Jak nekoupit auto se stočenými kilometry?

Žebříčku "omlazovací kúry" pomocí stáčení počtu najetých kilometrů kraluje Škoda Octavia a za ní Fabia s Volkswagenem Passat. Můžete si být jisti, že při koupi těchto modelů máte téměř padesáti procentní jistotu, že stav na odometru neodpovídá realitě. V extrémních případech jsou podvodníci schopni snížit stav až o 500 000 kilometrů!

Statistika

Statistika pochází z České republiky, stáčení počtu najetých kilometrů u starších aut je běžnou realitou. Navíc vkus zákazníků při výběru ojetého vozu a také forma distribuce přes nadnárodní sítě autobazarů jsou velmi podobné. Žebříček CEBIA tak můžeme brát velmi vážně. A nemyslete si, že riziko koupě "omlazeného" auta snížíte, pokud se vyhnete autobazarům. Právě naopak, při individuálních dovozech ze zahraničí je ještě vyšší!

Statistika vycházela z údajů zadání zákazníků v systému Autotracer, který umožňuje prověřit původ vozidla podle VIN kódu. V tomto systému jsou i údaje o servisní péči včetně počtu ujetých kilometrů při jednotlivých prohlídkách, či skutečný rok výroby. Díky tomu lze zjistit nesoulad mezi deklarovaným a skutečným počtem najetých kilometrů. Manipulace s odometrem přitom není ničím výjimečným.

Tip: Nákup v neznámém bazaru je vždy rizikem. Pokud už o ojetém vozu uvažujete, prohlédněte si nabídku ojetých vozů Škoda od autorizovaného a především prověřeného prodejce AutoOpat.

A jaká je ralita?

Smutná. Podle Cebia, která vyhodnocovala údaje kraluje žebříčku stočených kilometrů Škoda Octavia, Škoda Fabia a VW Passat. Při koupi těchto tří aut je pravděpodobnost, že vozidlo má uměle snížený počet kilometrů, nejméně 45%. U Octavie je tato pravděpodobnost ale až 49 %. Stočený odometr má tedy téměř každá druhá Octavia. Kromě Škody a Volkswagenu jsou nejčastěji upravovány tachometry i v Audi, BMW, ve Ford a Renaultem.

Naopak nejméně podléhají manipulaci korejské značky Hyundai a Kia. Například u modelu Hyundai i30 to bylo jen v 18 procentech případů a při Kii Ceed byl nesoulad zjištěn v 16 procentech. To ale zároveň odpovídá popularitě jednotlivých modelů na trhu s ojetými vozidly. Čím více jsou žádané, tím větší podíl mají stočené tachometry.

Držitelem rekordu v počtu snížených kilometrů za loňský rok je VW Passat, u kterého podvodníci stočili 500 000 km! Pak se auto tvářilo, že je má najeto pouze 250 000. Za zmínku stojí i BMW řady 7 nabízený s číslicí 229 215 na odometru, přitom o rok dříve mělo na kontrole zaznamenaných 690 000 najetých kilometrů. Stočené bylo tedy minimálně o 460 000 km. U jiného BMW zase prodávající snížil počet kilometrů ze 431 000 na 43 100. Stačilo k tomu "vymazání" jediné nuly. Podle CEBIA jsou auta běžně stáčená o 80 000 až 150 000 kilometrů.

Celková míra aut s upravenými tachometry se tak na trhu ojetých vozidel pohybuje na přibližně 40 procentech. Průměrná udávaná hodnota stavu kilometrů byla 142 000 km.

Autor: Martina Dvořáková


Podobné články