Zapomněli jste na důležitou schůzku? Možná vám postačí v jídelníčku více ryb. Kolem třicítky začínáme nenápadně stárnout a zapomínáme množství informací. Příčinou je snižující se schopnost mozku uchovávat si paměťové stopy. Jde však opravdu o poruchu paměti nebo jen o normální znaky fyziologického stárnutí?
Pokud začnete zapomínat jména, či proč stojíte před koupelnovými dveřmi, může jít ještě jen o lehkou poruchu paměti. Horší je, pokud se k tomu přidají problémy se spánkem, motivací a deprese. Pokud však váš mozek překonal vážnější postižení mozkových struktur, jedná se už o vážnější onemocnění jako je demence či Alzheimerova choroba. To už zapomínáte i vlastní jméno, přicházíte o intelekt a mění se vám chování.
Pokud jsou vaše problémy se zapomínáním spojené pouze se zhoršeným soustředěním či vnějšími vlivy, pomůže, když je jednoduše zmenšíte. Které to jsou?
Pokud se vyrovnáte se škodlivými faktory vyjmenovanými výše, zbývá už jen změnit životosprávu. Lékaři doporučují dostatek spánku a odpočinku, konzumaci vitamínů C, E, B6, B12 a kyseliny listové v podobě čerstvého ovoce a zeleniny a celozrnných cereálií, též omega3-mastné kyseliny v rybách a kvalitních olejích. Někteří odborníci radí i střídmý příjem červeného vína pro antioxidant resveratrol. Hýbejte se, postačí i rekreační tanec či každodenní chůze. A hlavně, zaměstnávejte mozek kognitivními cvičeními. Kdy jste si naposledy vyplnili tajenku či sudoku? Zajděte si do nejbližšího stánku s tiskem a začněte luštit. Uvidíte, jak si krásně procvičíte paměť.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu