Zimní období je spojeno se zkrácenými dny, snížením intenzity a délky slunečního - přirozeného světla, když je člověk více vystaven jen umělému osvětlení. Mrazivé počasí pro většinu bývá spojeno se zvýšeným pobytem v domácnosti, které - pokud žijeme sami - může zvýraznit pocit osamělosti. Depresivní náladu během zimy dotváří i zvýšená nemocnost v tomto období.
Nejrizikovější období na vznik depresivních stavů v prosinci je období mezi Štědrým dnem a Silvestrem. Období během Vánoc a po vánočních svátcích je obdobím, kdy všechno ztichne, dění kolem se přesune do jednotlivých domů, bytů rodin, do člověka samotného. Je to čas, kdy člověk má možnost bilancovat, přehodnocovat, uvažovat nad sebou, svým životem, svou situací, které někdy mohou být zdrojem negativních myšlenek, pocitů, depresivních stavů. Deprese po vánočních svátcích a Silvestru, když začíná nový rok, může souviset s tím, že lidé nevědí, co jim nový rok zase přinese a co co bude.
Za hlavní faktor vzniku zimní deprese se považuje redukce denního světla v období pozdního podzimu a zimy. Snížená expozice dennímu světlu, může mít za následek depresivní náladu. Výskyt zimních depresí závisí na prostředí, přesněji na zeměpisné šířce. Nejvíce trpí zimními depresemi obyvatelé severských států, naopak populace slunečné Floridy trpí zimními depresemi pouze zanedbatelným 1 procentem. Mnohem častější je jejich výskyt u žen - ve srovnání s muži je poměr 4: 1. Zvláště ohrožené jsou osoby, u kterých se v rodinné anamnéze vyskytují deprese, případně jiné emocionální poruchy. Dále osoby, které přežily vážné životní trauma, prožívají životní krizi nebo osoby žijící osaměle. Příznaky zimní deprese se objevují na podzim a v zimě, jaro a léto je obdobím jejich úplného vymizení. Prosinec, leden a únor jsou obdobím nejčastějšího výskytu sezónních depresí - únor se udává jako nejrizikovější. Je to měsíc, ve kterém máme již zimy po krk a každý další tmavý, chladný, zimní den nám dokáže zkazit náladu.
Pokud prožíváte zimní depresi (vánoční depresi) přijměte toto období jako přechodné. Je někdy těžké přijmout momentální krizi, ale skutečnost, že po zimě přijde jaro, nám může připomínat, že těžké časy pominou a zároveň s přibývajícím slunečním světlem se nálada obvykle zlepší a deprese ustoupí. Zkuste i toto zimní období přežít či naplnit tak, aby nebylo pro vás jen ztraceným časem. Můžete se naladit pozitivně a nezávisle na vnějším prostředí, okolí, okolnostech a situacích. Každý může zaujmout vnitřní postoj navzdory nepříznivým vnějším podmínkám - nepoddat se vnějším okolnostem. Pocit štěstí vychází zevnitř člověka, je to stav vnitřního nastavení - vědomí: jsem šťastný. Není dobré, když člověk, který se cítí osamělý a doléhá na něj depresivní nálada, zůstává sám. Pokud se vám někdy zdá, že je svět a život pochmurný, zkuste vyjít ze sebe, ze své samoty a zaměřit se na něco, někoho mimo sebe, otevřít se lidem, životu. Najděte si vhodné aktivity, které vás potěší, najděte si společnost, člověka, který vám rozumí, který vám bude oporou. Každé ráno si naplánujte ve svém dni potěšení, radost. Když začnete den hledáním malých či velkých radostí, můžete ho tím celý změnit. Objevte kolem sebe radost, která vám vrátí chuť do života.
Pokud přechodnou depresi nejste schopni zvládnout sami, je dobré, pokud si v těžkém období pořídíte emocionální, duchovní nebo lékařskou pomoc.
Na Štědrý večer si připravte byť i malou štědrovečerní večeři, dejte si do vázy ozdobenou větvičku, kupte si dárek, který vám udělá radost, poslechněte si vánoční koledy. Vánoční svátky dávají prostor k tomu, aby člověk udělal radost nejen sobě, ale i druhým. Pokud uděláme někomu radost, máme z toho radost i my. Je to bumerangový efekt. Popřemýšlejte, zda nemáte ve svém okolí někoho, komu byste mohli udělat radost. Napište vánoční pozdrav, zatelefonujte nebo navštivte přítele, blízkého, kterému jste se již déle neozvali; navštivte osamělého souseda a doneste mu cukroví, vánoční větvičku, zeptejte se ho, jak se má. A nemusí to být jen o Vánocích. Právě na to budete mít během zimy dostatek času.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu