Zařizujeme podkroví
Bydlení v podkroví má své kouzlo, kromě neopakovatelné atmosféry však přináší i jistá omezení. Členitý prostor, trámy uprostřed místností, šikmé stěny ... O to více je při zařizování takového interiéru potřebná odvaha - v podkroví se dá totiž vymyslet množství netradičních a účelných řešení, které ho povýší na mistrovské dílo.
Šikmé stěny vyčnívající nosné prvky
Zařizování podkroví bývá často oříšek nejen pro laiky, ale také pro zkušené designéry. Největší problémy dělají šikmé stěny a vyčnívající nosné prvky. Ideálním řešením je nábytek vyrobený na míru, který maximálně využije daný prostor a poradí si s téměř každým atypickým koutem. Například v nejnižší části na obvodu dispozice, vedle nadezdívky, je výhodné umístit vestavěné skříně na míru. Získáte tak dostatek místa na odkládání, využijete prostor, který se lépe využít nedá, a dále již můžete nábytkem šetřit a nechat v podkroví prostor i na dýchání.
Úskalí různých místností
Pokud tam, kde chcete mít kuchyň, není dostatek místa na zavěšení horních skříněk, největším oříškem bývá umístění odsavače, který by měl být v určité výšce nad varnou plochou. V ložnici je zase někdy problém, vyhovět požadavku na otočení postele - například pokud svislá obvodová stěna (nadezdívka) nemá dostatečnou výšku (vyšší než čelo postele) nebo pokud prostě není na uložení postele dost místa. Podobné je to i v dětském pokoji. Zde navíc, obvykle odpadá možnost umístit poschoďové postele, takže pokud se mají v místnosti pohodlně vyspat dvě děti a mít zde i prostor na hraní a učení, musí být dostatečně velký. V obývací části už podkroví nemusí dělat tolik starostí - jen je potřeba, dát si pozor, aby byla sedačka na místě, kde se dá pohodlně vstát, a ve výhledu na televizor nestál některý ze svislých trámů.
Schody do nebe
Jako přístup do podkroví se dají použít všechny typy schodišť, ať už dřevěné, kombinované nebo kovové. Výběr závisí na vaší představě, ale i dispozice a uspořádání prostoru. I v podkroví se přitom dá postavit pohodlné schodiště, při kterém nemusíte rezignovat na estetiku. Největším úskalím tu ale bývá (ne) dostatek místa, proto je třeba se nad jeho umístěním a vzhledem včas zamyslet - nejlépe ještě před rekonstrukcí. Tehdy se dá často vyřešit i to, co už později bude neřešitelné.
Z temného doupěte slunný ráj
Pokud podkroví nedopřejete dostatečnou plochu střešních oken nebo vikýřů, případně budou špatně umístěné bude interiér trpět nedostatkem světla. Plocha oken by měla odpovídat asi 10 - 15% podlahové plochy místnosti. Střešní okna dostanou světlo dále do dispozice, vhodně navržený vikýř zas může zvětšit obytný prostor a svisle umístěné okno poskytne i lepší výhled - ten je asi největší výhodou podkrovních bytů, paradoxně často kvůli střešním oknům nevyužitou. Překážkou využití vikýřů však může být jak vnější vzhled domu, tak i konstrukce střechy či vyšší cena. V nabídce jsou i takzvaná mansardová okna, která mají zasklené boční stěny - jsou vlastně kombinací fasádních a střešních oken. Nevýhodou je však jejich vyšší cena. Případně můžete střešní okna spojit do bloků - spojením tří oken ve dvou řadách nad sebou vytvoříte z tmavého podkroví prosvětlený ateliér.
V létě teplo, v zimě zima
K neduhům podkroví patří i tepelná (ne) pohoda - v létě se prostor pod šikmou střechou snadno přehřeje, v zimě zas vychladí. Při stavbě nebo rekonstrukci podkrovního bytu byste proto neměli podcenit izolaci střechy, výběr vhodného systému vytápění ani kvalitního stínění. Dnes jsou vedle klasických žaluzií v nabídce i sofistikovanější stínící systémy. Například předokenní rolety díky kvalitním materiálům a izolačním vrstvám v zimě brání úniku tepla z interiéru a prostupu chladu do místnosti (úspory se pohybují mezi 10 - 20%), v létě zase chrání před slunečním žárem. Kromě toho působí i jako větrná a protihluková ochrana.
Na čerstvém vzduchu
Ani jako majitelé podkrovního bytu se nemusíte vzdávat myšlenky na balkon. K podkrovním bytům si můžete dopřát takzvané střešní balkony, které se skládají ze dvou částí. Horní tvoří výklopné okno - svůj pevný bod má v horní části a vyklopíte ho celé směrem ven, spodní část se liší podle typu střechy. Může jít o klasické jednokřídlá "dvířka" - takový balkon slouží jako vstup na terasu, pokud ji podkroví má. Další variantou jsou balkony, kde se spodní část opět vyklápí ven. Existuje i varianta s pevným spodním dílem. Střešní balkony se vyrábějí na míru, proto je možné dohodnout s výrobcem.
Světlo zdarma
Pokud v podkrovním bytě řešíte problém s nedostatkem denního světla uprostřed dispozice, popřemýšlejte o světlovodu. Ačkoli v místnosti vypadá jako svítilna, přivádí do interiéru přirozené světlo, takže nespotřebovává žádnou energii. Díky němu ušetříte až 80% energie všude tam, kde byste jinak přes den museli použít umělé osvětlení. Skládá se ze tří základních komponentů: kopule, tubusu a difuzéru. Na střeše je umístěna kopule z tvrzeného, sodnodraselného nebo akrylátového skla se samočisticí schopností, která zachycuje denní světlo (včetně toho rozptýleného během vysoké oblačnosti). Její tvar je navržen tak, aby jí procházely sluneční paprsky během celého dne a z každého možného úhlu. Světlo proniká do světlovodného tubusu a dále se odráží do stropního difuzéru, jehož úkolem je, co nejrovnoměrněji ho rozptýlit po místnosti. Rozptýlené světlo je příjemně měkké a neoslňuje.
Když není kam pověsit lustr
Samostatnou kapitolou v podkroví je umístění svítidel. Nejvíce zlobí - jak jinak - šikmé stropy. Ty většinou nesnesou žádná takzvaná přisazená svítidla - nevypadají na šikmině dobře a mají větší jas, takže by oslňovaly. Rovněž závěsná svítidla vyžadují rovný strop, a toho je v podkroví buď nedostatek, nebo zcela chybí. Lepší je proto použít nástěnná svítidla na rovných stěnách, protože světlo se mnohočetným odrazem dostane tam, kam je třeba. Dalším řešením jsou stojací lampy. Na místech určených na relax, jako jsou obývací pokoje nebo ložnice, dobře poslouží i klasické stolní lampy, avšak umístěné na podlaze. Světlo tak přichází zdola, což je večer pro oko přirozenější. "750 tisíc let se připravoval oheň na zemi a až posledních 30 tisíc let se světlo s olejovou lampou, paprskem, svíčkou nebo petrolejkou dostalo výše. Je tedy mnohem příjemnější, když po západu slunce přichází světlo zespodu.
Půdní schody
Na trhu dnes najdeme jak dřevěné, tak i kovové půdní schody - ty druhé se těší stále větší oblibě, protože oproti dřevěným mají hned několik výhod. Jednou z nich je odolnost proti vlhku a výkyvům teplot, které mohou zejména v létě způsobit u dřevěných schodů praskání či tvarové změny. Kovové schody lze také díky jejich harmonikové konstrukci nainstalovat do menšího stavebního otvoru než dřevěné. Jejich rozměry jsou přizpůsobeny standardní výšce stropu, ale není problém přidat či odebrat několik schodů tak, aby seděly i do nižších nebo vyšších místností. Dodávají se smontované, spolu se speciálním lemem, takže není nutné žádné jiné olištování, stačí je jen pověsit do připraveného stropního otvoru. Dají se přitom osadit i do sádrokartonových stropů a podhledů - schody se zavěsí na nosnou konstrukci stropu, která nese i sádrokarton. Další výhodou kovových schodů je protipožární ochrana - v jejich krytu je totiž zabudována tepelná izolace a protipožární vložka. Při stoupající teplotě se zvětší objem zpevňující pásky, která hermeticky uzavře otvor, aby se oheň nešířil do dalších prostor. Bezpečnost schodů zajišťuje dostatečně velká nášlapná plocha stupňů, jakož i pohodlná držadla po bocích. I manipulace s nimi je jednoduchá a bezpečná - zabudovaný mechanismus se postará o to, aby se schody při stahování nesesunuly dolů celé najednou.