Výuka angličtiny pro nejmenší

Děti současnosti toho umí mnohem více, než jejich rodiče. Není to nic neobvyklého, vzhledem k tomu, že dnes je mnohem více možností k učení nových věcí. Svědomití rodiče proto své děti podporují v získávání tolik potřebných vědomostí již od raného věku. Hitem dnešní doby se stávají školky s výukou angličtiny a kurzy angličtiny pro  nejmenší. Ale jak je to s efektivností tohoto učení? V jakém věku jsou děti schopny cizí jazyk zvládnout? Nejedná se jen o komerční tah?

děti, cizí jazyky, výuka cizích jazyků pro nejmenší

Batolata na hodině angličtiny

Kdybyste řekli své babičce, že s jejím malým pravnoučkem chodíte každý čtvrtek na hodinu anglického jazyka, asi by vás považovala za blázna. Vy jste možná ve věku svého dítěte ležely spokojeně v peřince a maximálně vás zajímalo, kdy přijde další mlíčko. Dnešní maminy jsou však ambiciózní a svému zlatíčku dopřejí všechny vymoženosti, které nabízí svět mateřských center. Miminka dnes absolvují kromě spinkání, papání, kakání a koupání i hudební školu, baby plavání, či kurzy anglického jazyka. (Zdá se, že generace dnešních kojenců a batolat bude mimořádně vydařená).

 Pokud chcete pro své dítě zajímavou aktivitu,

která může pomoci rozvíjet jeho schopnosti, nebudete zklamané. Dítě se nejvíce naučí v prvních letech života. Odborníci tvrdí, že přibližně do šestého roku se ukládají všechny jazykové vjemy na stejné dráhy v mozku. Znamená to prostě, že cizí jazyky pro děti v tomto věku neexistují. Naučit se pro ně speak je stejné, jako učit se mateřský jazyk. Na hodině cizího jazyka by se měly vaše děti cítit jako v zázračné zemi, v níž se vypráví jinak než doma v kuchyni a kde si skvěle zahrají. Neboť hra je ideální způsob jak si dítě osvojí nejen angličtinu. Básničky, jednoduché říkanky, písničky, mluvící loutky. Toto jsou prostředky, jak se váš mrňous seznámí s dalším jazykem. Apple pro něj bude znamenat totéž co jablko, aniž o tom vůbec uvažovalo.Bude myslet anglicky, ne překládat jablko na apple a opačně. Vaše dítě se bude dívat, poslouchat a přestože nebude mluvit, rozumět bude určitě. V jeho hlavičce se anglický jazyk tvoří stejně jako český. Podobně, jako když se učí mluvit máma, táta, pejsek, i s angličtinou se seznámí přirozeně.

Učení je hrou (i v domácím prostředí)

Jazykový základ si dítě vytváří přibližně od šesti měsíců do tří let. V tomto období se učí jazyk, kterým bude pojmenovávat věci kolem sebe a vyjadřovat své potřeby. Děti, které začínají mluvit, se rychle naučí i anglická slovíčka a začnou používat současně oba jazyky. Toho se však není třeba obávat, protože je později od sebe přirozeně oddělí. Pokud angličtinu (nebo jiný cizí jazyk) ovládáte, můžete jej svému dítěti zprostředkovat vy sami v domácím prostředí. Podobně funguje bilingvní výchova, pokud je jeden z rodičů cizinec. Otec si povídá s dítětem anglicky, máma česky. Tento způsob je nejrychlejší a nejefektivnější. Jednou z možností je, že s dítětem budete komunikovat anglicky v určitém čase jednou nebo vícekrát do dne. Pomoci si můžete dětskými knihami, písničkami a říkankami. Vyčleňte například panenku nebo medvídka, který vypráví jinou řečí. Během "anglické hodinky" můžete kreslit, tančit, dělat cokoliv, co se bude vašemu dítěti líbit. Je důležité, aby se s novým jazykem spojoval příjemný zážitek. Když se mu bude písnička líbit, snadněji si ji zapamatuje. Nebuďte přísní a netlačte na dítě, když se mu už nechce. Dejte mu čas a odpočinek. Psychologové upozorňují na fakt, že v předškolním věku by se děti neměly nic "učit". Dítě by se mělo seznámit s novým jazykem tak, aby nemělo pocit, že je to něco co musí dělat. Cizí slova v něm mají vzbudit zvědavost. Dítě si hraje a nový jazyk je jen průvodním, doplňujícím prostředkem. Pochopí, že existují různá slova, kterými se dají pojmenovat věci kolem nás.

Malé děti se naučí další jazyk přirozeně

jako když se učí jazyk mateřský. Slova, fráze, výslovnost si zapamatují na základě toho, co vidí a slyší. Proto je to pro ně jednoduché. Zážitková forma učení je pro maličké ideální způsob jak rozvíjet jejich schopnosti. Zda se s anglickým jazykem seznámí už od tří měsíců, od půl roku, ve školce, nebo až ve škole, záleží na vás. Je to vaše rozhodnutí jak a kam chcete své dítě nasměrovat. Pokud s tímto trendem nejste ztotožněna, nedělejte to jen proto, že je to "in". Rozhodnete-li se pro výuku cizího jazyka od útlého věku, nedělejte si velké iluze. Hned dítě nebude mluvit jako rodilý Angličan. Nějakou dobu to potrvá, než vám plynule anglicky odpoví, ale čekat se vyplatí!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hračky, které zabaví děti na dlouhé hodiny

Hračky a děti patří odjakživa k sobě. Ať už jsou to panenky, autíčka, plyšáci, různé stavebnice, domečky,...
více…

Zábava pro velké kluky aneb RC letadla

Který kluk nesnil o tom, že se stane pilotem. Ať už to byl kolíček na prádlo, papírová vlaštovka či cokoli jiného,...
více…

Elektrická vozítka pro děti – je taková hračka vhodná pro vaše dítě?

Když se vysloví elektrické vozítko pro dítě, většina lidí se mračí. Že by dítě mělo raději běhat, skákat,...
více…

The Sims 4: Legendární hra je mezi hráči stále oblíbená

Hra, která patří mezi nejoblíbenější počítačové hry už pár let, si své místo oblíbenosti stále drží, a...
více…

S hrami a aktivitami od Albi si užijete spoustu zábavy

Dnešní moderní děti tráví čas raději sledování videí nebo hraním mobilních her. Nebylo by lepší, kdyby se...
více…

Milujete filmy od Marvel Studios? Pak byste měli mít postavičku Iron Mana

Filmy od Marvel Studios mají po celém světě stovky milionů fanoušků – a někteří těmito snímky dokonce žijí....
více…

Jak potěšit malého stavitele? Přeci jedinečnou stavebnicí Merkur

Ve škole byste jenom těžko hledali dítě, které by doma nemělo alespoň jednu stavebnici. Plastové kostičky má doma...
více…

Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Hoverboard není jen veselá jízda. Má také zdravotní přínosy

Pokud jde o aktivní a zdravý život, mnozí z vás by řekli, že nejlepší způsob, jak ho docílit, je cvičit, jíst...
více…

Pokémoni aneb fenomén, který žije dodnes

Když svět spatřil pokémony poprvé v roce 1996, vypukla mánie. Děti sbíraly kartičky do svých alb a netrpělivě...
více…