Zdravotní matrace - záruka zdravého spánku

Na kvalitu spánku má vliv řada faktorů. Kromě psychické pohody před spaním je důležitá pohodlná postel. A postel, to je především matrace, která může zajistit kvalitní spánek, nebo naopak přispět k tomu, že se ráno budíme celí “rozlámaní”. Při výběru vhodné matrace je třeba zohlednit nejen váhu nocležníka, ale i způsob jeho spaní a vybrat co možná nejkvalitnější materiál, který půjde i dobře udržovat.

zdravotní matrace, zdraví, spánek, páteř, bolesti zad

Kvalita matrace

Vzhledem k neustále se zvyšujícím cenám mnoho lidí při výběru veškerého vybavení hledí na cenu. Týká se to bohužel i matrací, což však není zcela optimální. Cena by neměla hrát tu nejdůležitější roli. Naopak, když chcete vybrat ty správné a kvalitně matrace , měli byste se zaměřit na podstatnější faktory, jakými jsou rozměry, tvrdost, materiál a váha jedince.

Rozměry matrace

Rozměry jsou při výběru matrace podstatné a to hlavně v případě, že vybíráte matrace s novou postelí. Pokud již postel máte stačí proměřit velikost na původním matraci a vybrat podle toho. Důležitá je přitom šířka, délka i výška matrace. Ideální délka matrace by měla mít o 20cm více než je výška jeho uživatele. Šířka bývá většinou 90 cm a více a výška matrace by měla přesahovat rám postele. Čím je matrace vyšší, tím je i pohodlnější.Ideální výška by se měla pohybovat mezi 16 až 20 cm. Nejdostupnější matrace mívají rozměry 90x200 a 180x200 cm. V dnešní době ale není problém objednat si matrace na míru .

Tvrdost matrace

Dalším důležitým parametrem, kterému při výběru matrace přikládejte váhu je jeho tvrdost. Ta je určena stupnicí, přičemž nejměkčí matrace jsou označeny číslem 1 a nejtvrdší číslem 4. V některých případech se vyskytuje i číslo 5. Tvrdost matrace je dána materiály použitými při výrobě a jeho konkrétním složením. Stupně tvrdosti.

  • Tvrdost č. 1 - nejměkčí matrace, jedná se o matrace vyrobené z latexu nebo studené pěny, jejich největší výhodou je elasticita a pružnost
  • Tvrdost č. 2 - tyto matrace jsou nejžádanějšími na trhu, konkrétně sem patří matrace sendvičové, polyuretanové, pružinové a matrace ze studené pěny, matrace s tvrdostí č. 2 jsou o něco tvrdší než nejměkčí matrace, takže dokáží perfektně udržet páteř v rovině
  • Tvrdost č. 3 - tvrdší matrace, patří sem některé typy sendvičových, pružinových a profilovaných matrací, tento typ často volí muži, osoby s vyšší hmotností či mladí lidé
  • Tvrdost č. 4 (5) - nejtvrdší matrace, jsou vyrobeny z velmi odolných materiálů, nejčastěji si je vybírají muži a osoby s vyšší tělesnou hmotností

Polohy při spánku tvrdost matrace

Tvrdost matrace byste si měli vybírat podle nejčastější polohy (poloha na zádech, boku, břiše nebo jejich časté střídání) a hmotnosti uživatele.

  • Poloha na zádech - pokud spíte nejčastěji na zádech, ideální matrace by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká, ale středně tvrdá, na které se rovnoměrně rozloží váha a páteř bude mít pevnou oporu.
  • Poloha na boku - u polohy na boku vzniká rozdílné zatížení na ploše matrace, některé části našeho těla zatěžují matraci více a jiné méně, ideální je proto středně tvrdá až měkká matrace.
  • Poloha na břiše / časté střídání poloh - pokud je vaší nejčastější polohou spánek na břiše, či během noci vystřídáte několik poloh, jsou pro vás ideální středně tvrdé až tvrdší matrace.

Materiál matrace

V dnešní době jsou na trhu k dispozici matrace vyrobené z různých materiálů. Jednotlivé materiály disponují různými vlastnostmi a přednostmi. Nejčastěji narazíte na matrace pružinové, taštičkové, latexové, z PUR, BIO, studené a líné pěny. Nejnovějším hitem se staly matrace z viscoelastické polyuretanové, takzvané líné pěny. Díky efektu pomalého vracení se do původní polohy omezují protitlak, čímž nedochází k narušení krevního oběhu a také je tím eliminován vznik proleženin.

Bio pěny a latex

Novinkou na trhu jsou bio pěny. Vyznačují se vysokým obsahem přírodních olejů a díky tomu disponují lepšími antibakteriálními vlastnostmi a jsou ohleduplnější k životnímu prostředí. V oblibě zůstávají i matrace latexové. Ty jsou vyráběny ze směsi syntetického a přírodního latexu - kaučuku. Čím větší podíl kaučuku v matraci je, tím je výrobek kvalitnější a tím pádem i dražší.

Zvláštním druhem jsou ortopedické - zdravotní matrace

Tyto matrace musely projít klinickými testy a také by měliymít příslušný certifikát, kterým je garantováno, že konstrukce i materiálové složení jsou vhodné pro zdravý spánek .Protože ne všichni výrobci, resp. prodejci, nemusí být vždy zcela solidní, doporučujeme vždy požadovat příslušný certifikát, který potvrzuje skutečnost, že se jedná o zdravotní matrace .

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Spánek dodává nejen energii a dobrou náladu, ale také posiluje svaly

Zdravý spánek dokáže doslova zázraky. A to nejen s naší náladou, pracovní výkonností, ale také třeba i s našimi...
více…

Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které...
více…

Pět rad, které pomáhají při nespavosti

Nemáte problémy se spánkem? Přijdete do postele, pár minutách usínáte a ráno jste odpočatí a svěží? Tak to vám...
více…

Spíte v nočním úboru nebo bez? Nahota ve spánku přináší zdraví a mládí!

Spánek máme již z dětství zafixovaný tak, že jít spát znamená vzít si pyžamo nebo noční košili. Ale proč...
více…

Štěstí vám nezajistí loterie, ale časné ranní vstávání

Člověk by neřekl, na čem všem závisí jeho štěstí. A protože štěstí je prostě k životu potřeba, bývá stále...
více…

Nestačí vám šest hodin spánku? Důvod není v délce, ale v kvalitě!

Vyspali jste pořádně? Nebo se neustále potýkáte se spánkovým deficitem? Nejste v tom sami. Tento nešvar je je typický...
více…

Hubnutí pomáhají vůně, voda a to, když nebude mít kalorická jídla hned na očích

Stále si láme hlavu nejnovějšími hity mezi dietami a při představě, že byste měli pár kilo shodit, vás napadají...
více…

Kdy chodit spát a kdy vstávat?

Ke správné životosprávě patří nejen pravidelná strava, ale také pravidelný spánek. A to rozhodně není jednou nad...
více…

Spánek zlepšuje náladu a pomáhá ovládat emoce

Jaký má vliv nedostatek spánku na sebekontrolu? Američtí vědci zjistili, že zde existuje souvislost. Tedy nejenže...
více…

Kolik slunce potřebujeme denně, abychom byli zdraví?

Kam nechodí slunce, chodí lékař, ale lékař chodí, nebo spíš my k lékaři, i když chodíme na slunce příliš...
více…