Zásady správného provozu a údržby ledničky
Jak se správně starat o chladničku, aby Vám vydržela dlouho sloužit? To se dozvíte v tomto článku...
Lednici umístěte na chladné místo. Rozhodně ne v těsné blízkosti kamen, ústředního topení, v místě, kde je vystavena jižnímu slunci apod. Lednice musí potom více chladit, aby udržela nastavenou teplotu. To se samozřejmě projeví na zvýšené spotřebě elektrické energie. Ideálně by měla být v prostoru, kde teplota nepřesahuje 20 °C.
Pro běžný provoz stačí, aby teplota uvnitř chladničky byla nastavena na +5 °C. Uvnitř mrazáku na -18 °C. Snižovat bez důvodu teplotu obou zařízení znamená razantní nárůst spotřeby energie.
Do lednice nepatří horká polévka nebo jiné potraviny. Nechte jídlo nebo nápoje napřed zchladit na pokojovou teplotu. Vyhnete se jak zbytečnému nárůstu účtu za elektřinu, tak teplotnímu šoku pro další v ledničce umístěné a již zchlazené potraviny.
Lednice nemá být umístěna těsně u zdi. Mezi ní a stěnou by měla být aspoň dvoucentimetrová mezera.
Každý stroj a tedy i chladnička, musí mít odpovídající údržbu. Postupujte v souladu s pokyny v manuálu. Špatně udržovaná lednice je špatný a drahý pomocník, navíc si můžete nedostatečnou péči způsobit zdravotní komplikace pokud se vám v lednici rozmnoží plísně a bakterie.
Nezapomínejte zavírat důkladně dveře svého spotřebiče. Dlouho otevřené dveře byť na škvíru mají stejný efekt, jako výše zmíněné umístění lednice vedle radiátoru UT. Navíc, pokud lednice nemá LED diody, vzduch vevnitř je ohříván žárovkou interního osvětlení.
Umístěte potraviny ve spotřebiči podle pokynů v manuálu. Do prostoru, kde má být zelenina, nedávejte masné výrobky a opačně. Potraviny rozložte na přihrádky s rozmyslem – uvnitř lednice musí cirkulovat vzduch, aby se udržovala správná vlhkost. V opačném případě se vám, mimo jiné, zvýši množství potravin, které neskončí na vašem stole, ale v odpadkovém koši.
Co dělat, když:
- Dole v lednici objevíte kaluž vody: je ucpaný odtokový kanálek, vyčistěte jej.
- Musíte rozmrazit mrazák: při likvidaci námrazy nepoužívejte horkou vodu. Můžete si poškodit vnitřní povrch mrazničky, který následkem tepelného šoku popraská. Nechte vrstvu ledu samovolně odtát.
- Když na vnitřní stěně ledničky najdete led jen na vymezené ploše: pravděpodobně je v místech jejího výskytu poškozené nebo znečistěné těsnění dveří. Nechte jej vyměnit pokud závada nelze odstranit, snížíte si náklady na provoz chladničky.
Máte nějaké další tipy jak se starat o ledničku? Podělte se o ně s ostatními v diskusi pod článkem...