Vlasy nešediví běžnými starostmi
Také znáte to úsloví, kdy si stěžujeme, že jsme z problémů celí “šediví”? Ale je to vůbec pravda? Mají skutečně stresy vliv na to, kdy nám začnou vlasy šedivět?
Bílá, ne šedá
Ve skuečnosti jde o bílou barvu, ne šedou barvu. Pokud naše vlasy ztrácejí barvu, je to způsobeno tím, že vlasové kořínky již nemají pigment. Proto jsou vlasy bílé. Důvod, proč později vypadají jako šedé, tkví v tom, že jsou "smíchané" s černými vlasy. Pokud se bílý vlas setká s černým, vytváří dojem šedé barvy. Tak banální!
Traumatizující událost
Jsou studie, které vycházejí z toho, že vlasové kořínky jsou obklopeny sítí nervů. Pokud najednou musíme čelit velkému stresu, mohou stresové faktory působit i na tyto kořínky a narušit zbarvení vlasů.Jednat se však musí o opravdu traumatizující událost! Nepočítá se stres z nakupování dárků, ani příchod Velikonoc či redakční uzávěrka. I při vypadávání vl asů se předpokládá psychosomatická příčina.
Černé budou bílé
To, kdy se nám začnou na hlavě objevovat bílé vlasy, závisí na genech. Běžné je to u Evropanů mezi 30, a 40. rokem života, Afričané a Asiaté šediví později, mezi 40.- 50. rokem života. Pomůckou nám má být pozorování, kdy začaly vlasy bělat našim rodičům a prarodičům. Velmi tmavé vlasy budou bílé později. Zlobení dětí či trampoty s partnerem s tím nemají nic společného.