Novorozenec otočí život všem v domácnosti naruby. Zejména však matkám. Mohou se u nich projevit pocity úzkosti, nespavost nebo náladovost. Pokud podobné problémy přetrvávají více než dva nebo tři týdny, může jít o poporodní depresi. Osobnost ženy se může rázem změnit. O své milované dítě nejeví zájem a pozornost nevěnují ani chodu domácnosti, manželovi a okolní svět jakoby ani neexistoval. Hněv se u nich může dostavit v průběhu chviličky a bez adekvátního opodstatnění. Pokud se stav nemění pár týdnů, určitě je třeba vyhledat pomoc odborníka. A to i přes jejich odmítání. V ještě závažnějších případech se projevuje laktační psychóza, když žena postupně zcela ztrácí kontakt s realitou. Tehdy je nutná hospitalizace a dlouhodobá léčba. Belgičtí vědci díky několikaletému pozorování zjistili, že v průměru až u 38% žen deprese i po vyléčení nebo utlumení přetrvává dokonce i tři roky po porodu.
Deprese může některé ženy trápit a ovlivňovat dlouhodobě, ba přímo natrvalo. Psychologové poukazují na fakt, že u těch, které jí trpí, se už i před jejím nástupem projevily sklony k depresi a časté změny nálad. V běžné populaci žen se s depresí během svého života setká zhruba 10% z nich. Způsobit ji může například ztráta blízké osoby. Když si uvědomíme, jak velkou fyzickou a psychickou zátěž mohou první rok po porodu ženy zažívat a připočítejte k tomu sklon k depresivním stavům, nelze se divit pokud u nich propukne deprese naplno. Deprese by se podle psychologů rozhodně neměla podceňovat a je nutné ji léčit. Může se stát, že žena během ní začne přemýšlet i o sebevraždě, a to by vedlo k neuváženým činům s fatálními následky.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu