Typy dětských pacientů a způsoby léčby
Tak jako nejsou všechny děti stejné, nejsou stejné ani jejich reakce na bolest a nemoc. Pro názorný příklad bychom si chování dětí mohli rozdělit na několik základních druhů. Přečtěte si je a zkuste k nim zařadit svoje děti.
Příčiny nachlazení u dětí
Při nachlazení jde naštěstí v normálních případech o nevinné infekce, při kterých nejsilnější symptomy ustupují po třech dnech a do týdne jsou děti vyléčeny. Na infekcích se podílí více než 200 různých virů, které se prohánějí vzduchem v zimě ale i v létě a šíří se kapénkovou infekcí. U svých hostitelů se pak usadí v dýchacích cestách (nos, ústa a nosohltan). A jelikož se imunitní systém u dětí teprve buduje a neklade dostatečný odpor, mají vetřelci snadnou úlohu. Jejich řádění má za následek kašel, rýmu a bolest v krku. Zatímco děti předškolního věku ročně zdolávají 6 - 8 více či méně silných infekcí, jejich počet ve školním věku klesá, tehdy jde přibližně o 4 choroby ročně. Příčinou klesající nemocnosti je dobře trénovaný imunitní systém, který se snadněji a rychleji dokáže vyrovnat s různými viry. A právě přitom potřebuje tělo dětí malou podporu.
Nachlazení u dětí
Zatímco jedno dítě při horečce bez reptání snese sprchování vlažnou vodou, případně studené zábaly, druhé se může proti takové "hororové" kúře bránit zuby nehty. Avšak pro každé dítě, v závislosti na temperamentu a vzoru, existují individuální prostředky a opatření, které mu mohou pomoci rychleji se uzdravit. Právě nachlazení jsou vhodná k tomu, abyste zjistili, jaký typ pacienta vaše dítě je a jaké strategie mu při léčení pomohou nejlépe. Přečtěte si tipy na jejich léčení.
Typ pacienta: Tygřík
"Neee, mami, nic mi není!" Potlačit, pořádně něco ukrývat, být polovičním divochem - to je krédo malých "tygrů". "Tento typ pacientů najdeme zejména u malých chlapců, pro které je jejich otec" největší a nejmocnější ze všech. Ale i dívky se často orientují na klasické mužské zacházení s každým druhem slabosti, ať už se jedná o odřeninu na koleně, nebo o přetrvávající kašel. "Tygři" opovrhují tím, když se kolem jejich nachlazení dělá velké "haló". Potřebují jen málo spánku, sledují vše, co se kolem nich děje, s bdělým rozumem. Nenechají se ničím a nikým přinutit do něčeho - a už vůbec je horečka nepřinutí k tomu, aby si lehli do postele.
- Co pomůže tygříkovi:
"Tygříci" mají ve všech oblastech života nejraději rychlé řešení, které jim nenarušuje jejich touhu po svobodě. Pokud to musí být, spolknou dokonce hořký lék, pokud by kašel sílil. Vysoká horečka? "Tygr" stiskne zuby a bez reptání si nechá podat čípek. Ale prosím žádné polohy, při kterých by si musel lehnout! Při silné rýmě si nechá tento typ pacientů nakapat nosní kapky, které štiplavě pronikají do krku. Starší děti se dají přemluvit dokonce i na výplach nosu, ale ne na odpočinutí v posteli. Horečka, která připoutá na postel, to je to nejhorší, co se může chrabrému dítěti přihodit. Důležité: "tygříci" mají sklon k tomu, že pijí příliš málo. Ale dostatečný přísun tekutin je právě při nachlazení velmi důležitý, zejména kvůli tomu, aby se sliznice udržovaly vlhké. Neustále proto připomínejte dítěti, aby pilo. "Nejlepší je zředěný jablečný džus pokojové teploty. Pokud se již sekret usadil, lze jej opět uvolnit pomocí účinných látek, které usnadňují vykašlávání nebo myrty, a urychlit tak odsun infikovaných hlenů. Alternativa z přírodní medicíny: extrakty z břečťanu a mateřídoušky. Malá rada: "tygříci" se rádi ukazují jako nezranitelní, a proto bývají jen zřídka přítulnými dětmi. Lásku a oporu však přesto potřebují. Využijte každou příležitost, abyste se dítěte dotýkali, i když si to "ošetření" přímo nevyžaduje. Pohlazení po čele před nakapáním kapek do nosu, masáž nohou spíše než mu aplikujete čípek nebo pohlazení ruky při užívání tabletky - to vše pomáhá "tygrům" nabýt býčí sílu.
Typ pacienta: Zajíc
Pokud vaše dítě škrábe v krku a teče mu z nosu, stává se ještě přítulnější než kdy jindy? Zejména pokud již chodí do školy, vrací se svým chováním do útlého věku, mluví tenkým, plačtivým hlasem? Pak je vaše dítě "zajíc". Během vyšetření sedí s bázlivými vypoulenýma očima před lékařem a nenechají si podívat ani do uší, ani do úst. Závěr: Malé pacienty třeba na všechno přesvědčovat, ačkoli jim chce lékař jen pomoci. Bezpečně se cítí pouze v rodinné atmosféře, když jim věnujeme absolutní pozornost.
- Co pomáhá zajíci:
Alfou a omegou při péči o malé "králíčky" jsou teplo a láska. Protože jen neradi užívají tabletky či sirup, ideální jsou vnější opatření, jako je vtírání mastiček a teplo. Pod silnou dekou se cítí tito pacienti nejjistější, i když při jednoduchém nachlazení není nezbytné, aby leželi v posteli. Při trýznivém kašli pomáhají malému pacientovi zábaly hrudníku. Při zvýšené teplotě a horečce se osvědčilo pití lipového čaje. Pro "králíčky" je samozřejmě také nezbytné, aby hodně pili - např. teplý čaj s medem při bolavém krku nebo při kašli tymiánový čaj, uvolňující sekret. Lepší dýchání usnadňují masti obsahující eukalyptus. Pokud musí dítě užít hořké kapky, můžete je jednoduše "ukrýt" do jablečného džusu. Tip pro rodiče: "Zajíček" si užívá pozornost, které se mu dostává díky nemoci. A protože tulení a mazlení je takové pěkné, vyžadují je často i poté, jak nemoc odezní, když se jim to v hektických dnech hodí. Dopřejte dítěti při "procedurách" dostatek svého času a poskytněte mu něhu, kterou potřebuje. Pak se však opět může bavit samo: vystřihováním, lepením, modelováním, poslechem CD nebo čtením knihy. Při uzdravování pomáhá i fantazie!
Typ pacienta: Beránek
"Dnes mi vůbec není dobře, myslím, že jsem nemocný." Trpitelský výraz strnulých očí, hlas zní poměrně sebevědomě. Avšak děti typu "beránka" si nikdy nestěžují. Nemoc berou jako danou osudem a bez odmlouvání si nechají aplikovat každou terapii.
- Co pomáhá beránkovi
"Beránci" jsou poměrně trpěliví pacienti, u nichž se symptomy nachlazení dají odstranit efektivními, ale i "drsnějšími" domácími prostředky. Děti s vysokou horečkou si nechají udělat "neoblíbené" zábaly. Při kašli a rýmě se ukázaly jako mimořádně účinné inhalace. Abychom je však používali správně, musí děti ovládat ne zcela jednoduchou techniku dýchání. Lepší než nádoby s horkou vodou (nebezpečí opaření) jsou speciální inhalátory nebo ultrazvukové rozprašovače. Tip na průdušky a dýchací cesty: přísady z kuchyňské nebo mořské soli pro menší děti, od šesti let i s heřmánkem a myrtou. Tip pro rodiče: "beránci" jsou často takoví skromní, že člověk často i přehlédne, jak velmi trpí - nechtějí vám totiž přidávat starosti. Vezměte si dítě často do náruče. Nyní obzvlášť potřebuje vaši pozornost. Laskavý přístup je dělá sebevědomějšími. Teplé mléko pomáhá - Chrapot může při polykání nebo kašlání neskutečně bolet - sklenici teplého mléka s medem může tyto bolesti zmírnit. Odborníci to vysvětlují složkami medu, které mají protizánětlivé účinky a emulgujúcím působením mléka. Tento mix se pak smíchá s nepříjemným sekretem v hltanu a tím se zmírňuje i škrábání v krku. Pozor ale s mlékem je třeba být opatrní při užívání některých antibiotik. Může totiž zmírnit nebo zabrzdit působení léčiv. Je tedy třeba, uchýlit se raději k horkému léčivému čaji s tymiánem nebo šalvějí lékařskou.