U nás je velmi rozšířená bříza bělokorá. Zabírá pásma od nížin až po horský terén. Dostala se sem přirozenou cestou i činností člověka. Z původně se vyskytujících druhů jsou zde ještě bříza bílá, karpatská a tmavá. Bříza kvete obvykle v dubnu a květnu, přičemž koncentrace pylu v ovzduší je často rozdílná. V našich podmínkách patří k hlavním pylovým nebezpečím.
Listnatá dřevina rozšířená v celé Evropě, u nás je nejrozšířenější líska obecná. Vždyť kdo by neznal lískové oříšky? Jedná se o první kvetoucí dřevinou u nás. Kvete v únoru a v březnu. V zahradách a parcích najdete i lísku tureckou, vzácněji lísku americkou a lísku největší. Koncentrace pylu lísky v ovzduší nebývá vysoká, na vyvolání potíží stačí však málo, třeba jen několik hodin pěkného slunečného počasí na jaře.
Topoly jsou rozšířené stromy v celé Evropě, mimo studené nebo suché oblasti. Co se našich podmínek týká, vyskytují se zejména v lužních lesích, například topol bílý. Častý je topol šedý i topol černý a až do horských poloh sahá topol osika. Mnohé druhy i odrůdy zejména amerického původu se pěstují v lignokultúrách. Efektivně se využívají v obnově narušeného životního prostředí, často se vysazují jako okrasné stromy. Kvetou postupně od začátku března do konce dubna. Alergenita topolu není vysoká, ale ve spojení s ostatními dráždivými látkami ne zanedbatelná.
Namátkou jsme vybrali několik dřevin, ale rostlin, které způsobují alergické problémy je mnoho. Sice je pravda, že se s nimi setkáváme v okolí často, ale proč si je vysazovat zrovna pod okna.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu