Zateplení domů a stínící technika

Energie ze slunce je příjemným, ale často i nepříjemným zdrojem tepla. Proto se nejmodernější technologie ve stavebnictví snaží pracovat s touto energii tak, aby byla pro lidi přínosem. Optimální je, když jsou obytné prostory v létě příjemně ochlazené a v zimě izolované tak, aby se teplo zbytečně neztrácelo.

dům, byt, stínící technika, zateplení, markýzy, žaluzie, teplo, tepelná energie

Pokud naše domy v letním období dostatečně neochráníme před sluncem,

stanou se neobyvatelnými právě pro akumulované teplo. To způsobuje, že teplo putuje do našich příbytků mimo topnou sezónu po trase: Slunce - nestíněné stavební otvory - interiér. Zabránit tomuto negativnímu jevu mohou různé typy stínění od okenic, rolet, žaluzií až po markýzy. Důležitým požadavkem je i estetický vzhled celkového ztvárnění fasády, která je součástí moderní architektury.

Izolace je v tom nevinně

Zateplování je dnes velmi aktuální. Šetření energií se stalo nezbytností nejen z ekonomického hlediska, ale i z hlediska životního prostředí. Novostavby, ale i rekonstrukce se už vlastně nerealizují bez dostatečné tepelné izolace, která odstraňuje tepelné mosty, zlepšuje hygienu prostředí v interiéru a je i zdrojem tepelné pohody. Teplo je jedním z hlavních důvodů, proč naše obydlí zateplujeme. Nicméně během roku vznikají situace, kdy bychom tepelnou izolaci z obvodových stěn, ze stropů a střešních konstrukcí nejraději odstranili. Slunce dokáže v letních měsících vyhřát dobře izolovanou stavbu na nesnesitelnou úroveň. Paradoxem je, že to nezpůsobuje izolace, jak se mnozí mylně domnívají. Právě naopak, pokud v létě zabráníme nadměrnému přehřívání a zabezpečíme chlazení zevnitř, díky izolaci bude v interiéru příjemné klima. Nežádoucí teplo přichází přes stavební otvory jako okna, prosklené plochy, světlíky, sklobetonové stěny apod. Omezit přebytek tepla můžeme i častým nebo permanentním větráním. Vyvětrat interiér se nám však podaří pouze v některých oblastech, protože rozpálené plochy na sídlištích nebo v městských zónách větrání znemožňují. Na druhé straně nepříjemnou stránkou větrání může být ohrožování našeho zdraví a znečištění interiéru, pokud dostatečně rychle nezareagujeme například na posezení sousedů u grilu. Mnohem efektivnějším řešením pro zabránění přímému přechodu slunečních paprsků je stínění - interiérové ​​nebo exteriérové. V následujících řádcích se dozvíte o několika druzích exteriérového stínění.

Okenice

Klasické okenice jsou původním, jednoduchým řešením problému. V zimě dokáží tepelně izolovat a slouží i jako zvuková izolace nebo bezpečnostní prvek. Zabraňují přímému slunečnímu záření. Jejich variabilita je však omezená. Můžeme je nechat buď otevřené dokořán nebo zavřené, což není velmi praktické. Proto se postupně začaly vyrábět okenice s pohyblivými výplněmi, které již nabídly více možností nastavení. Od nich je již velmi blízko k stínícím roletám a žaluziím.

Rolety

Pomocí venkovních rolet je také možno úplně zatemnit okna, ale tím, že je můžeme nastavit do libovolné polohy, nabízejí oproti okenicím větší komfort. Vyrábějí se z lehkých kovů, dřeva nebo plastu a fungují na principu navíjecího mechanismu, který je umístěn v pouzdře v horní části rolety. Ovládají se několika způsoby. Nejjednodušší ovládání je pomocí šňůry nebo pásky. Běžné je ovládání klikou, jakož i ovládání s využitím elektromotoru. Komfort ovládání se pochopitelně promítá do konečné ceny stínící techniky, proto je jen na uživateli, pro který z těchto způsobů se rozhodne. Výhodou předokenních rolet je, že se dají namontovat na fasádu dodatečně. Skříňky s navíjecím mechanismem mohou být izolovány proti mrazu, proto je lze aplikovat jednoduchým přichycením nad okno nebo nad balkonové dveře. Rolety mají větší efekt tehdy, když jsou částečnou nebo úplnou součástí obvodového pláště a stavebního otvoru. Je to elegantní, a zároveň přirozeně působící řešení, na které je třeba pamatovat již při stavbě domu. Efektivní sluneční ochranou, zprostředkující také výrazné zabránění úniku tepla během mrazivých nocí, jsou vnější rolety s hliníkovými lamelami. Umožňují příjemný spánek s větráním přes štěrbiny mezi lamelami, aniž by ochladily vnitřní prostor. Mimořádně praktické jsou kombinované rolety, které mají vedle funkce stínění zabudován i spouštěcí síťkový závěs na ochranu před hmyzem. Venkovní rolety můžete zabudovat s viditelnou skříňkou nebo se skříňkou umístěnou pod omítkou fasády. Barevné kombinace lamel a tvary skříňky kromě toho umožní zhmotnit vaše představy a osobní vkus.

Žaluzie

Setkáváme se s nimi zejména v interiéru, ale uplatní se i před oknem z vnější strany. Systém horizontálně nastavitelných lamel, které se dají posouvat tak jako roleta, nabízí opět širší možnosti. Z materiálů tentokrát převažuje tenká hliníková lišta, ale vyskytuje se i dřevo či plast. Lamely se umisťují většinou horizontálně, ale výrobci na základě požadavků designérů vyrábějí i různé úhlové variace jejich rozložení. Účinnou a elegantní vnější ochranu vytváří právě nový typ venkovních hliníkových žaluzií. Široké lamely jsou plynule nastavitelné v libovolném úhlu tak, aby světlo vcházelo, ale zvědavé pohledy zůstaly venku. Závěs žaluzií může být zhotoven i rozdělením na dvě části, tedy nastavením různého úhlu sklonu lamel. Spodní část závěsu můžete nastavit tak, aby se slunce odráželo a neoslňovalo místnost, přičemž horní lamely usměrní světlo na strop místnosti s rovnoměrným osvětlením. Existují i ​​absolutně nerezavějící lamely, které se vyrábějí ze speciálně extrudovaného hliníku. Mohou být ploché nebo s lemovanými okraji. Pro úplné zatemnění místnosti jsou vhodné robustní lamely se speciálním designem ve tvaru "Z" a s těsněním uzavírajícím každou světelnou štěrbinu. Lamely odrážejí až 80 procent slunečních paprsků. Při úplném uzavření dokážou vytvořit ochranu před nepohodou. Zavřené, pootevřené nebo zcela otevřené lamely odrážejí světlo vždy jiným způsobem. V interiéru se pomocí nich dají vytvářet zajímavé nálady. Přímé sluneční světlo, které se odráží od žaluzií, můžeme nasměrovat různě. Zabráníme tak dopadu slunečních paprsků na skleněnou výplň oken a přehřívání interiéru. Zároveň vytvoříme měkčí difuzní světlo přesměrované na strop či stěny. Konstrukci žaluzií lze upevnit na fasádu nebo rám okna, v případě novostavby zabudovat do zvláštního prostoru. Lamely šíře 50 mm se vedou pomocí napínacího lanka. Lamely široké 60 až 100 mm jsou vedeny vodícími lištami, které dokonale povedou i závěs široký 5 m. Ovládání může být manuální i elektrické. Elektrický pohon je zajištěn prostřednictvím vypínače, dálkového ovladače nebo centrálního ovládání všech žaluzií podle slunečního svitu a větru. Pokud jste se setkali s problémem hlučnosti exteriérových žaluzií za větrného počasí, nežádoucí zvuky se již dnes odstraňují pomocí PVC vložek vsazených do otvorů pro vodící lanko. Samotné lanko nezpůsobuje hluk a plast ho chrání i proti opotřebení a korozi. Rolety a žaluzie pomáhají i mimo letní sezónu. Tím, že se nacházejí před skleněnou výplní okna, vytvářejí přirozenou vzduchovou vrstvu, která pomáhá tepelně izolovat i tento prostor. Rozličné tvary vedení a krytů a široká paleta barevných odstínů žaluzií nabízí ideální řešení i pro architektonické ztvárnění každé fasády.

Markýzy

Nejčastěji je můžeme zaregistrovat na terasách či v zahradách rodinných nebo bytových domů. Největší boom zažívají v současnosti jako stínící exteriérová technika kaváren, barů a restaurací. Technologie však zůstává stejná a můžeme ji využít i v našich domácnostech. Vybrat se dá mezi pevnou a pohyblivou konstrukcí, která bývá nejčastěji vyrobena z lehkých hliníkových slitin. Manipulace proto není složitá ani v případě mechanického nastavení. Ještě jednodušší je tehdy, pokud využijeme výhody elektronického ovládání. Textilie s kvalitní povrchovou úpravou (PVC, dralon, leacryl) a antistatickou a protiplísňovou ochranou nás ukryjí nejen před intenzivním slunečním zářením, ale pod markýzou klidně vydržíme i za deště. Fasádní a svislé markýzy spojují design a funkci sluneční ochrany na vysoké úrovni. Umožňuje to výběr barevné škály akrylových látek, různorodost tvarů a volba různých barev hliníkových částí konstrukce. Toto vše nabízí široké možnosti obzvláštňování balkonů, lodžií, teras či dvorů rodinných domů.

Velkoplošné stínící konstrukce a slunolamy

Velkoplošná stínidla jsou obdobou markýz a využívají se zejména v zahradách a na větších terasách. Jde o slunečníky nebo stínící plachty s větší krycí plochou. Pokud tedy plánujete využívat zmíněno prostranství na častější relax a sluneční paprsky nebo deštivé počasí vám v tom překážejí, máte k dispozici efektivní a většinou i estetické a architektonicky zajímavé řešení. Konstrukční technologie umožňují poměrně snadnou manipulaci. Stínící plachty se ve většině případů ovládají elektromotorem.

Stínící technika a hi-tech

I segment exteriérové ​​stínící techniky již využívá nejmodernější technologie, aby uspokojil potřeby uživatelů. Pomalu, ale jistě se mechanické ovládání stává minulostí a do popředí se stále více tlačí inteligentní elektronické systémy, které nekončí jen u dálkovém ovladači. Už i běžně dostupné elektronicky ovládané rolety, žaluzie nebo markýzy mají snímače reagující na vítr nebo déšť a usměrňují stínící techniku ​​automaticky. Zabrání tak jejímu poškození nebo zničení. Zde již pronikáme do oblasti exkluzivních stínících systémů, které se staly samozřejmostí v bohatších státech, ale postupně se dostávají i k nám. Na začátku komfortního řešení stínění pro náš dům by měl být počítačový program, pomocí kterého lze nasimulovat dráhu slunce během celého roku, respektive během dne v roce a místo na Zemi. Vytvoříte si slunolam, žaluzii nebo markýzu a posoudíte účinnost navržené protisluneční techniky. Program umožňuje i pohyb v interiéru, kde můžete v animaci pozorovat, jak slunce proniká do interiéru, které plochy uvnitř jsou ozářené a pod. Tato počítačová animace je základem konstruování inteligentních stínících systémů, pracujících za nás. Reagují na změny počasí, přímého slunečního záření a v neposlední řadě chrání naše domovy před zvědavými pohledy. Propojený informační systém reguluje ovládání rolet, žaluzií nebo markýz a slunolamů. Snímače vyhodnocují klima v interiéru a dle potřeby regulují i ​​práci klimatizační techniky či topení. Proto například v zimním období během slunečných dnů můžeme pomocí takové technologie zúročit bezplatné tepelné zisky a ušetřit tak na vytápění. Systémy tzv. inteligentních domácností, které zahrnují i ​​ovládání stínící techniky, lze ovládat nejen pomocí ovladačů přímo v domácnosti, ale i přes internet nebo SMS, pokud jste déle mimo bydliště. Jedním z exkluzivních a praktických řešení je i kombinace stínící techniky se solárními kolektory. Pevné sluneční clony využívají projektanti na umístění solárních článků. Samotné bloky kolektorů zabraňují přímému dopadu slunečních paprsků na stavební otvory a současně jsou zdroji energie pro využití v domácnosti.

V zimě teplo, v létě chládek

Správně zateplený a zastíněný příbytek by měl být nastaven tak, aby v zimě poskytoval teplo a v létě chládek. Exteriérových stínících systémů je několik, stačí si vybrat. Pokud vám to vaše momentální finanční situace nedovoluje, zkuste improvizovat. Dřevěná konstrukce s révou nebo jinou popínavou rostlinou není ekonomicky velmi náročným řešením a zejména v létě dokáže na určitých místech nahradit zmíněné stínění. Nejde to ale všude, proto by bylo dobré pouvažovat nad některým z řešení stínění, které pomohou snižovat nepotřebné tepelné zisky. Přispějete tak k vytvoření příjemného klimatu u vás doma a možná se vám podaří vhodným výběrem exteriérových stínidel i zkrášlit nebo zatraktivnit šedou fasádu vašeho domu. Roleta, žaluzie, markýza nebo pevná sluneční clona jsou na to, aby se vám to podařilo.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Rizika neovlivníte, škody ano!

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, většinou do ní vložíte všechny své životní úspory a velice...
více…

Od projektu rodinného domu ke kolaudaci

Příběhy rodinných domů a životů v nich jsou různé a jedinečné. Až tak jedinečné však nejsou administrativní...
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Správně zvolená stínící technika chrání před sluncem, sousedy i ztrátou tepla

Jsme nadšení z prvního jarního sluníčka, ale nadšení brzy opadne a najednou je těch paprsků příliš a domácí...
více…

Střešní ekologické izolace - celulóza a dřevovlákno

Byly doby, kdy střechy patřily zejména holubům, harampádí a na venkově zejména senu. V tom posledním případě to...
více…

Výhody ploché a šikmé střechy na rodinném domě

Střecha společně s obvodovým pláštěm odděluje vnitřní prostředí od vnějšího. Tvoří především ochranu před...
více…

Tepené čerpadlo - hlučnost a efektivita

Při provozu domu patří účty za vytápění a ohřev vody mezi nejvyšší položky. Snížit je lze různými způsoby....
více…

Topný systém je vždy potřeba přizpůsobit konkrétnímu objektu

Vybíráte vhodné vytápění do svého domu? Správný výběr limituje velké množství podmínek z vnějšího i...
více…