Zdravé bydlení podle Feng šuej

Globální svět zásadně nezměnil jen ekonomiku, obecné vnímání času a relativnost prostoru. Díky obohacující interakci kultur se obohatilo i naše chápání rozměrů života, kvalita bydlení a jejich koexistence. Feng šuej je jedinečný příklad tohoto plodného vztahu.

Krátké kapitoly o souladu duše, života a bydlení. Kapitola první: Odkud?

Feng šuej nebo vítr a voda představuje tradiční filozofii staré Číny, generacemi přetavenou do životního stylu a jeho forem. Jinými slovy, upravuje vztah jednotlivce k životnímu prostředí v toku času. Nosnou ideou feng šuej je plynutí čchi (nebo i chi) - neustále proudící energie měnící náš životní prostor. Ta pramení z věčného prolínání duality základních životních principů jin a jang.Zatímco jin, provázaný s vodou a zemí, je ženský, noční a pasivní element, jang představuje naopak mužský, dynamický a denní element, který je spojen s ohněm a větrem. Oba principy determinuje pět prvků: voda, země, dřevo, oheň a kov. Feng šuej hledá harmonii světa tvarů, materiálů, barev, vůní a zvuků v lidském, pozemském univerzu a snaží se o vyváženost jin a jang a zvládnout čchi, aby pozitivně usměrňovala naše životy ve věčném koloběhu světa.

Kapitola druhá: Proč?

Na otázku, jaké místo má generacemi ověřené učení feng šuej v tomto rychlém, informačním a komplexním světě, je prostá, i když ne zcela jednoznačná odpověď - přizpůsobit ho šířce člověka v souladu s přirozeným laděním duše. Ať vás nemate exotický, čínský původ. Hledání harmonie bylo a je obecné, takže platí kdekoliv.To, co lidské bytosti v životě obklopuje, každý předmět, kus nábytku, okna, dveře, barva stěn, to vše vypráví jedinečný příběh o kvalitě života a jeho směřování. Jsou to zvláštní spojené nádoby: jak si uspořádáte vnější svět, tak se vám - více či méně - podaří poskládat i vlastní nitro.

Kapitola třetí: Magická devítka souladu

Učení feng šuej je systém spojující břehy pevného zdraví, úspěchu, kariéry a štěstí. Fundamentem, jak jsme zmiňovali, je energie čchi, pohybující se v naší blízkosti. Takže na "normy" větru a vody je třeba myslet už při výběru místa, kde postavíme dům či koupíme byt. Je vhodné, pokud co nejvíce oken směřuje na jih - k slunci a světlu. Rizikové jsou místa blízko křižovatek či ostré úhly, zejména pokud se přesouvají ke vstupu do budovy. Svobodné proudění čchi je křehké, proto mu třeba pomoci. I když se nám však nepodaří zmíněné počáteční kroky, jsou možnosti, jak sladit místo na život v kterékoliv fázi. Známe devět nástrojů, prostředků nebo forem nastolení souladu v prostoru: intuici, barvy, zvuky, živé objekty, dynamické objekty, jasné objekty, prázdné předměty, těžké předměty a předměty elektrického druhu.

Kapitola závěrečná: Rady větru a vody

  • O barvách - barvy jsou spojeny s pěti prvky a vyvolávají energii každého z nich. Ve feng šuej je důležitá rovnováha a harmonie, proto při výběru barev pamatujte i na účel místností a na prvek, který se spojuje se světovou stranou, na kterou jsou pokoje orientované. Prostor určený pro každodenní práci a zábavu v bytě i domě nechte žít aktivními a teplými odstíny barev. Naopak, v místech, kde odpočíváte, využijte decentní, tlumené a neagresivní barvy. Podlahy a použité krytiny jsou ve feng šuej obecně vnímáno vždy jako tmavší odpověď na světlejší stěny příbytku. Zde hledejte vyvážený kontrast země a vzduchu.
  • O cestě - vchod je nejdůležitější součást domu. Hovoří o zdraví a bezpečí všech, kteří v něm žijí. Dobrý vchod totiž souvisí se zdravím a štěstím uvnitř. Pokud shodou okolností k vašemu domu či bytu vede přímá silnice nebo ulice, vynaložte maximum úsilí na přerušení této přímky. Využijte přirozené prostředky, například živý plot, strom či keř ozdobný. I když je zřejmě často nad vaše možnosti a síly změnit daný reliéf a ráz okolí, přece jen - optimální řešení je, pokud se přístup k samotnému bydlení vine, případně klikatí.

O kuchyni a stolování

Kuchyňská linka nebo kuchyňský kout by měly být umístěny tak, abyste měli oční kontakt se dveřmi, a to bez nutnosti otočit hlavou, nebo celým tělem. Pokud již tato změna není dispozičně možná, zkuste jednoduchou pomůcku: zavěste si zrcadlo do výše očí, abyste na dveře kuchyně a vstupujících dobře viděli. Jídelní stůl, jako místo nabité energií rodiny, by měl být přístupný ze všech světových stran.Zároveň je třeba dbát na to, že kromě času stolování takový stůl zůstává prázdný a čistý.

O obývacím pokoji

Obývací pokoj, kde často trávíte hodně času a přijímáte hosty, by měl být co nejblíže k přímému vchodu do domu či bytu. Sedačku se pokuste umístit tak, abyste z ní vy, ale i vaši hosté bez námahy a překážek viděli na dveře do místnosti. Obývací pokoj nejaktivnější místo v domě, plné pohybů a zvuků. Setkává se zde celá rodina. Na podporu její soudržnosti by každý člen v ní měl mít svůj prostor.

O hygieně

Podle zásad učení mají toaleta a koupelna nacházet (z pohledu půdorysu a funkční blízkosti) až na samém okraji plochy obydlí, zásadně ne uprostřed. Zároveň se také striktně vyžaduje, aby byly od sebe částečně oddělené.

O spánku

Správně zorganizovaná ložnice má být v první řadě bez zrcátek a celým svým objemem přijímat co nejvíce světla, slunce a vzduchu. Větrat, odhrnout závěsy, vytáhnout žaluzie - to je pevná zásada.

Jak si usteleš ...

Postel by neměla být v energetickém průvanu, například mezi dveřmi a oknem. Za hlavou by měla být vždy pevná opora, tedy není vhodné, aby byla například pod oknem nebo volně v prostoru. Velmi nevhodné je umístění, když člověk leží v takzvané poloze mrtvého muže, tedy nohama ven ze dveří. Důležité je i to, z jakého materiálu je postel vyrobena. Vyhýbejte se kovovým postelím. Spánek ruší i ty - věci, které jsou uloženy v posteli v úložném prostoru nebo v krabicích pod postelí. Postel by měla být na nožičkách. A prostor pod ní by měl být prázdný, aby mohla proudit energie.

Hledáte lásku?

Pokud hledáte lásku a romantiku, vytvořte si takovou ložnici, která vám v tom pomůže. Jihozápad je světový směr, který symbolizuje právě lásku a romantiku. Pokud jste blízko novému vztahu a chcete ho rozvinout, spěte v jihozápadním rohu ložnice. Rovněž je vhodné umístit do tohoto rohu doplňky podporující lásku (například pár mandarínských  kachen či růžový křišťál ve tvaru srdce). Použitím úzkého stropního svítidla se zvýší energie jang v místnosti a vytvoří se tak prostředí vhodné pro lásku. Při dekoračních stínidlech se doporučuje zvolit červené odstíny. Červená v ložnici zlepšuje milostný život.
Ti, kteří chtějí podpořit šťastné manželství, ať zkusí použít v tomto odvětví vyobrazení dvojice draka a fénixe.

Harmonizační manuál na rekonstrukci prostoru

Intuice je v jedinečné míře vlastní každému z nás, i ona tvoří důležitý prvek kompasu našeho větru a vody. Barvy a zvuky modelují emoční zázemí bydlení a jejich výběr, aplikace a forma musí být v dialogu s prostorem a zásadami. Pod pojmem živé objekty máme na mysli zejména stromy, rostliny, květiny, ozdobné keře, ale i akvária. Různé druhy kinetických předmětů umístěných v prostoru, tichá voda stylové fontány nebo větrníky nazýváme dynamické zda pohybující se objekty. Jako jasný objekt můžeme například klasifikovat zrcadlo či lampy. Pojem prázdný předmět naplňují v učení jakékoliv duté větrné píšťaly volně umístěny v prostoru, například bambusové. Přírodní kameny nebo lidskými rukama přetvořený kus hlíny, skulptura, socha, reprezentují těžké předměty. A elektrické předměty snad nevyžadují názornější vysvětlení :-). Jak a kde všude v domácnosti lze uplatnit principy feng šuej?

Hlavní vchod

Vchodové dveře by měly být dobře osvětleny. Nezapomeňte: vypálené žárovky před vstupem do domu třeba ihned vyměnit. Kliky, zámky a další kovové části by měly dokonale fungovat. Pokud máte problém s otevíráním dveří, protože se například zasekává klika, mohly by být pro energii čchi velmi těžké vstoupit dovnitř. Abyste k sobě přilákali životní příležitosti, ujistěte se, že všechny kovové části na dveřích jsou čisté, zbavené rzi a plně funkční.

Kuchyň

Ve feng šuej je vaření synonymem peněz. Jen si pomyslete, že vždy, když něco vaříte, vnáší do domácnosti nějaké drobné navíc. Troubu a hořáky udržujte v čistotě, abyste podpořili tok peněz do domu. Za hořáky umístěte zrcadlo nebo jiný lesklý předmět. Zdvojnásobíte hořáky, zdvojnásobíte peníze. Zajistěte, aby všechna zařízení v kuchyni včetně hodin fungovaly. Postarejte se, aby nikde nekapala a netekla voda. Spolu s ní by mohly odtékat i finanční prostředky. Odpadky často vynášejte.

Jídelna

Jídelna reprezentuje harmonii a kvalitu vztahů v rodině. Uplatnění principů feng šuej v této místnosti může zlepšit rodinné vztahy. Plný jídelní stůl symbolizuje hojnost, prosperitu a spokojený život rodiny. Proto je vhodné mít na něm stále umístěnou mísu plnou čerstvého ovoce. Kulatý nebo oválný stůl vytváří větší harmonii jako obdélníkový (staví stolující do opozice). Kolem stolu rozestavte tolik židlí, kolik potřebujete. Minimální počet jsou tři. Pokud máte u stolu jen jednu židli, nečekejte společnost. Kdo by k vám přišel, když si nemá kam sednout? Pokud jste sám, každý den seďte při večeři na jiné židli, aby se všechny pravidelně používali.

Obývací pokoj

V obývacím pokoji je důležité vyplnit každý roh - květy, lampou, skříňkami nebo jinými doplňky. Je to vhodné místo na podporu bohatství. Můžete sem umístit například žabku sedící na mincích nebo jiné symboly bohatství. Umístěte je tak, aby je nebylo vidět. Rovněž by měly směřovat do prostoru, ne ven ze dveří.

Koupelna a wc

Energie čchi by měla koupelnou proudit rychle, bez zastavení. Bohatě zdobené a složitě zařízené místnosti mají tendenci čchi podržet, což není právě nejvhodnější pro koupelnu. Poklop toalety mějte stále zavřený.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články