Způsob realizace stavby chaty ovlivňuje výběr stavebních materiálů. Vybrat si můžete zděnou, monolitickou nebo montovanou formu výstavby, případně jejich kombinaci. U monolitických stavbách je typickým používaným materiálem vyztužený beton.Výstavba konstrukcí pomocí železobetonu je rychlá, efektivní a poměrně levná. Je to však studený materiál s malými akumulačními schopnostmi a často se kritizuje jeho vliv na vnitřní mikroklima.
Cihelné bloky lze použít komplexně na celý dům. Je dobré zvolit si jeden ucelený cihelný systém. Při stavbě rodinných domů se proto aplikuje v nezbytné míře, zejména na nosné konstrukce, u nichž selhává použití jiných materiálů nebo je zbytečně složité (stropní konstrukce s velkým rozpětím nosných prvků, samonosné schodiště, subtilní zakřivené stěny organických tvarů, balkony a podobně). Při stavbě chat se tento způsob stavění nepoužije. Nejpopulárnější formou výstavby je u nás zdění z maloformátových prvků, nejčastěji z cihly, pórobetonu či dřevoštěpků. Montovaný keramický strop se zhotovuje ze stropních nosníků a stropních vložek. Celá konstrukce stropu se zabetonuje.Tento systém nepotřebuje celoplošné bednění, což urychluje výstavbu a snižuje náklady.
• Již při projektu chaty se rozhodněte pro konkrétní stavební materiál.
• Je třeba si uvědomit, že interiérové vybavení lze kdykoliv vyměnit, ale stěny a stropy měnit nebudete, takže používat levné a nekvalitní stavební materiály se nevyplatí, protože zdicí materiály tvoří pouze 7 až 10% z celkových nákladů na stavbu.
• Dbejte na dodržování technologických postupů.
• V rámci jednoho podlaží by se měl použít pouze jeden druh zdicích prvků.
Přírodní materiál, který prošel v posledních desetiletích obrovským vývojem a podstatně změnil svůj vzhled. Klasická plná pálená cihla a zdění mokrou cestou s velkou spotřebou malty se dnes používá vzácněji, většinou při rekonstrukcích památkově chráněných objektů, při výstavbě pilířů z cihel a také při výstavbě vnitřních nosných stěn a příček, pokud je požadavek na vyšší neprůzvučnost. Samostatnou skupinu tvoří lícové cihly, které dnes patří k módním a nadstandardním stavebním prvkem. Komplexní stavební systémy obsahují i řešení ostění a parapetu okenních otvorů. Takto připravený detail snižuje riziko vzniku tepelných mostů mezi oknem a stěnou.
• Díky větším a přesným rozměrům a systému pero a drážka, nebo zbroušenými ložnými plochami umožňují rychlejší zdění - úspora času je až 30%.
• Klasickou silnou vrstvu malty lze vyměnit za speciální maltu na tenké spáry, zdění je tak jednodušší a přesnější.
• Snižují riziko vzniku chyb při zdění.
• Méně malty znamená méně vody při zdění, a tedy méně stavební vlhkosti ve zdivu, takže stavba rychleji vyschne.
• Díky malé spotřebě malty se ušetří místo na staveništi.
• Mají dobré tepelně a zvukově izolační vlastnosti.
• Příčné děrované cihly mají již při tloušťce 380 mm dostatečný tepelný odpor v případě, že se použije tepelně izolační malta s omítkou v příslušné tloušťce.
• Patří k ucelenému stavebnímu systému, který obsahuje prvky pro různé účely použití a jejich doplňky, překlady, stropní systém, malty a omítky
• Mají větší nasákavost.
zvolte si větší tloušťku zdiva - informujte se přímo u výrobců o tepelně technických parametrech jednotlivých výrobků.
je důležité zaměřit se na tepelně technické vlastnosti materiálů, čili tepelný odpor, a součinitel prostupu tepla. Jsou to vlastně protipóly a platí, že čím je součinitel prostupu tepla nižší, tím hospodárněji se dům vytápí a tím větší bude i úspora energie.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu