Vibrační brusky II.
Vibrační bruska používá kotouč s brusným papírem, který se pohybuje kruhovými pohyby, a tím rychle odstraní barvu, uhladí povrch nebo vyčistí kov.
Neslouží však k odstraňování většího množství materiálu, na to je vhodnější pásová bruska. Někdy bývá vibrační bruska kombinovaná s natěračskou (lešticí) bruskou a mezi těmito funkcemi můžete přepínat spínačem.
Rychlost
Vibrační brusky obvykle pracují rychlostí 4 000-10 000 kmitů za minutu, některé modely mohou mít až 12 000 kmitů. Při práci s vibrační bruskou není potřeba taková praxe a dovednosti jako u pásové brusky, protože její pohyb je omezený: méně než 6 mm všemi směry.
Použití
Při používání vibrační brusky netlačte příliš na povrch, nechejte brusku odvádět práci. Vibrační bruska zanechává pouze nepatrné škrábance, při větším tlaku však může zanechat viditelné stopy. Ze začátku můžete brousit i proti struktuře dřeva, broušení byste však vždy měli dokončit uhlazením po struktuře. Při broušení proti struktuře zapněte brusku až na dřevě, ne před začátkem broušení, abyste předešli vytvoření rýh.
Brusný papír
Existují různé druhy brusného papíru na různé povrchy. Brusné papíry s oxidem hlinitým nebo s drceným granátem jsou určeny na syrové dřevo. Světle šedé brusné papíry bývají lubrikované a určené na leštění vrchních nátěrů a laků. Brusné papíry se rovněž dělí podle své hrubosti. Při broušení byste postupovat od hrubšího k jemnějšímu, abyste dosáhli co nejhladšího výsledku.
Ruční vibrační brusky bývají levnější než větší těžké vibrační brusky.
Sbírání prachu
Při broušení vzniká velké množství prachu, proto se doporučuje předem uklidit v místnosti, kde budete pracovat. Některé modely vibračních brusek mají vestavěný pytlík na prach. Při práci byste měli vždy používat obličejovou masku nebo respirátor, abyste nevdechovali částice prachu. Při práci je také vhodné používat prachovku, kterou průběžně sbíráte prach. Povrchy otírejte lehce, aby se na ně nenalepila pryskyřice.