Topení dřevěnými peletami
V současné době klademe my všichni na topiva různých typů a druhů poměrně velké nároky. Chceme, aby byla nejen efektivní a měla dlouhou vysokou výhřevnost, ale také aby byla pokud možno maximálně ekologická a v neposlední řadě levná. Do popředí zájmu se proto v poslední době dostávají dřevěné brikety a také dřevěné pelety. Jaké jsou jejich výhody? A jak je vybírat, pokud se rozhodnete pro jejich pořízení coby paliva pro váš krb, kotel nebo kamna?
Zdroj obrázku: tchara / Shutterstock.com
Co jsou dřevěné pelety?
Pod pojmem dřevěné pelety rozumíme malé válečky vylisované z dřevěných zbytků typu pilin, hoblin a nejrůznějších odřezků. Stejným způsobem vznikají dřevěné brikety, které se od pelet liší velikostí. Zatímco brikety mají většinou podobu kvádru o rozměrech okolo 15x10x7 cm, pelety jsou většinou do 4 cm dlouhé s průměrem okolo 0,5 cm.
Lisování probíhá za vysokých teplot, a kromě dřevěného odpadu se nepoužívají pojiva ani jiné přísady a komponenty. Díky podmínkám lisování jsou vzniklé brikety či pelety suché, s minimálním obsahem vody (nižším než u klasických dřevěných polen). To vše dělá z těchto pelet a briket velmi efektivní palivo. Jak konkrétně se s peletami topí a jakými dalšími parametry se vyznačuje?
Výhody dřevěných pelet
Lisované dřevěné pelety jsou coby palivo velmi efektivní. Jejich výhřevnost je velmi vysoká a o to větší, o co je nižší obsah vody v peletách. Pelety, stejně jako dřevěné brikety, také díky svému složení hoří s minimálním vznikem popela, což usnadňuje údržbu kotle, krbu či kamen. Díky nepřítomnosti pojiva a dalších aditiv se při spalování neuvolňují žádné škodliviny a spalována je čistá biomasa.
Lze tedy říci, že dřevěné pelety jsou efektivním a ekologickým palivem. Jsou navíc také palivem ekonomicky výhodným. Topení dřevěnými peletami je však výhodné také ekonomicky. Ve srovnání s plynem nebo elektrickou energií se jedná o levnější řešení. Kromě toho lze na kotle, ve kterých lze topit peletami, získat dotaci. Pokud pelety nakoupí člověk v létě nebo pozdním jaře, jejich cena bude také nižší.
Výběr dřevěných pelet
Pokud vybíráme dřevěné pelety, je třeba se zaměřit na parametry, z nichž některé již byly zmíněny. Ideální je co nejnižší vlhkost, jejíž obsah by mě výrobce udávat. Uvedená bývá i hustota (někdy též sypná hmotnost), u ní platí čím vyšší, tím lepší. Stejně tak je třeba věnovat pozornost tomu, jak dobře jsou pelety vylisovány. Kvalitní pelety by se rozhodně neměly drolit.
Vodítkem může být při výběru také třída kvality. Pro domácí využití jsou určeny především třída A2 a nejvyšší třída A1. Pelety třídy kvality B jsou vhodné spíše pro průmyslové využití. Pelety by také měly být označeny evropským certifikátem ENplus. Barva dřevěných palivových pelet naopak roli nehraje a při výběru na ni není třeba příliš dbát.