Úskalí šikmých střech

Největším problémem kvality střech v Česku je vliv lidského faktoru. Realizace střechy jen podle projektu pro stavební povolení a bez zdokumentovaných stavebních detailů, je u nás až příliš častým negativním jevem. Ale ani ten nejkvalitnější střešní materiál nesplní dokonale svou funkci, pokud bude nesprávně nebo nekvalitně použit. A nečekaná investice do oprav nekvalitní střechy vás nakonec bude stát více, než poctivá příprava a důslednost při realizaci. 

Střešní krytina

Střešní krytina, to nejsou pouze samotné tašky, šindele či desky. Výrobci většinou nabízejí kompletní střešní systém, včetně doplňků a příslušenství ke konkrétní krytině. Využijte je a neexperimentujte s provizorními řešeními. Například i upevnění hromosvodu je důležité řešit pomocí doplňků krytiny k tomu určených. Vrtání děr do krytiny a "nějaké" uchycení "něčím" se určitě nevyplatí ani vzhledem k funkčnosti hromosvodu a ani vzhledem k izolační schopnost krytiny.

Pokládání střešní krytiny

Krytina je hlavní hydroizolační vrstva, která chrání ostatní části střešního pláště a vnitřní prostor před působením povětrnostních vlivů, zejména vody, vlhkosti a větru. Proto je důležité, pokládat ji precizně bez mezer tak, aby každý kus přesně zapadl do drážek. Je poptřeba dodržovat postup, který stanovil výrobce. Dejte si poradit opravdovými odborníky a nebojte se ptát. Nikdo od vás nebude čekat znalosti o konstrukcích střech. Na to jsou ti, kteří to studovali a zabývají se tím. Tak se ptejte! Pokud se odhodláte na svépomocnou výstavbu nebo rekonstrukci střechy, určitě není vhodné kombinovat a skládat vrstvy střešního pláště na základě nejnižší cenové nabídky a vlastního úsudku. Konstrukce zateplené šikmé střechy je opravdu složitá a náročná na kvalifikované realizování všech detailů. Věnujte svůj čas raději vyhledání zkušených odborníků s dobrými referencemi.

Nejčastější chyby při realizaci

  • Pozor na netěsnosti při ukládání tepelné izolace. Kvalitní izolace bude plnit svůj účel pouze po pečlivém zhotovení s důrazem na detaily.
  • Pozor na nedostatečně vysušenou nosnou dřevěnou konstrukci nebo na konstrukci napadenou dřevokaznou houbou. 
  • Sklon střechy u tvrdé skládané krytiny nemá být menší než 17 °. Při menším sklonu nesmí chybět vodotěsné podstřeší nebo vhodná pojistná hydroizolace. 
  • Pozor na nevhodný výběr pojistné fólie, například pokud se polyetylénová mikroperforovaná fólie, která má minimální hydroizolační schopnost, použije na bednění - může zapříčinit tvorbu kondenzátu, který zatěžuje bednění. 
  • Tvorbu kondenzátu, který pak stéká do izolace, způsobuje i nedostačující odvětrání v hřebeni střechy. 
  • Napájení jednotlivých pásů pojistné hydroizolace musí mít předepsaný přesah (10 cm), jinak hrozí při silných srážkách zatečení. 
  • Pokud se náhodou při montáži poškodí pojistná hydroizolační fólie, nesmí se dodatečně opravovat zespodu, ale ještě před zakrytím krytinou se musí poruchy opravit záplatou shora. 
  • Hydroizolační fólie nesmí při zhotovování šikmé střechy zůstat nezakrytá déle, než je lhůta povolená výrobcem. Může se poškodit její hydroizolační vrstva, a tak se stane celá fólie nefunkční. 
  • Přečnívající a do okapu zasahující hydroizolační fólie na spodní straně střešní roviny představuje nesprávné řešení ukončení fólie. 
  • Nešetřete na tloušťce a kvalitě tepelné izolace, pokud chcete mít příjemné klima v podkrovním prostoru. Hlavní vrstva by neměla být tenčí než 16 cm a druhá vrstva by měla být silná alespoň 4 cm, což platí pro naše klimatické podmínky. I zde je důležité, dokonalé provedení technických detailů, aby nevznikaly tepelné mosty a aby se zabránilo pozdějšímu výskytu plísní.
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články