Dobrodružství zvané stavba rodinného domu začíná otázkou: Z čeho? Dnešní trh nabízí velké množství materiálů a stavebních systémů. Jak se v nich zorientovat? Prioritami jsou určitě dobré tepelně technické vlastnosti, zdravotní a hygienická nezávadnost systému, neméně důležitými požadavky je požární odolnost, vodotěsnost a také rychlost výstavby, která ovlivňuje i konečnou cenu.
ze kterého je možné vyzdít celou hrubou stavbu. Má výborné tepelněizolační vlastnosti a není třeba jej zateplovat. Při použití na šířku zdi 500 mm dokonce bez zateplení splňují požadavky na výstavbu nízkoenergetického domu Tento systém tvoří tvárnice, příčkovky, U-profily, nosné a nenosné překlady a stropní systém. Jednotlivé prvky jsou řešeny tak, aby pohledová strana byla vždy z pórobetonu, což zabezpečuje stejný povrch všech částí domu po vyzdění (důležité při omítání). Pro zdění se využívá lepidlo na pórobeton. Přesnost zdicích prvků a komplexnost systému umožňuje stavět velmi rychle, což představuje výraznou úsporu času a nákladů. V závislosti na počtu zedníků, organizace práce a využití jednotlivých prvků trvá vyzdění hrubé stavby středně velkého domu přibližně týden.
obsahuje přesné tvárnice s kapsou, s perodrážkou a kapsou, příčkovky, překlady, stropní nosníky, bloky a vložky, stěnové, stropní a střešní panely i s výztuží i schodišťové dílce. Tvárnice se snadno opracovávají běžným nářadím, a tak se dají jednoduše přizpůsobit požadovanému tvaru přímo na stavbě. Jelikož se mohou pochlubit nízkou objemovou hmotností, snadno se s nimi manipuluje, zdící práce jsou jednoduché a díky snadnému opracování prakticky bezodpadové. V případě, že stavebník využije bezplatnou službu založení rohů stavby, průběh stavby je následující:
1.den výstavby vyzdít první nadzemní podlaží standardního rodinného domu, tj. nosné stěny včetně překladů.
2.den se kompletně položí strop z dílců, který je okamžitě pochozí, i bez podpěr a dokončí se věncem.
3.den se postaví příčky, případně je možné dostavět podkroví. Hrubá stavba je dokončena v průběhu tří dnů bez nutnosti technologické přestávky. Předpokladem je ve standardní kvalitě vyhotovena základová deska.
je možné postavit hrubou stavbu domu za pět dní.
1. den - zaměření základové desky a položení první řady cihel obvodové stěny a vnitřních nosných stěn. První řada cihel se zdí na vápenocementovou zakládací maltu. Jsou to nejdůležitější práce, na kterých závisí přesnost zdění dalších řad, a tím i úspěšná realizace celé hrubé stavby. Proto je tomuto kroku vyhrazen jeden celý den.
2. den - Počínaje druhým řadou se cihly zdí na lepicí maltu pomocí speciálního nanášecího válce."Během druhého dne jsme vyzdily 10 z potřebných 11 řad cihel obvodové stěny a vnitřních nosných stěn, jinými slovy: za jeden den jsme vyzdily 90?% Prvního podlaží," říká zednická parta, která systém zkoušela.
3. den - dokončení posledního, 11. řady cihel přízemí a zhotovení překladů nad otvory v obvodové stěně, které jsou nosné hned po zabudování a při montáži není třeba jejich podepření."Na konci třetího dne byl náš dům připravený k montáži
keramického stropu, "říká zednická parta.
4. den - stropní konstrukce z prvků stropního systému POROTHERM, po vyztužení následuje betonáž stropu.
5. den - Po technologické přestávce, která byla nutná z důvodu vyzrání betonu ve stropní desce, se dozdíme podkroví.
které jsou vyrobeny z vápna a přírodního křemičitého písku, vytvrzované pomocí páry pod vysokým tlakem. Součástí tohoto systému jsou kromě prvků pro obvodové a nosné zdivo i příčkovky, překlady, prvky pro vytvoření věnce, lícové a komínové zdivo, zdicí a spárovací malty, lepidla a pomocný materiál.Vápenopískové kvádry mají ergonomické kapsy, které značně usnadňují manipulaci při zdění.Styčná (svislá) plocha je konstruována s perem a drážkou na suchý spoj a zdí se na tenkovrstvou maltu tloušťky jen 2 mm. To zvyšuje produktivitu práce a urychluje proces výstavby (0,29 - 0,5 Nh / m 2 ).Výstavba hrubé stavby je také velmi jednoduchá, protože na běžnou stavbu domu je nutné použít pouze tři druhy tvarovek (nosnou, poloviční, příčkovky) a nadokenní překlady.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu