rozumíme vybudování objektů zařízení staveniště, které budou sloužit na zrealizování výstavby. Zařízení staveniště je definováno stavebním zákonem : "Zařízením staveniště se rozumí stavby a zařízení, které během provádění stavby, změny stavby nebo udržovacích prací slouží provozním účelům, výrobním účelem, skladovacím účelem a sociálním účelem, tímto účelem slouží dočasně."
Co je staveniště a co musí staveniště splňovat, je také určeno ve stavebním zákoně. Staveniště je prostor určený během výstavby k provádění stavebních prací na stavbě, pro skladování stavebních výrobků, jakož i dopravních a jiných zařízení potřebných pro provádění stavby a pro umístění zařízení staveniště. Zahrnuje stavební pozemek, případně v určeném (dohodnutém) rozsahu i jiné pozemky nebo jejich části (chodník, sousední pozemek). Na vybudování zařízení staveniště bude mít vliv i působ výstavby - zda si stavebník dá dodávku udělat dodavatelským způsobem, tj. na klíč nebo výstavbu organizuje svépomocí, případně si zadává pouze některé druhy prací.V případě dodávek a subdodávek si zhotovitel bude řešit některé potřeby staveništní provozu sám (například vybavení mechanismy, dopravu materiálu) nebo po dohodě se stavebníkem společně. Vybudování zařízení staveniště se většinou ponechává na jednoho dominantního zhotovitele. Při zřizování a provozu stavenišť platí požadavky stanovené příslušnými právními předpisy, které jsou všichni účastníci výstavby povinni respektovat.
Tyto podmínky pro staveniště, Obecné technické požadavky na zřízení a provoz staveniště , požadavky na zajištění bezpečnosti práce na staveništi a předpisy o minimálních bezpečnostních a zdravotních požadavcích na staveniště jsou platné pro každého stavebníka.
Posláním zařízení staveniště je zajistit podmínky pro hospodárné provádění stavebních prací, vhodnou organizaci a řízení těchto prací včetně dopravy a skladování stavebních materiálů i výrobků, jakož i na práci a uspokojování sociálních a hygienických potřeb. Funkci zařízení staveniště mohou plnit stávající objekty a zařízení stavebníka, zhotovitele nebo jiných majitelů (i formou pronájmu), části nově budované objektu, které se budou dočasně využívat jako zařízení staveniště, nebo dočasné objekty zařízení staveniště budované a využívány pouze během realizace stavby. Odborná literatura používá členění objektů zařízení staveniště z různých hledisek. Objekty zařízení staveniště se dělí z hlediska účelu na provozní, výrobní a sociální. Mezi provozní slouží zařízení na ochranu a bezpečnost (oplocení, zařízení protipožární ochrany, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a podobně), komunikace a objekty na komunikacích (dočasné staveništní cesty, jeřábové dráhy, výtahové věže, provizorní mosty, lávky a podobně), sklady, skládky stavebních materiálů, výrobků a předmontážní plochy, kanceláře zhotovitelů, stavebníků, případně projektanta (odborný autorský dohled), stavebního dozoru, údržbářské dílny, garáže, parkoviště, energetické zdroje, zařízení (elektřina, transformační stanice, voda, kanalizace) a rozvody. K výrobním objektům (včetně strojního vybavení) zařazujeme výrobny směsí (betonová směs, malta), přípravny výztuže, tesařské přípravny a ambulantní výrobny prefabrikátů. Sociální objekty zařízení staveniště jsou šatny a umývárny, přístřešky, dočasné WC, jídelny a kuchyně, ubytovny, ošetřovny lékařské pomoci a podobně. Samozřejmě, pro stavitele rodinného domu jsou některé objekty bezpředmětné, proto je třeba z tohoto členění vyloučit a řešit pouze ty, které jsou pro stavebníka nezbytné vzhledem k jeho aktuální potřeby. Z hlediska technické charakteristiky objekty zařízení staveniště mohou být přemístitelné (UNIMO buňky), montované nebo tradiční.
Náklady na vybudování zařízení staveniště jsou otázkou smluvních vztahů mezi účastníky výstavby. Kalkulují se jako vedlejší rozpočtové náklady a z hlediska rozpočtu se určují pomocí globálních sazeb (2 až 3% ze stavebních nákladů) nebo se kalkulují individuálně podle skutečných nákladů. Náklady na zařízení staveniště (dále jen ZS) kryjí náklady na vybudování ZS, demontáž objektů ZS, úpravě dočasně využívaných objektů pro účely ZS po skončení užívání, náklady na provoz a údržbu objektů ZS a jejich likvidaci v určeném termínu.
Při návrhu objektů ZS třeba respektovat velikost objektu a technologickou charakteristiku rodinného domu, tedy z jakých materiálů, případně jakými technologiemi se bude dům zhotovovat (zděný, železobetonový monolitický nebo montovaný), a právě od toho se bude odvíjet samotné navrhování. Dále je třeba zvážit velikost stavebního pozemku a umístění stavby, lokalitu, ve které se pozemek nachází, charakteristiku stavebního pozemku, dopravní napojení z hlediska zásobování materiálem, stavebními výrobky a přístupu stavebních strojů.
Třeba zohlednit i přístup ke zdrojům energie (elektřina, voda), případně potřebu odvodnění pozemku během výstavby, způsob výstavby (svépomocí, dodavatelsky na klíč, kombinací předchozích způsobů), možnosti zásobování staveniště materiály, výrobky nebo polotovary, možnosti umístění skládek a výroby směsí na staveništi, případně jejich dovozu, předpokládanou etapizaci výstavby a požadované termíny předávání objektů a jejich částí v souladu s časovým plánem výstavby, jakož i individuální a společné potřeby účastníků výstavby. Při vypracovávání koncepce staveništní provozu řešíme nejprve výrobní oblast, tj. výrobu betonových a maltových směsí na staveništi nebo jejich dovoz z centrálních výroben, a odběrná místa na staveništi. Dále řešíme provozní oblast - elektřinu, vodu, sklady a skládky materiálů, komunikace, zpevněné plochy a nakonec objekty na sociální účely.
Provozní zařízení staveniště tvoří objekty, které zajišťují ochranu a bezpečnost na staveništi a v jeho okolí, komunikace a zařízení pro dopravu, objekty pro skladování stavebních materiálů a výrobků pro stavbu, pro administrativní a údržbářské práce a objekty na odběr a rozvod elektrické energie a vody. Oplocení staveniště odděluje prostor na staveništi od okolního prostoru. Buduje se před zahájením vlastních stavebních prací. Může být trvalé, navrhované jako stavební objekt zahrnut v časovém plánu, nebo dočasné, které bude sloužit pouze během výstavby.
v zastavěném území obce musí být minimálně 1,8 m, při liniových stavbách (budování přípojek) minimálně 1,1 m. Staveništní oplocení může být z různých materiálů. Nosnou část oplocení tvoří svislé sloupky ve vzdálenosti asi 300 cm, zakotvené v terénu nebo položené na terén (osazení sloupku s pneumatikou). Mohou být z dřevěné kulatiny o průměru 15 cm, z ocelových trubek o průměru 56 mm nebo z ocelobetonových sloupků. Na sloupky se přichytává drátěné pletivo, neprůhledná síťovina, vlnitý plech, dřevěné desky, prefabrikáty a podobně. Vstupy do ohrazené prostory se navrhují v šířce 100 cm pro pracovníky a 400 cm pro vozidla. Brány mají být snadno otevíratelné a uzamykatelné.
by měla být zajištěna přístupem pro požární vozidlo, určením hydrantu požárního vodovodu, umístěním přenosného hasicího přístroje a dodržováním protipožárních bezpečnostních opatření (dle aktuálních pokynů příslušných orgánů).Komunikace a zařízení pro dopravu zajišťují vodorovnou, svislou, případně šikmou dopravu.Návrh staveništních komunikací při výstavbě rodinného domu vychází z konstrukčního systému použitého při výstavbě. Záleží i na velikosti stavebního pozemku, kvalitě terénu, období a způsobu výstavby, jakož i na hmotnosti prvků, které se budou zabudovávat.
při výstavbě rodinných domů zajišťují nejčastěji automobilové jeřáby, které vyžadují zpevněnou plochu při montáži, stavební výtahy a kladkostroje. Šikmou dopravu představují dopravní pásy, rourovody a podobně. Sklady, skládky a předmontážní plochy řešíme v souladu s výstavbou a možnostmi staveniště. Sklad materiálu je zastřešený a uzavíratelný prostor. Může být dřevěný nebo ocelový. Používá se pro uskladnění drobného materiálu, nářadí a podobně. Skládka materiálu je otevřený nebo zastřešený prostor pro dočasné uskladnění stavebního materiálu nebo dílů, přičemž je třeba dodržovat způsob skladování, kvalitu při skladování, doba skladování z hlediska záruční lhůty. Jak skládka materiálu se označuje i prostor pro manipulaci s materiály a prefabrikáty.
který je určen k sestavení a svařování ocelových konstrukcí nebo sestavení dřevěných konstrukcí, například krovu a podobně.Energetické zdroje - elektřina a voda. K zajištění elektrické energie během výstavby se požaduje nízké napětí - třífázové s napětím 400/230 V. Místo odběru lze zajistit definitivní přípojkou nebo umístěním dočasného staveništního rozváděče s měřením odběru se souhlasem správce sítě.Voda na odběr během výstavby může být zajištěna z definitivní přípojky vody napojené na stávající vodovodní síť. Vybuduje se vodovodní šachta s měřením spotřebované (odebrané) vody. V případě absence veřejného vodovodu třeba vybudovat studnu nebo dovážet vodu v cisternách.
Výrobní zařízení staveniště tvoří objekty a zařízení, v nichž nebo s jejichž pomocí se vyrábějí polotovary, jako jsou betonová směs a malta, a připravuje se výztuž a bednění. Výrobu polotovarů můžeme zajistit přímo na stavbě (míchačka, potřebný materiál, energie) nebo je lze dovézt z centrálních výroben (odběrné místo, manipulace s polotovarem). Rozhodnutí závisí také na dodavatelském způsobu, cenové kalkulaci, dostupnosti a možností staveniště a podobně.
Při výstavbě rodinného domu se omezíme pouze na hygienickou složku tohoto pojmu a zajistíme převlékání, mytí a WC pro pracovníky. Při řešení vycházíme z předpokládaného počtu pracovníků. Pokud je to možné, využijeme stávající zařízení.
Při výstavbě rodinného domu se většinou nemusí vypracovat projektová dokumentace objektů zařízení staveniště a řešení staveništní provozu. Některé stavební úřady však požadují i při výstavbě rodinného domu vypracování Projektu organizace výstavby (POV), který řeší koncepci postupu výstavby s přihlédnutím k eliminaci negativních vlivů na životní prostředí. Stavebník by si totiž měl uvědomit, že procesem výstavby do určité míry ohrožuje své okolí, takže by měl zohlednit negativní působení stavební výroby a životní prostředí co nejméně zatěžovat. Mezi složky životního prostředí, kterých se dotýká stavební výroba a které je třeba chránit, patří ovzduší (prašnost primární a sekundární, plynné exhalace stavebních motorů), voda (třeba zabránit kontaminaci povrchových i spodních vod chemickými a ropnými látkami, silikáty, splašky a podobně), půda (ochrana ornice) a zeleň (ochrana stávající zeleně, ochranná pásma při budování přípojek). Důležitá je i ochrana před hlukem a vibracemi a opatření při tvorbě stavebního odpadu a manipulaci s ním.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu