Zimní deprese přemůže tanec a plesová sezóna!
Zima a zimní radovánky nejsou u každého člověka důvodem k radosti. Jedni se na zimu těší a milují i podzimní plískanice a druhým s ubývající teplotou ubývá i dobrá nálada. Ale i proti tomu se dá účinně bojovat. Pomohou vám aktivity v teple domova, úprava jídelníčku, a také návštěva kulturních akcí.
Když je nemocná naše duše
Mimochodem, deprese je nemoc, projevující se poruchou psychiky. Není však projevem slabosti člověka a náchylnost na ni se často může zdědit. Typickými příznaky deprese je smutná nálada a její kolísání během dne, citlivé prožívání starostí, trápení se nad zanedbatelnými problémy, sklon k plačtivosti, obavy a pesimistický pohled do budoucnosti, pocit, že život nemá smysl, myšlenky na smrt, zabývání se vlastním podílem viny na negativních okolnostech, výčitky svědomí, pocity vlastní neúspěšnosti a selhávání ve všech oblastech života. Kromě toho se při depresi projevuje neschopnost vykonávat jindy běžné povinnosti, zanedbávání svého zevnějšku a někdy i hygienických návyků, nechuť ke společenským kontaktům, opouštění původních zájmů, ztráta schopnosti těšit se, poruchy spánku či brzké probouzení se s pocitem strachu z nastávajícího dne. Deprese se může projevovat i tlakem, svíráním a bolestmi na prsou, chronickými bolestmi hlavy, dlouhodobými problémy s bolestivou páteří, bolestmi a tlaky v žaludku a břiše, problémy s trávením, chronickými zácpami, sužováním se nad dlouhodobými zdravotními problémy, také strachem z možného závažného onemocnění. V takových případech je nejvyšší čas navštívit odborníka - psychiatra!
Ženské deprese
U žen je diagnostika depresí oproti mužům dvojnásobná. Může to mít na svědomí větší citové založení nebo hormony. Hormonální rozdíly mezi oběma pohlavími způsobují, že jsou ženy k depresím náchylnější. Vyšší hladiny hormonů estrogenu a progesteronu se již u žen mění během menstruace, těhotenství, porodu a menopauzy. Jednou z příčin vzniku deprese však mohou být i léky obsahující pohlavní hormony. Deprese se vyskytují také u žen v domácnosti z důsledku nedostatečného sociálního kontaktu a osobního uspokojení. Nejčastěji se to projevuje u mladých žen s třemi a více dětmi, které trpí nezájmem partnera o domácnost a partnerku, s nevyhovujícími finančními podmínkami, u kterých neexistuje tzv. vlastní život a soukromí.
Jak znovu dobít baterky
Pokud trpíme jen podzimní či zimní depresí, tak s tou dokážeme zabojovat i samy. Třeba pozitivním myšlením či relaxací u kávy nebo čaje, zajímavé knihy nebo ve fitness centru. A přestože bude za oknem stále méně denního světla, na lenošení je třeba zapomenout a raději se vydat na delší procházku do přírody, setkat se s přáteli u šálku kávy nebo nad sklenicí kvalitního vina. Uvidíte, že se vám mizící energie opět vrátí a nastartujete se do nového dne, či pracovního týdne. Dobít baterky nám může pomoci i aromaterapie s vůní skořice, zázvoru a citrusů, nebo voňavá bylinková koupel, která nás výborně zrelaxuje. Náš jídelníček obohaťme o potraviny bohaté na uhlohydráty, ale i česnek, který zvyšuje odolnost organismu, chilli papričky zase působí antidepresivně a občas sáhněme i na čokoládu, která je skutečným balzámem na nervy. Nezapomeňme přitom na přísun čerstvého ovoce a zeleniny, vitaminů a minerálů, které udržují naše tělo v přirozené rovnováze. Když k tomu všemu přičteme dostatek pohybu, zapomeneme, že jsme měli do činění s nějakou depresí. Kromě sportovních aktivit má na člověka terapeutický účinek i tanec, který pomáhá překonávat deprese, psychické napětí, stres či sebe podceňování. Tanec uvolňuje ztuhlé svalstvo, křeče a bloky způsobené stresem a navíc vrací ženám přirozenou ženskost a mužům eleganci. Proč tedy nezajít na ples? Plesová sezóna začíná právě s příchodem zimy. Tak šup ze zimních bot do plesových střevíčků!