Zimní dovolená začíná kontrolou lyžařského vybavení a pojištěním
Lyžařské areály hlásí připravenost na zimní sezónu. A co vy, lyžaři? Jste také na zimní dovolenou na lyžích připraveni? Byli jste spokojeni s výběrem střediska a rádi se vrátíte, nebo to letos bude někam jinam?
Zdroj: Pixabay
1. Včasný nákup dovolené
Rada zajistit si svou lyžařskou dovolenou včas, stojí přirozeně na prvním místě. Není dobré ponechat nákup zájezdu nebo rezervaci ubytování a dopravy na poslední chvíli. V takovém případě se vám může stát, že budete nuceni vybrat si z méně atraktivních lokalit, nebo neseženete ubytování na požadované úrovni. Milovníci lyžování by s výběrem své zimní dovolené neměli příliš otálet. Například first minute nabídka lyžařských zájezdů je k dispozici již od září. Lidé mohou díky včasnému nákupu ušetřit. Včasný nákup je důležitý zejména pro početnější skupinky lyžařských nadšenců, kteří jinak jen těžko najdou společné ubytování.
2. Prověřte ceny skipasů
Při výběru lyžařského zájezdu hrají významnou roli ceny skipasů, které mohou konečné náklady na vaši dovolenou výrazně ovlivnit. Proto se předem informujte o cenách permanentek v jednotlivých střediscích, rozpětí je totiž široké. Je však možné získat slevu při zakoupení permanentky na více dní nebo pro celou rodinu. Zajímejte se proto o výhodné varianty, které budou odpovídat vašim potřebám. Například některá italská střediska nabízejí k ubytování skipas zcela zdarma.
3. Pečlivý výběr lyžařského střediska
Při plánování dovolené byste neměli zapomenout zhodnotit lyžařské dovednosti všech účastníků a podle toho vybrat odpovídající lyžařské středisko. Proto je vhodné zjistit s předstihem informace o počtu, náročnosti a délce sjezdovek. Důležitým parametrem je i nadmořská výška resortu. Ve výše položených areálech je totiž větší jistota kvalitního sněhu. Pokud však trpíte ve vysokých polohách zdravotními problémy, volte raději střediska do výšky 2 500 metrů nad mořem. Naši lyžaři s oblibou navštěvují lyžařská střediska v italských Alpách, které zaručují kvalitní lyžování za dobré ceny, bez zdlouhavých front a na upravených trasách. Rakouské areály jsou také populární díky malé vzdálenosti od České republiky. A do Německa můžete jezdit lyžovat, i když budete ubytování v Čechách.
Tip: Pokud kromě lyžování patříte také mezi milovníky vynikající gastronomie, lyžování ve francii pro vás bude tou správnou volbou. V této zemi na vás čeká široký výběr lyžařských středisek a top resortů světového formátu s výbornou kuchyní.
4. Zvolte vhodné ubytování
S výběrem lyžařského střediska úzce souvisí volba ubytování. Velkou roli při hledání místa pobytu by měla kromě ceny hrát především dobrá dostupnost sjezdovek, buď chůzí nebo pomocí skibusu. Zvažte také, zda vám vyhovuje intimita a domácí atmosféra apartmánů, nebo dáte přednost komfortu hotelu. Samozřejmostí v dnešní internetové době je možnost ověřit si ohlasy a spokojenost klientů. Nezapomeňte promyslet, jakým způsobem se chcete stravovat. Pokud volíte ubytování bez stravy, je dobré předem ověřit, jak daleko se nacházejí restaurace a obchody s potravinami.
5. Prověřte, zda jsou dostupné i jiné aktivity než lyžování
Ani ti, kteří nemohou nebo neumí lyžovat, nemusí být ochuzeni o vynikající zimní dovolenou na horách. Pokud tedy plánujete do výpravy zapojit i nelyžaře, poohlédněte se po aktivitách, které resorty nabízejí. Jde o velmi širokou škálu možností od snowtubingu, bobových drah, přes ježdění na saních či na koních, až po bruslení či možnost vyzkoušet si adrenalinové sporty. V případě, že vyrazíte na dovolenou i s dětmi, měli byste se ujistit, že pro ně v areálu nechybí zázemí. V dětském koutku obvykle narazíte na vyhřívanou hernu, ale i na zajímavé atrakce pro malé lyžaře. Nedílnou součástí by měla být výuka lyžování pro děti, nejlépe zábavnou formou.
6. Zajistěte si relax po lyžování
Po celém dni vyčerpávajícího sportování na sjezdovce jistě oceníte možnost relaxovat a zregenerovat své tělo v kvalitním a dobře vybaveném wellness zařízení. Odborníci doporučují na dostatečné uvolnění svalů návštěvu finské sauny, případně parních lázní. Vhodným způsobem aktivního odpočinku je plavání ve vyhřátých bazénech. Pokud vámi zvolený hotel či apartmán tyto relaxační služby nenabízí, nebojte se poohlédnout jinde. Předem si zjistěte, které hotely ve vašem okolí nabízejí možnost využívání wellness zóny nejen pro své hosty, ale i pro ostatní návštěvníky. Vždy je dobré si návštěvu bazénu či sauny rezervovat předem. Zvláště ve večerních hodinách bývá o wellness služby vysoký zájem.
Tip: Rájem všech lyžařů jsou italské Alpy. Perfektně upravené sjezdovky s umělým zasněžováním a široká nabídka všech služeb na vás čeká právě v oblíbených Alpách. Dovolená v Alpách také patří mezi ty ekonomicky nejvýhodnější.
7. Nezapomeňte zkontrolovat vybavení
Před odjezdem na dovolenou byste se měli s dostatečným předstihem ujistit, zda je vaše lyžařské vybavení v pořádku. Vždy je dobré nechat lyže zkontrolovat odborníkem. Ve specializovaném servisu vám zajistí nabroušení hran, zacelí případné rýhy na skluznici a navoskují lyže. Důležitou součástí údržby je i úprava a nastavení vázání podle aktuální výšky a hmotnosti. A to zejména u dětí, které rychle rostou. Pokud se vám během dovolené stane s vybavením nějaká nehoda, existují dnes samozřejmě ve většině lyžařských areálů půjčovny a opravny lyží a dalších lyžařských potřeb. Kromě toho se nezapomeňte informovat, jaká pravidla platí ve střediscích, kam vyrazíte na dovolenou, na některých sjezdovkách je například povinná přilba.
8. Zajistěte si správné cestovní pojištění
Odjezd na hory bez cestovního pojištění se může velmi prodražit. Léčebné náklady se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Přitom základní pojištění nestojí mnoho. Často bývá nejlevnější u vaší zdravotní pojišťovny. Při sjednávání cestovního pojištění pro dovolenou na lyžích je nutné zjistit, zda pojistka zahrnuje i rizikové sporty, kam lyžování patří. Zároveň myslete na to, že se pojištění nemusí vztahovat na úrazy, které se vám stanou mimo vyznačené tratě! Kromě toho je dobré mít uzavřeno pojištění odpovědnosti. To vás chrání, když způsobíte úraz druhé osobě, což se na sjezdovkách stává často. Pro případ, že se dostanete do problémů, mějte zjištěná důležitá telefonní čísla na lékařskou pohotovost, policii, hasiče nebo tísňovou linku. Z tohoto důvodu si s dostatečným předstihem dohodněte u svého operátora roaming.