mohou šířit vzhůru směrem k lokti někdy až k rameni. Na tyto nepříjemné vjemy se pacienti probouzejí v noci, nebo nad ránem a může jim pomoci vytřásáním rukou. Brnění se může zvýraznit při drobných ručních pohybech, jako šití, pletení či držení volantu, v pozdějších stádiích dochází k neobratnosti prstů, snížení svalové síly a může vzniknout atrofie svalových vláken v oblasti palcové strany dlaně.
Při potvrzené diagnóze je prvním krokem vyloučení přetěžování postižené končetiny, klidový režim a její přísně šetření . Doporučuje se znehybnění zápěstí ortézy během spánku. Léky na potlačení bolesti se doporučují pouze pokud je bolest nesnesitelná, protože vymizení bolesti může signalizovat postižení nervu těžšího stupně. Podstatnou součástí léčby je fyzioterapie a včasné odstranění možné metabolické či endokrinní příčiny. Vhodné je odstranění blokád krční páteře, či využití akupunkturní léčby. V rámci fyzikálních metodik kromě magnetoterapie lze využít i možnost laserového ošetření, hilterapii. V případě neúčinnosti postupů konzervativní léčby přichází v úvahu operační zákrok, realizovaný na specializovaných pracovištích.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu