Typy brusek na dřevo
Stavební dělníci a pracovníci se dřevem používají brusný papír na ohlazování a tvarování dřeva, odstraňování barvy a leštění povrchů.
Elektrické brusky šetří fyzickou námahu tím, že se brusný papír na nich sám posouvá, takže Vám ušetří pohyby. Na některých bruskách se brusný papír pohybuje lineárně, na jiných kruhově a na některých nepravidelně. Jaký typ brusky potřebujete, závisí na tom, kolik materiálu chcete obrousit a jak hladký má být výsledný povrch.
Pásové brusky
Pokud potřebujete rychle obrousit hodně materiálu, sáhněte po pásové brusce. Tento nástroj držený v ruce má dva rotující válce (bubny) na brusný pás, který probíhá těsně mezi nimi. Když brusku zapnete, brusný povrch se pohybuje lineárně a rychle obrousí každý materiál, který je pod ním. Protože obrousí velké množství materiálu, je pásová bruska vhodná na hrubé broušení a tvarování. Povrch však nevyleští a může na něm zanechat rýhy a nepravidelnosti, pokud s ní nepracujete pečlivě. Brusku musíte pevně držet, jinak by se Vám vytrhla.
Kotoučové brusky
Kotoučová bruska slouží stejně jako pásová k hrubému broušení. Brusný papír se k ní obvykle připevňuje maticí uprostřed kotouče, a když brusku zapnete, kotouč rotuje velkou rychlostí. Brusný okraj bývá na přední straně kotouče, kde se papír posunuje ze strany. Protože s ní můžete nanést větší tlak na menší plochu, je kotoučová bruska efektivním nástrojem na broušení obtížně dosažitelných míst. Podlaháři používají těžkou verzi této brusky na odstraňování nátěru z okrajů podlahy.
Vibrační brusky
Je to nejčastější typ brusky, kterou najdete mezi nářadím domácích kutilů. Jejich hlava vibruje nepravidelně a neobrousí povrch tak rychle jako pásová nebo kotoučová bruska. Autolakýrníci používají pneumatickou verzi této brusky na broušení kovových povrchů karoserií před nanášením barvy. Většina vibračních brusek má čtvercovou nebo obdélníkovou hlavu, ale některé mají i trojúhelníkovou, aby se Vám lépe brousilo v rozích. Vibrační bruska zanechá povrch hladký a v závislosti na hrubosti použitého papíru nemusí po dokončení zanechat žádné stopy po broušení.
Válcové brusky
Při průmyslovém broušení, např. při uhlazování stavebního dříví nebo podlah, jsou potřeba těžké brusky, která rychle odstraní velké množství materiálu. Takovou bruskou je válcová bruska, která má jeden válec (buben) s rolí brusného papíru. U válcové brusky na úpravu stavebního dříví podává dřevo běžící pás. Podlahové válcové brusky mají kolečka, takže válec nezůstane na jednom místě podlahy dlouho. Kdyby zůstal, rychle by se probrousil skrz dřevo. Podlahy broušené válcovou bruskou často mívají mělké prohlubeniny, kde byl válec v kontaktu se dřevem příliš dlouho.