Zapomínáte? Kupte si křížovky a sudoku!

Mozek je nejvýkonnější, když je nám lehce přes dvacet. A od dvaceti pěti let se již výkonnost snižuje. Ale to neznamená, že máme nečinně přihlížet a čekat, že to bude horší a horší. Pamět je potřeba trénovat!

Znaky fyziologického stárnutí

Zapomněli jste na důležitou schůzku? Možná vám postačí v jídelníčku více ryb. Kolem třicítky začínáme nenápadně stárnout a zapomínáme množství informací. Příčinou je snižující se schopnost mozku uchovávat si paměťové stopy. Jde však opravdu o poruchu paměti nebo jen o normální znaky fyziologického stárnutí?

Odlište problém

Pokud začnete zapomínat jména, či proč stojíte před koupelnovými dveřmi, může jít ještě jen o lehkou poruchu paměti. Horší je, pokud se k tomu přidají problémy se spánkem, motivací a deprese. Pokud však váš mozek překonal vážnější postižení mozkových struktur, jedná se už o vážnější onemocnění jako je demence či Alzheimerova choroba. To už zapomínáte i vlastní jméno, přicházíte o intelekt a mění se vám chování.

Překážky paměti

Pokud jsou vaše problémy se zapomínáním spojené pouze se zhoršeným soustředěním či vnějšími vlivy, pomůže, když je jednoduše zmenšíte. Které to jsou?

  • stres - zvyšuje hladiny kortizolu s následkem snižování tvorby mozkových synapsí, dotýká se hlavně krátkodobé paměti,
  • deprese - podobný vliv má snížená hladina serotoninu,
  • léky - zejména benzodiazepiny, antidepresiva, antihistaminika a analgetika mohou dočasně oslabit paměť,
  • alkohol a drogy - bráníte příjmu vitamínu thiaminu, který podporuje zapamatování,
  • cigarety - obíráte se o nezbytný kyslík pro mozek,
  • strava - nadbytek tuků a nedostatek vitamínů jako B12 či kyselina listová,
  • snížená funkce štítné žlázy - metabolismus a tedy i mozek pracuje pomaleji.

Osvěžovače paměti

Pokud se vyrovnáte se škodlivými faktory vyjmenovanými výše, zbývá už jen změnit životosprávu. Lékaři  doporučují dostatek spánku a odpočinku, konzumaci vitamínů C, E, B6, B12 a kyseliny listové v podobě čerstvého ovoce a zeleniny a celozrnných cereálií, též omega3-mastné kyseliny v rybách a kvalitních olejích. Někteří odborníci radí i střídmý příjem červeného vína pro antioxidant resveratrol. Hýbejte se, postačí i rekreační tanec či každodenní chůze. A hlavně, zaměstnávejte mozek kognitivními cvičeními. Kdy jste si naposledy vyplnili tajenku či sudoku? Zajděte si do nejbližšího stánku s tiskem a začněte luštit. Uvidíte, jak si krásně procvičíte paměť.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články