Tichý zabiják - azbest

Slyšeli jste už o něm? Azbest je přírodní surovina složená z minerálních vláken. V minulosti se kvůli svým izolačním a ohnivzdorným vlastnostem přidával do různých vsazených materiálů.

Lidé, kteří jsou vystaveni vdechování vysoké úrovně azbestových vláken

jsou ve zvýšené míře ohroženi vznikem rakoviny plic nebo dalším, život ohrožujícím plicním onemocněním. Toto riziko se zvyšuje počtem vdechnutých vláken, a samozřejmě, je znásobeno kouřením (mluví se o 50% - 90% znásobení rizika). Příznaky onemocnění se projevují až 20 - 30 let po jejich prvním vystavení azbestu. Musíme však připomenout, že rizikovými skupinami jsou lidé dlouhodobě vystavováni vysokým úrovním tohoto materiálu. Azbest je nebezpečný tehdy, pokud je jeho struktura narušena a uvolněná vlákna se dostávají do vzduchu a jsou vdechovány do plic.Pokud v ohroženém prostoru zůstávají vlákna dlouhou dobu, riziko onemocnění se samozřejmě zvyšuje.

Na co se využíval azbest?

Až v roce 1999 byl Evropskou komisí vydán zákaz používání všech druhů azbestu, který je zařazen do 1. skupiny prokázaných karcinogenů. Ve stavebním průmyslu se azbest nejčastěji používal při výrobě střešní krytiny, dobře známého eternitu, potrubí (vodovodní rozvody a kanalizační sítě) a stoupaček. I v současnosti se s azbestem můžeme setkat u fasád, obkladech vnějších plášťů budov, byl používán pro výrobu izolačních panelů, podlah, kachliček, izolací u topných těles a kotlů. Využíval se také v automobilovém průmyslu, na brzdové destičky, používal se jako nehořlavá nástřiková hmota či protipožární izolace apod. Ideálním způsob, jak předcházet rizikům, je zamezit přístup k oblasti, kde se vyskytuje azbest a zbavit se ho.

Likvidaci azbestu nedoporučujeme provádět vlastními silami

z pochopitelných, výše zmíněných příčin. Odstranění tohoto materiálu mohou provádět pouze specializované, certifikované firmy s vyškolenými profesionály kvalifikovanými pro manipulaci s nebezpečným materiálem. Nesprávné odstranění azbestu může zvýšit zdravotní rizika pro vás a vaši rodinu. Pokud máte doma azbest nebo si nejste jisti, obraťte se na odborníky.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články