Zánět mozku, borelióza a ehrlichióza - nemoci, přenášené klíšťaty

Klíště je velmi nebezpečný parazit, který se patří mezi roztoče. Přenáší řadu nebezpečných, až život ohrožujících chorob. Pouze proti jedné z nich je účinné očkování. Proto je třeba se před tímto parazitem důkladně chránit, i když jsme řádně očkovaní.

Lymská borelióza

Bakterie, nazývané Borrellia, proniknou ze zažívacího traktu klíštěte zpravidla do 12. hodin po přisátí do krevního oběhu a šíří se dále v lidském organismu, ale také ve zvířecím organismu. Obvykle způsobuje nejprve kožní zánět. Jedná se o červenou, zvětšující se skvrnu, nazývanou erytém. Pro tuto diagnózu svědčí průměr větší než 30-50 mm i odbarvování, vyblednutí ve středu skvrny - kolem ranky, která se může různou rychlostí zvětšovat. Často se může objevit i lehce zvýšená teplota, bolesti svalů, hlavy, připomínající lehkou virózu či chřipku. V prvních dvou až třech týdnech může u vnímavých jedinců a u osob se sníženou obranyschopností dojít k rozšíření infekce. Poměrně častý bývá zánět kloubů a svalů. Někdy se vyskytují i ​​projevy zánětlivého postižení nervového systému s obrnami, bolestmi a známkami zánětu mozkových blan i míchy. Mohou být přítomny otoky lymfatických uzlin. Vzácně bývá postiženo srdce a smyslové orgány. Ne vždy však borelióza začíná projevy na pokožce, což je velmi zákeřné, protože Lymskou boreliózu v tomto stádiu si můžeme splést s chřipkou či virózou se zmíněnými projevy. Obyčejně však chybí rýma a kašel.

Klíšťový  zánět mozku (klíšťová encefalitida)

Ve volné přírodě se člověk nejčastěji nakazí přenesením viru klíšťové encefaitídy (FSME) přisátím infikovaného klíštěte. Kromě tohoto způsobu přenosu původce onemocnění jsou známy také případy nákazy alimentární cestou - požitím tepelně nezpracovaného mléka nebo mléčnych výrobků, které pocházejí z infikovaných zvířat. Příznaky klíšťového zánětu mozku se vyvíjejí po uplynutí 7-10 až 14 dnů od přisátí infikovaného klíštěte. Spektrum a závažnost příznaků nebývají u všech postižených stejné. Vyskytují se případy s lehkým průběhem, připomínajícím spíše virové onemocnění dýchacích cest, ale také klinicky závažné formy onemocnění s dvoufázovým průběhem a různě těžkým postižením centrálního nervového systému. Při dvoufázovém onemocnění se v první fázi objevují netypické chřipkové příznaky. Následuje 4-10 denní období, kdy se postižený cítí zcela zdráv. Pro druhou fázi jsou typické vysoké horečky a příznaky postižení centrálního nervového systému různé závažnosti (od bolestí hlavy a světloplachosti, přes poruchy spánku, paměti, koncentrace, dezorientaci a postižení hlavových nervů až po ochrnutí ruky či selhání důležitých center v prodloužené míše a smrt.). Nejzávažnější forma postihuje nejčastěji lidi nad 60 let

Ehrlichióza

Je nově objevená infekce vyvolaná bakterií rodu Ehrlichia. Má podobný klinický obraz jako borrelióza, nejběžněji je to horečka, bolesti svalů, hlavy a kloubů, pocit slabosti. Diagnostika těchto onemocnění se provádí sérologickými testy krve.

V prevenci onemocnění přenášených klíšťaty

může každý využít opatření proti přisátí klíšťat. Přiléhavé oděvy světlé barvy, vysoká obuv, používání repelentních přípravků na exponované části těla, impregnace oděvů hmyz odpuzujícími preparáty, prohlídky těla po návratu domů), včasné odstranění klíštěte. Pokud dojde k onemocnění, je třeba zahájit léčbu co nejdříve.
 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články