Teplá nebo studená sprcha? Obě mají své nesporné benefity!
Milujete teplou vodu, kterou si necháváte hýčkat své tělo při každém sprchování? A nemyslíte, že by bylo lepší, sprchovat se studenou? Vždyť odborníci to doporučují, ale vy se stále nemůžete té teplé vody nabažit? Tak zůstaňte v klidu, teplá i studená voda má své benefity. Nemusíte se hned trápit v té studené, jen si přečtěte, co vám která voda dává.
Teplá sprcha
- zregeneruje svaly
- redukuje otoky
- pozitivní vliv na nervová zakončení i orgány
- snižuje tělesné napětí
- zmírňuje migrénu
- působí proti úzkosti a stresu
- uvolňuje ucpaný nos a dutiny
- odstraňuje toxiny z pokožky, otevírá její póry a pročišťuje ji
Horká sprcha podporuje pocení,
čímž se rychleji zbavíte odpadních látek. Lidé ji mají rádi i pro její uklidňující účinky a vliv má i na různé bolesti, které dokáže utlumit. Pod proudem horké vody není potřeba trávit více než půlhodinu, protože vaše srdce zrychluje tep a mohl by se dostavit kolaps. Opatrní musí být lidé s vysokým krevním tlakem či onemocněními srdcí a cév, kteří by měli upřednostnit raději vlažnou sprchu.
Studená sprcha
- stimuluje imunitní systém
- prevence pro onemocnění
- stimuluje antidepresivní hormony
- urychluje metabolismus
- zpomaluje srdeční tep
- "pročistí hlavu"
- zvyšuje bdělost
- napne pokožku
- redukuje vypadávání vlasů
Studenou sprchu upřednostňují
zejména sportovci, protože pomáhá předcházet bolestem kloubů či svalů a po namáhavém fyzickém výkonu se tělo pod studenou sprchou rychleji zregeneruje. Dále posiluje i pevnou vůli a zbaví tělo únavy. Celkově takoví lidé snášejí lépe výkyvy teploty a tlaku. Pozor, se studenou sprchou je třeba začít postupně. Nejprve začněte vlažnou vodou a postupně si otužujte různé části těla. Když si vaše tělo dostatečně zvykne, můžete přejít na několikaminutovou studenou sprchu.