Plynový vařič je ideálním pomocníkem při vaření ve volné přírodě nebo v kempu. Je spolehlivost oceníte zejména při cestování naší zemí a Evropou, kde snadno seženete náhradní kartuše s plynem. Koupit si můžete buď klasickou nebo odlehčenou verzi, která bude ale nejen lehčí, ale i podstatně dražší. Jinak s plynovým vařičem se snadno manipuluje, je spolehlivý a skladný. Snadno se udržuje v čistotě, má praktickou plynovou regulaci plamene a ve spojení s outdoorovým nádobím, si na něm snadno ohřejete vodu, uvaříte jídlo nebo třeba jen zalijete kávu.
Benzínový vařič funguje na jakékoliv těkavé palivo. Můžete do něj nalít benzín (i ten od benzínové pumpy), naftu, kerosin apod. Spaluje téměř vše, co teče a jeho provoz je velice levný a palivo dostupné. Pro jeho provoz stačí nalít palivo do speciální palivové lahve, která je buď součástí nebo si ji musíte dokoupit. Palivové lahve mají různý objem a vyrábějí se z odlehčeného hliníku. Mezi nevýhody benzínových vařičů patří hlavně ta, že jeho pořizovací cena je poměrně vysoká (od 2 000 Kč), vařič je o oproti plynovému o něco těžší a při manipulaci čoudí. Tedy je poměrně náročnější, udržet ho v čistotě. Ale spolehlivě funguje při jakékoliv teplotě. Tento vařič ostřílení cestovatelé doporučují zejména na cesty do asijských a afrických zemí.
Varný systém, jak již název napovídá je sada pomůcek na rychlé vaření, kdy máte spojenou kartuši, vařič i nádobu do jednoho celku. V tomto systému se rychle vaří voda, proto je vhodný zejména pro vyznavače fast&light stylu, kdy se po horách necestuje s klasickým batohem, ale často běží a každé deko je přítěží. Na klasické vaření se varný systém příliš nehodí, spíše se využívá k tomu, že se rychle ohřátou vodou zalévají různé lyofilizované expediční pytlíčky s hotovými pokrmy nebo nápoje.
Lihový vařič, to je klasika, na kterou stále řada cestovatelů nedá dopustit. Má sice malý výkon, ale je lehký, a když nikam nespěcháte, uvaří to, co potřebujete. Jeho cena není nijak závratná, váha minimální a vařiče na pevný líh jsou i dokonale skladné. Pevný líh se vám nikde nevylije. Ale je nutné vytvořit k vařiči ve volné přírodě závětří, třeba ze silnějšího alobalu.
Kartuše a palivové lahve jsou u plynových vařičů stejně důležité jako samotné vařiče. Jen pozor, aby byly s vařičem kompatibilní. K některým vařičům si musíte koupit kartuši propichovací, k jiným pasuje šroubovací. Ale to zjistíte již z návodu k vařiči, který si koupíte. Při kupování plynových náplní ještě musíte vědět, kdy budete ve volné přírodě vařit. Stejně jako u nákupu spacáků si můžete koupit náplň čtyřsezónní, která má navíc příměs isobutanu a spolehlivě funguje i při nízkých teplotách. Palivo do vařiče na tuhý líh můžete koupit nejčastěji v balení kolem 200 - 300 gramů, ale také v malém, cestovním balení. Tento tuhý produkt můžete také použít při rozdělávání ohně nebo zapalování dřeva v krbu či kamnech v horské chatě.
Sice existují vařiče, které mají v sobě zabudované i zapalování, ale lépe je nespoléhat a pořídit si kvalitní křesadlo, které vydrží spoustu let a zapálíte s ním oheň vždy, když budete potřebovat. Tedy i za větru a při silném dešti. Zapálíte třísky ze dřeva, pevný líh i tekuté palivo. Některá křesadla obsahují i píšťalku, která se může hodit v případě nečekaných nehod, kdy si potřebujete přivolat pomoc.
Největší výběr outdoorových vařičů, kartuší, křesadel, ale i náhradních dílů a doplňků najdete v internetových obchodech. Najdete zde opravdu spolehlivé, odlehčené a dokonale skladné potřeby pro vaření ve volné přírodě. Láska prochází žaludkem, to je známá věc. A platí to i při lásce k horám a při výletech volnou přírodou. Nespoléhejte pouze na energetické tyčinky a vybavte se tak, aby se vám dobře a chutně jedlo i na vrcholcích hor.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu