Víno není terapie na úzkost
Inspirují vás filmy, kde hlavní hrdina přijde domů, nalije si svou oblíbenou skleničku whisky a zhroutí se do pohodného křesla? Děláte to také tak? A už cestou domů vás pomyšlení na tento okamžik vzrušuje? Tak pozor, jestli si tímto léčíte špatný den a léčíte tak každý, měli byste brzdit a řešit problémy jinou cestou!
Světlý moment dne
Pokud je myšlenka na skleničku vína či jiného alkoholu vaším jediným světlým momentem dne a nemůžete se dočkat chvíle, kdy si ji dáte, může toto být prvním znakem vážnějšího problému.
Samoléčba?
Lidé si mohou myslet, že nemají problém, protože v práci přece pít nepotřebují. Ale pokud se neustále zabýváte myšlenkami na alkohol a nemůžete se dočkat momentu, kdy si ho dopřejete a tato myšlenka vás těší víc než to, že se po práci setkáte se svou rodinou, to už je varovný signál, že váš vztah k alkoholu není úplně v pořádku. Lidé požívají alkohol na samoléčbu, zvláště pokud trpí depresivními nebo úzkostnými stavy. Alkohol má však opačné účinky, člověk se po jeho vyprchání může cítit ještě úzkostnější.
Pozor na alkohol před spaním
Pár skleniček před spaním ve skutečnosti narušuje spánkové cykly. Člověk se většinou probudí během REM fáze a ráno se probudí mnohem unavenější a nevrlý. Výzkum potvrdil, že téměř 60% alkoholiků trpí nespavostí. Pokud člověk, který seč napil usne, jeho spánek je mělký a tělo se nestihne dostatečně zregenerovat. Takto narušený spánkový cyklus může přetrvávat ještě pár let poté, co se lidé holdující alkoholu celkem vzdají pití. Mozek se musí naučit opět správně spát. Je to proto, že jste si vybudovali toleranci vůči krátkodobým účinkům alkoholu. Lidé věří tvrzení, že pokud tolerují krátkodobé účinky alkoholu, v budoucnosti nejsou v ohrožení. Ale neuvědomují si, že jsou vystaveni zvýšenému riziku poškození jater.
Antioxidanty ve víně
Červené víno obsahuje množství antioxidantů, ale ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Pokud si dáte k večeři skleničku červeného vína, rapidně se zvýší hladina cukru v krvi. Pokud byste ho měřili o hodinu později, byl by nižší o 30%. Zvýšení množství cukru v krvi je jedním z hlavních zdrojů zánětů a přispívá ke vzniku cukrovky, demence, artritidy a onemocněním srdce. Každodenní pití může být kluzkým svahem, na kterém se mnoho lidí nedokáže bezpečně pohybovat. Pokud začnou pít denně a vypijí celou láhev nebo dvě, je to katastrofa.
Tolerance se zvyšuje
Občas si dejte sklenku vína. Ale pokud již trpíte pocity, že váš den si neumíte představit bez večerního doušku vína, to už v pořádku není. Pokud pijete alkohol proto, jste se uklidnili a překonaly nahromaděný stres a úzkost z návalu pracovních povinností, způsobuje to mnohem větší pravděpodobnost vzniku problémů se závislostí a zneužíváním návykových látek. Lidé postupným popíjením časem získávají toleranci vůči alkoholu. Časem budete potřebovat stále větší množství a ve vašem systému se může vytvořit stejný relaxační nebo utišující účinek, který hledáte. Nakonec vám pravděpodobně nebude stačit jen jediná sklenice vína, abyste dosáhli vytouženého klidu, takže budete potřebovat dvě, tři, nebo i více. Tím, že pijete víno každý den, zvyšujete riziko vzniku závislosti.
Co vám pomůže?
Zkuste najít jiné nástroje, díky kterým dosáhnete uvolnění. Doporučuje se cvičení, meditace, hluboké dýchání, jóga nebo jiné koníčky. Lidé nemusí zcela přestat pít víno, ale měli by se snažit zredukovat množství a intenzitu pití. Ať pití není každodenním rituálem. Po práci jděte na procházku nebo si dopřejte relaxační koupel a zapněte si váš oblíbený film nebo nějakou uklidňující hudbu. Pokud vám ani tyto nové návyky nepomohou zbavit se úzkosti, měli byste se poohlédnout po dobrém terapeutovi.