Za přibírání může voda v těle, která se v něm vinou nedostatku estrogenu a jiných hormonů začne hromadit. Navíc žíly už nejsou pružné a oběh jim způsobuje více námahy. Kromě hormonálních změn si sloní nohy a pas vysedíte nebo vystojíte v práci, počítejte s nimi i při cukrovce, onemocnění srdce a ledvin a také pokud kouříte. Nestyďte se podložit si nohy na noc polštářem, přes den nosit kompresní punčochy a měřit výšku podpatků - 3 centimetry jsou maximum!
Nejen více vody a tuku vás tlačí k zemi, ale i starší klouby a kosti. A tělo si žádá více odpočinku. Je to v pořádku, pokud úměrně ke sníženému pohybu snížíte i energetický příjem. Smažený řízek před televizí už tak rychle nespálíte! Na kilogram hmotnosti po padesátce si můžete dovolit maximálně 138 kJ! A kromě kalorií počítejte i kroky. Váš krokoměr by jich za den měl napočítat nejméně 10 tisíc!
Zpomaluje se už po pětadvacítce, v době před menopauzou radikálně. Toto neovlivníte, ale máte co říct do toho, kolik práce metabolismu nadělit. Nakupte menší talíře, polovinu porce musí tvořit zelenina a vláknina. Ani to však nemusí stačit. Hýbejte se! I ochablé svalstvo zpomaluje metabolismus, ačkoli jíte málo!
Každá druhá žena po menopauze přibere, každá pátá pro sníženou funkci štítné žlázy. Nedostatek její hormonů vás pořádně zavodní. Ukáže na ni únava, lámavé nehty, padající vlasy, deprese, snížená vitalita, suchá kůže. Pokud přibíráte příliš, ačkoli jíte střídmě a hýbete sejako o život, bude to váš případ a měl by vás vidět endokrinolog.
Tělo si pamatuje všechny vaše hubnoucí experimenty. Pokud jste ho vícekrát za život násilným odmítáním jídla přiměly přepnout do úsporného režimu a dosud vám to nespočítalo, udělá to v menopauze. A dát si další pokus poté, co u vás odzvonilo ženskému cyklu, je pozvánka přímo do obezitologického centra! Nejhorší, co pro sebe můžete udělat, je nejíst nebo jíst málo či málo výživně. Teď opravdu není čas na držení radikálních diet. Vaše tělo potřebuje všechny živiny, jen bez zbytečné energie.
Pozor na utěšování se jídlem, pokud je vám v důchodu a prázdném bytě bez dětí smutno. Sladký koláček potěší, ale další a ten po něm už zavaří na nadváhu. Depresi jděte vyvětrat ven nebo ke kamarádkám. A relaxujte! Stres způsobí vylučování kortizolu a ten ukládání tuku urychluje.
Substituční hormonální terapie, ale i léky na doprovodná onemocnění ve vyšším věku jako cukrovka či vysoký tlak mohou být spoluviníky těžšího těla. Antihistaminika na tlumení projevů alergie či astmatu zpomalují metabolismus a co je ještě horší, zvyšují chuť k jídlu. Mozek je jejich vinou stále hladový. Kila navíc nalepí i další utlumovače, antidepresiva, kortikoidy, antiepileptika, hormonální léky, ale i výživové doplňky.
Estrogen ovlivňuje i činnost střev, ty se bez něj zpomalují spolu s metabolismem, čehož výsledkem je pomalejší látková přeměna. Pokud jste slabšímu tempu nepřizpůsobila jídelníček a přijmete více, než vyloučíte, zbytek se jen tak nevypaří! Estrogeny dosud manažovaly i rozmístění tuku v těle a měly za následek hruškovitou siluetu. Když chybí, tuk se ukládá bez jeho dozoru právě v pase! Přeměřte ho! Pokud se rozšířil na více než 80 centimetrů, zajídáte si na rakovinu tlustého střeva, vysoký krevní tlak, cholesterol, aterosklerózu, infarkt a cukrovku.
Ne každé kilo navíc je hřebíkem do hrobu! Studie na milionovém vzorku ukázaly, že mírná nadváha snižuje riziko předčasného úmrtí až o 6 procent! Pokud vážíte 65 kilo a měříte 170 cm, s klidným svědomím přiberte 10 kilo - vaše BMI bude 26 a život vám bude chutnat déle. Mírná nadváha vás ochrání před osteoporózou, infarktem i před stařeckou demencí. Pozor, svalová nadváha je lepší než tuková!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu