Základní údržba trávníku
Aby Váš trávník zůstal svěží a zelený, musíte ho správně udržovat.
Některé typy tráv vyžadují více údržby než jiné. Základní kultivační praktiky však musíte provádět u všech typů, abyste předešli onemocnění plísněmi nebo holým místům. Hustého trávníku dosáhnete správným sekáním, hnojením, odmechováním a zaléváním.
Odstraňování mechu
Mech tvoří vrstvu mrtvého i živého organického materiálu mezi stébly trávy a hlínou a blokuje tak přístup živinám ke kořínkům trávy. Před hnojením trávníku musíte nejprve odstranit většinu mechu. Načasování závisí na typu trávy, kterou máte, obvykle se však provádí na jaře nebo na podzim, když jeho vrstva překročí 2 cm. Abyste zjistili tloušťku mechu, vyřízněte z trávníku trojúhelníkový kus a vrstvu mechu změřte. Na její odstranění si vypůjčete odmechovač.
Hnojení
Trávník hnojte na jaře hnojivem s vysokým obsahem dusíku. Obvykle se na trávník dává půl kilogramu. Potom trávu zalijte, abyste předešli spálení stébel.
Počkejte 2-3 týdny, než trávník vyraší a zazelená se po období vegetačního klidu. Kdybyste trávník hnojili ještě předtím, než vyraší, podpořili byste růst plevele, protože spící tráva nemůže absorbovat živiny.
Zalévání
Trávník zalévejte ráno. Mokrá tráva spolu s chladnější teplotou v noci zvyšují riziko, že tráva onemocní plísní. Trávník potřebuje za týden asi 250 mm vody. Přibližné množství srážek, které na trávu dopadnou, zjistíte tak, že necháte venku prázdnou otevřenou konzervu. Pokud nebudou srážky dostatečné, trávu zalévejte.
Sekání
Každý rok na začátku sezóny nabruste nože v sekačce. Tupé nože trávu poškozují, takže se do ní snadněji dostane plíseň. Trávu sekejte na správnou výšku, aby si udržela silný kořenový systém. Nikdy však nesekejte víc jak třetinu výšky stébla, abyste ho nepoškodili.