Výběr správného komína

Návrh a projekt domu by měl vypracovat architekt tak, že zohlední všechny požadavky majitele a rovněž zajistí koordinaci se všemi specialisty. Součástí tohoto postupu je i návrh komína, který musí splňovat všechna bezpečnostní kritéria a zároveň dobře plnit svou funkci.

Komín, spotřebiče a palivo

Při výběru vhodného komínového systému hraje roli zejména to, pro kolik a jakých spotřebičů se bude používat a jakým palivem se v nich bude topit. Každý případ je přitom třeba posuzovat individuálně a konzultovat s odborníky, protože pouze tak lze dospět k nejvhodnějšímu řešení. Různé komínové systémy jsou totiž sestaveny pro různé podmínky, ale existují i ​​univerzální komínové systémy, určené pro různé kombinace druhů paliv, typů spotřebičů a systémů vytápění (včetně nízkoteplotních a kondenzačních kotlů), na přirozený i nucený odtah spalin, s možností připojení krbu, krbové vložky, kamna nebo plynového kotle, a to jak v podtlakovém, tak v přetlakovém provozu.

Komínové systémy

Na odvedení spalin od spotřebičů slouží komínový průduch, který může být doplněn i o vzduchový průduch pro přívod vzduchu ke spotřebiči. Správná velikost komínového průduchu je přitom základem bezpečného provozu komína a má vliv i na hospodárnost spotřebiče - průřez průduchu se přesně stanovuje pomocí počítačového programu, zjednodušeně se dá určit z diagramu podle výkonu spotřebiče, druhu paliva, teploty spalin, účinné výšky komína a kouřovodu. Jedno komínové těleso může obsahovat několik průduchů, přičemž lze kombinovat různé komínové systémy - například jeden průduch slouží k odvádění spalin od centrálního vytápění (plynového kondenzačního kotle), druhý odvádí spaliny z přídavného topení (krbu) a třetí zajišťuje přívod vzduchu do krbu na lepší hoření.

Vícevrstvé komínové systémy

V současnosti se používají vícevrstvé komínové systémy, které mohou být složeny z různých materiálů. Na trhu jsou k dispozici systémy s keramickou, plastovou nebo kovovou vložkou, z nichž lze postavit komínové těleso s větším počtem průduchů a s různými kombinacemi průměrů vnitřních vložek. 

Odpovědnost za kvalitu sestaveného komínu

Komíny se dají dělit podle různých kritérií: podle způsobu výroby a montáže, konstrukčního uspořádání, počtu připojených spotřebičů, velikosti průřezu, tlakových podmínek ... Podle způsobu výroby a montáže se rozdělují na systémové a individuální. Systémový komín je podobný stavebnici - obsahuje všechny prvky i příslušenství potřebné pro správné fungování, takže z jeho jednotlivých komponentů lze poskládat kompletní komínové těleso. Je sestaven z kompatibilních dílů od jednoho výrobce, který přebírá odpovědnost za komín jako celek. Individuální komín je sestaven s použitím dílů, které mohou pocházet od různých výrobců. Odpovědnost za komín přebírá ten, kdo ho postavil, tedy dodavatel stavby nebo montáže (stavební firma).

Dělení komínů podle:

  • Způsobu výroby a montáže: systémové a individuální, 
  • materiálu komínové vložky: s keramickou nebo nerezovou vložkou,
  • konstrukčního uspořádání: jednovrstvé, dvouvrstvé, třívrstvé,
  • počtu připojovaných spotřebičů: samostatné a společné,
  • plochy průřezu: úzké (do 0,04 m 2 - průměr do 110mm), střední (do 0,2025 m 2 - průměr do 250 mm),
  • tlakových podmínek: na podtlakové a přetlakové systémy,
  • způsobu použití: lokální, ústřední, technologické.
Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články