Pro začátek je třeba zvážit turistickou lokalitu, resp. rekreační středisko, ve kterém chcete dovolenou trávit. Při výběru přihlédněte na aktuální počasí a podmínky, ale i vzdálenost z bodu A - tedy vašeho bydliště, do bodu B. Myslete na to jak snáší delší cestování vaše dítě, a jak snášíte delší cestu v uzavřeném prostoru vy.
Výběr chaty, chalupy, dřevěnice, priváty, apartmány, penziony či hotely), přičemž každá z nich má své kouzlo. Je jen na vás, co zvolíte. Chatařský nebo chalupářský typ ubytování poskytuje sice soukromnější a osobnější prostor pro rodinu, avšak komfort, který vám zaručí hotelová varianta, vám neposkytne. V hotelu máte k dispozici celodenní péči, zabezpečenou stravu, dětské koutky, kde se mohou vaše děti vyřádit a vyběhat, pokud jim pobyt na čerstvém vzduchu nestačil, případně oblíbený wellness nebo babysitting. Ať už se rozhodnete pro pohádkově zasněžené chalupy nebo pohodlnější hotelový typ ubytování, v každém případě si zjistěte, jaké služby a aktivity nabízí přímo středisko, ale i okolí ubytování.
Lyžování je oblíbeným zimním sportem, zábavou a zároveň možností společně a aktivně trávit čas s rodinou na čerstvém vzduchu. Pokud lyžují oba rodiče, je jen přirozené, že by chtěli naučit lyžovat i své dítě. Za nejvhodnější věk, kdy začít dítě učit lyžovat se obecně považují tři až čtyři roky. Závisí také na individuálním vývoji dítěte a samozřejmě jeho postoji k lyžím. Důležité je, aby dítě bylo dostatečně stabilní. Pokud si nejste zcela jistí, zdá se vám, že je ještě přece jen příliš brzy, zkuste dítě pro začátek s lyžemi jen seznámit a vysvětlit mu, o co vlastně při lyžování jde. Může si je poohlédnout, případně si vyzkoušet na místě nebo jen pozorovat jiné děti. V případě, že jste se spolu s dítětem rozhodli začít lyžovat, zvažte zda jste schopni mu vaše zkušenosti s lyžováním předat správné. Základy jsou přece vždy nejdůležitější. Pokud nejste o svých lyžařských nebo edukativních kvalitách přesvědčeni, (příp. vůbec nelyžujete), obraťte se raději na zkušeného instruktora.
Pokud lyžování není váš oblíbený zimní sport, je zde stále řadu dalších činností jak strávit zimní dovolenou aktivně a zábavně. Můžete se věnovat běžným zimním radovánkám, které děti milují.
- Stavění sněhuláka nebo stavění pohádkových bytostí nebo domků ze sněhu, příp. můžete vyhlásit soutěž o nejhezčí sněhovou bytost.
- Koulovačka.
- Můžete dělat různé sněhové otisky (např. oblíbený otisk andílka),
- Bruslit.
- Sáňkovat, nebo bobovat (taktéž můžete vyhlásit soutěž, nebo závody na sáňkách).
- Procházet se zasněženou přírodou.
Základem je teplé a suché oblečení. Vhodné je dítě obléci do více vrstev.
I zde však platí zásada, oblékejte své dítě, tak jako sebe. Vrstvení zajistí teplo ale třeba vrstvit s mírou. Nezapomínejte, že čím více dítě oblečete, tím se vám více zpotí a může prochladnout. Navíc se musí i hýbat. Takže jej oblečte tak, aby mu to oblečení i dovolilo. Samozřejmostí je čepice, šála a rukavice (mějte po ruce vždy náhradní suché rukavice). Co se týče vhodné obuvi, i zde platí sucho a teplo. Čili je potřeba zvolit nepromokavé teplé boty, pojištěné silnějšímii ponožkami. Obuv by měla být pohodlná a pevná. Výhodou v tomto věku dítěte je, že už vám řekne, jak se cítí, zda mu je teplo nebo zima. Pokud si ale nejste jisti a chcete jeho teplotu zkontrolovat, je zbytečné chytat mu na studené ruce nebo nos, které jsou vystaveny větru. Teplotu nejlépe prověříte na záhlaví, krku a horní části hrudníku. Dobře oblečené dítě se vesele zabaví i v zimě a sněhu a nebude na vás po chvilce křičet "mámo, zima mi je".
Při lyžování určitě nezapomeňte přilbu a brýle, případně chrániče na lokty a kolena. Dnes se dokonce používá i reflexní vesta pro děti na svazích kvůli viditelnosti.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu