Vybavení lékárničky na cesty pro děti i rodiče

Mít sebou na cesty vybavenou a plně funkční lékárničku je naprostý základ. Cestovat bez ní je riskování se zdravím a mnohdy i životy. Vybavená by měla být tak, aby vám bezpochyby nezabírala spoustu místa v kufru či batohu. Přeci jen budete potřebovat i další výbavu. Nicméně střevní potíže, puchýře, horečka, alergická reakce či vymknutý kotník mohou potkat na cestách každého. A připravenému štěstí přeje. Mít vybavenou lékárničku je jedna věc. Ovšem umět použít její obsah v případě potřeby je věc druhá. Jestliže již předem víte, že budete dovolenou trávit někde mimo dosah lékařské pomoci, měli byste dokázat zvládnout pomoci nejen sobě, ale i ostatním. V těchto případech se rozhodně vyplatí kurz první pomoci. I to nejlepší vybavení outdoorové ékárničky vám nebude nic platné, pokud nebudete umět její obsah správně použít.

Co vše by cestovní lékárnička měla obsahovat?

Zdroj obrázku 3: Robert Przybysz / Shutterstock.com

Léky, které pravidelně používáte – především mějte sebou dostatečné množství veškerých léků, které užíváte. Je dobré mít i příbalový leták, který poslouží v případě potřeby někomu dalšímu (kdo se bude snažit pomoci právě vám) včetně rozpisu, jak léky užíváte.
Vitamíny - na podporu imunity byste neměli zapomínat ani na dovolené. Je proto na místě si do lékárničky přibalit nejen vitamíny a minerály pro děti , ale také vitamíny C a D pro dospělé.
 

Dezinfekce – tady není potřeba se dlouze rozepisovat. Dezinfekce je klíčová součást lékárničky. Od drobného poranění až po závažnější případy.
Přípravky na zažívací potíže – zažívací potíže nejsou výjimečné a pravidelní cestovatelé o tom ví své. Ať už jde o zácpu, průjem, pálení žáhy, nadýmání, bolesti břicha. Na vině může být stres, zkažené jídlo nebo voda, které se napijete, nová potravina.
 

Přípravky na cestovní nevolnost – vedle zažívacích potížích se vám nebo někomu z vašich spolucestujících může udělat nevolno během cesty. Ať už cestujete autem, autobusem nebo lodí. Ideální je, když přípravek užijete před jízdou. Ovšem je dobré mít přípravek u sebe i do náhody a použít jej v případě potřeby během cesty.
 

Přípravky na zvládnutí alergické reakce – může se jednat o reakci na sluníčko, na nějakou potravinu či nápoj, poštípaní hmyzem. Dobrým pomocníkem na cestách může být gel s obsahem antihistaminika , který zmírní podráždění pokožky a svědění.
 

Opalovací přípravky – pokud cestujete během léta nebo do zemí, kde budete vystavení slunečním paprskům, vyplatí se mít sebou kvalitní sluneční kosmetiku včetně ochrany pokožky po opalování i přípravky, které zmírní případné následky nadměrného opalování či dlouhého pobytu na sluníčku.


Zdroj obrázku 2: Alliance Images / Shutterstock.com

Léky na bolest, zánět a horečku – zánět se většinou projevuje zvýšenou teplotou až horečkou. Ten mohl začít probíhat v těle již před cestou, ale teprve nyní propukl, případně můžete onemocnět během dovolené. Je tedy dobré počítat i s těmito komplikacemi a mít k dispozici léky, které sníží teplotu a uleví od bolestí. Totéž platí o přípravcích na kašel, rýmu, škrábání v krku. Stejně důležité jsou také léky na horečku pro děti a pro miminka.
 

Důležité vybavení – gáza, vata, náplasti, sterilní obvaz, obinadlo, nůžky, pinzeta na vytahování klíšťat, dezinfekční přípravek na ruce, přípravek k ošetření očí, spínací špendlíky.
 

Doplňkové přípravkyrepelent , gel na zmírnění otoků na štípance od hmyzu, prostředek k dezinfekci vody, teploměr, sluneční či ochranné brýle, přípravky proti
opruzeninám a mykózám, přípravky pro dámy na nepříjemné kvasinkové onemocnění a další.

Zdroj obrázku 1: haveseen / Shutterstock.com

Kompletní vybavení té či oné lékárničky na dovolenou vždy záleží na typu vaší cesty a délky pobytu. Zda budu mimo civilizaci a tudíž i mimo možné lékařské ošetření apod. Mnohé z uvedených věcí lze koupit i cestou nebo až na místě. Některé je však lépe mít ihned u sebe. Také každý nejlépe zná svůj zdravotní stav, zdravotní stav svých dětí, pokud cestují s námi. Neexistuje jeden univerzální návod na vybavení cestovní lékárničky.
Nicméně takové ty největší základy jsme vypíchli v dnešním příspěvku. A pamatujte na to, že připravenému štěstí přeje. Mnohem lepší je mít u sebe plně vybavenou lékárničku, kdy mnohé přípravky nevyužijete, než je v případě první pomoci nemít.

 

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články